STM32F4 ile kamera modülü

Başlatan qeek, 28 Mayıs 2013, 01:27:50

qeek

Merhaba arkadaşlar TC8230MD kamera kullanan var mı yada elinde bu ile ilgili örnek dosya stm32f4 ile kamera sürmeye çalışıyorum da  ;D

Kaanx

sunlar vardı benım baktıgım ama dedıgınız kamerayla ilgili bir bilgim yok

OV7670 Camera module + HY32D TFT LCD + STM32F4 Discovery

Konusu acılmısken sorayım bende usb webcamler vardı eskıden hatırlamısınız onları kullanabılır mıyız ?

diot

Usb kamera yerine güvenlik kameralarının görüntüleri üzerine çalışsana. Bence daha iyi olur.

Kaanx

Hocam hangi kamera modulden almalıyım peki bunun ıcın DCMI modulü incelemye baslıyım ben hemen

diot

Güvenlik kameralarında standart birleşik video sinyali mevcut. receiver yada dvd playerin arkasındaki tos fişlerden sarı olanı. bence bu sinyali decode edip lcd de göstermeyi deneyebilirsin. Sonuçta bir proje yapılacaksa genelde bu tür kameralar kullanılmakta. Örnek olarak bir güvenlik sistemi projesi hazırlayacaksın diyelim . kamera olarak piyasada bol miktarda bulunan tipleri kullanman faydalı olacaktır.
Bence birleşik video sinyalini incele.

Kaanx

Webcamlarda ki tek olarak mı hocam ? pek bilgim yok bu konuda benım sadece bildiğim IP konularında okurken CCtvler var bide dome camera baglantıları :)

XX_CİHAN_XX

@diot hocamın bahsettiiği kameralar analog sinyal çıkışı verir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BC_Sinyali
Stm32F4 lerin DCMI modülü bildiğim kadarıyla paralel veri yolu ile dijital görüntü verilerini decode ettiği için doğrudan bu modülü kullanamazsın.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Kaanx

Hocam analog sinyal ise dac kullanılıp DCMI mı yapıcam kamera için göruntu sınyalleri hakkında hiç bir bilgim yok malesef vakıt bulup arastıramadım dökumanda bulamadım henuz ama böyle olunca kafamda sekıllenmeye basladı bir kaç bişi

Kaanx

Hocam elimde Mıcrosoftun Webcam i var için actım baktım modul halinde dediğiniz gibi analog sinyali dijital olarak vern bir modul sanırım pekte bilgim yok . OV7076 gibi bir modul yani içindedi Sonex işlemcisi var uzerınde modulun ve 12.600 mhz gibi bir degerde crrystal mevcut ben bu kamerayı direk DCMI ile baglayabılır mıyım ?

XX_CİHAN_XX

Şu kamera ile DCMI modülünü kullanabilirsin.
http://www.wayengineer.com/index.php?main_page=product_info&cPath=75_95&products_id=600.
Verdiğim linkteki sayfanın sonunda örnek kodlar ve datasheetler var.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

XX_CİHAN_XX

Bu kamera için uygun driver kodları bulursan kullanabilirsin ancak DCMI modülünü kullanabilmek için kameranın paralel veri yoluna sahip belirli formatlarda RGB datası veren bir çıkışı olması gerekir.