asenkron motorda kesit

Başlatan agora_meyhanesi42, 25 Mayıs 2013, 15:15:05

agora_meyhanesi42

söz gelimi 10 beygir 3 fazlı asenkron motor 18 tur 3*0.90 çapli tel ile sarılmıştır. Bu teli kesit hesabı yaparak tek yada 4 tele çevirebiliyoruz bildiğiniz gibi. Peki 18 tur yerine tek bir tur sarılsa kesiti ayarlanarak (stator oluguna sığdığını farzediyoruz) sarılsa motor döner mi güç kaybı olur mu manyetik alanda bir değişim olur mu ?
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

z

Amper sarım bağıntısına sadık kalırsan sorun olmaması lazım.

Örneğin 18 turdan 10A akıyorsa, tek sarım yapıp 180A akıtabilirsin. Aynı şey.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CaFFeiNe

peki biri 18sipir, diğeri 1sipir empedansları farklı olmayacakmı?

z

Endüktans azalacak ama önemli değilki, besleme voltajından değil akan akımdan bahsediyoruz.

CaFFeiNe

hımm yani gerekli akımı akıtabilirsen motoru döndürürsün

iyide 18sipiri 1sipire düşürürsen empedans düşeceği için aynı voltajı verirsen çok daha fazla akım geçecek ve artık motorun 10beygir değilde atıyorum 100beygir olacak, tabi olamaması lazım
stator saçları manyetik olarak doyuma ulaşır diye düşünüyorum

o zaman gücün değişmemesi için voltajıda düşürmek gerekir, yani illede yapacam denilince yapılabilir bilemiyorum

Okan AKÇA

daha once ankarada yüksek devirli motor sardırmıştık 250hz ile çalıştırarak  30.000 devire kadar cıkmıştık tabi motoruda inceledik yapan şahış motora kısacası yalıtımı güclendirmiş.

z

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 25 Mayıs 2013, 22:09:13
hımm yani gerekli akımı akıtabilirsen motoru döndürürsün

iyide 18sipiri 1sipire düşürürsen empedans düşeceği için aynı voltajı verirsen çok daha fazla akım geçecek ve artık motorun 10beygir değilde atıyorum 100beygir olacak, tabi olamaması lazım
stator saçları manyetik olarak doyuma ulaşır diye düşünüyorum

o zaman gücün değişmemesi için voltajıda düşürmek gerekir, yani illede yapacam denilince yapılabilir bilemiyorum

Voltajı öyle ayarlayacaksınki 1 sipirlik bobinden 180A akacak.

agora_meyhanesi42

z hocam 10 beygir bir motor normalde yaklaşık olarak 15-19 a akım çekiyor. Bu tek fazdan mesela u fazından geçen akım değil midir eğer öyleyse sargı bir sipir olunca neden on katı fazla akım çekmemiz lazım
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

CaFFeiNe

@agora_meyhanesi42

1sipir olması ile 18, 50, 100sipir olması arasında fark olmasaydı tüm motorlar, selenoidler trafolar vs. 1sipir oluverirdi ne gerek var değişik sipir sayılarına

1metre bakır tel ile 100metre bakır telin direnci aynı olur mu? yada
1metre 0.10mm tel ile 1metre 0.90mm telin direnci aynı olur mu?

z

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 26 Mayıs 2013, 00:25:02
z hocam 10 beygir bir motor normalde yaklaşık olarak 15-19 a akım çekiyor. Bu tek fazdan mesela u fazından geçen akım değil midir eğer öyleyse sargı bir sipir olunca neden on katı fazla akım çekmemiz lazım

Manyetomotor Kuvvet, Amper Sarım ile ifade edilir. 

NxI yı sabit tutarsan magnetik akı değişmez. Sarım sayısını 10 kat azaltırsan akımı 10 kat artırmak zorundasın.