Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

hex dosyasından kodu okumak

Başlatan nily, 28 Mayıs 2013, 13:10:54

nily

Merhabalar, elimde sadece bir hex dosyası var ben bunun CCS C de kodunu görmek istiyorum. Yani C source file ile yazılan kodu görmek istiyorum. Yardımcı olabilir misinz?

zafer

Yanlış anlama ama kimse bu konuda yardımcı olamaz hex kodu,c'den makina diline çevirilmiş halidir. En fazla assembly halini görebilirsin

Tagli

Göremezsin, mümkün değil.
Gökçe Tağlıoğlu

Gökhan BEKEN

En fazla assembly diline çevirebilirsin. Bunun için hazır uygulamalar vardı diye hatırlıyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Okan AKÇA

acaba kimin ürününü kopyalamak istiyorsunuz yada hex kodu var ise neden ugraşıyorsunuz.

nily

Alıntı yapılan: cyclone - 28 Mayıs 2013, 14:14:22
acaba kimin ürününü kopyalamak istiyorsunuz yada hex kodu var ise neden ugraşıyorsunuz.

Öncelikle birinin ürününü kopyalamak isteseydim zaten kodlarını görmek istemezdim direk kullanırdım bunu anlayacak kadar benden daha tecrübelisinizdir en azından, ben kod kısmını görmek istiorum çünkü takıldığım bir yerde fikir almak istiorum hex dosyasıda baskı devreyi yaptırdığım arkadaşa ait. Benim simülasyonda çalışan kodum devre üzerinde çalışmıyor o ise pic içine bir hex yükleyip vermiş bana ondaki koda bakıp hatanın nerde olduğu bulacaktım. Kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş. Siz ürün kopyalama konusunda tecrübelisiniz sanırım düşüncenizin bu kadar kötü olması üzücü.

Analyzer

Selam,

Decompiler adı verilen programlar var ancak üretilmiş olan hex'in hangi derleyiciden ve mümkünse hangi sürümünden üretildiğini bilmeniz gerekir. Ayrıca %100 tersine çeviremezler. Ancak size ipucu verebilirler.

Boş yere ithamda bulunmaya gerek yok, bilgi almak istemiş nily.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Maxim

Alıntı yapılan: nily - 28 Mayıs 2013, 14:53:29
Öncelikle birinin ürününü kopyalamak isteseydim zaten kodlarını görmek istemezdim direk kullanırdım bunu anlayacak kadar benden daha tecrübelisinizdir en azından, ben kod kısmını görmek istiorum çünkü takıldığım bir yerde fikir almak istiorum hex dosyasıda baskı devreyi yaptırdığım arkadaşa ait. Benim simülasyonda çalışan kodum devre üzerinde çalışmıyor o ise pic içine bir hex yükleyip vermiş bana ondaki koda bakıp hatanın nerde olduğu bulacaktım. Kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş. Siz ürün kopyalama konusunda tecrübelisiniz sanırım düşüncenizin bu kadar kötü olması üzücü.

madem size göre bu bir suç değil, madem normal bir davranış
o zaman bu hex kodunu yapan arkadaşı arayın, kodları isteyin bakalım size ne cevap verecek?

nily

Alıntı yapılan: Maxim - 28 Mayıs 2013, 15:26:35
madem size göre bu bir suç değil, madem normal bir davranış
o zaman bu hex kodunu yapan arkadaşı arayın, kodları isteyin bakalım size ne cevap verecek?

anlamadınız sanırım zaten kendisi benim kullanmam için içine hex dosyasını yükleyip vermiş yani ben ona parasını verdim baskı devreyi yapması için bu bir alışveriştir siz birşey istersiniz o yapar karşılığında para ödersiniz o sağolsun iyilik olarak bana hex dosyası atıp vermiş bense onun kodunu değil kendi kodumu çalıştırmak istiyorum. Kendisi benim verdiğim şema üzerinde değişiklik yapmış sorunda burdan kaynaklanıyo, telefon numarası olsaydı arardım zaten bu kadar uğraşmazdım.

temha

ALLAH adıyla başlarım.
iyi çalışmalar arkadaşlar

yıllar önce propic 2 ile bir ezan dtmf kartındaki bilgileri okuyup hex dosyasını kaydetmiştim. eprom dosyasındaki kodların karşısında yazılımcının adı falan yazıyordu. bilgisayara kayıt yaptığımda eprom dosyaları kaydolmamış epromdaki veriler de kaydedebilen ve yazılım ile yükleyebilen program var mı açaba.

alikeskinkilic

Alıntı yapılan: temha - 21 Ocak 2024, 17:36:21ALLAH adıyla başlarım.
iyi çalışmalar arkadaşlar

yıllar önce propic 2 ile bir ezan dtmf kartındaki bilgileri okuyup hex dosyasını kaydetmiştim. eprom dosyasındaki kodların karşısında yazılımcının adı falan yazıyordu. bilgisayara kayıt yaptığımda eprom dosyaları kaydolmamış epromdaki veriler de kaydedebilen ve yazılım ile yükleyebilen program var mı açaba.
pic kullanıyorsanız .
    ORG    0X2100
        DE  0,0X48,0X00,0X90,0X00,0XD8,0X00,0X20,0X01,0X68,0X01,0XB0,0X01
          ;K,    Y1,  /  Y12  /  ,Y2  /  ,Y22  /  ,Y3  /  ,Y32  
        END
x2100 eeprom  başlangıç adresidir
DE eeproma başlangıç adresinden itibaren virgüllerle ayırdığınız sayııda veri yazarsınız
Hep meraktan

sifirzero

Yapan var ama uzun bir yolu var. Google da aratabilirsiniz
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

ajanda_

arkadaşlar  herşeyin kötüsünü  düşünmeyin soruyu  soran arkadaş belki nasıl yazdı etti onu merak etti algortimasını merak etmiştir birşey olmuştur.  bende eski yazılımcıyım pic programlama  değil ama delphi 7 visual basic 6.0 ile çok çalıştım şimdi  yorumları  okuyunca hatırladım eskiden bizde bu tarz  şeyler  yapardık  exe  haline gelen derlenmiş programı  başka bir  program muhtemelen decompiler  gibi  birşeydi  onunla  yazılan kodları görebiliyorduk  haa  şimdi  olsa yapmazdık gençtik o zaman merak yani  başka hiçbirşey  değil.

temha

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 21 Ocak 2024, 17:47:59pic kullanıyorsanız .
    ORG    0X2100
        DE  0,0X48,0X00,0X90,0X00,0XD8,0X00,0X20,0X01,0X68,0X01,0XB0,0X01
          ;K,    Y1,  /  Y12  /  ,Y2  /  ,Y22  /  ,Y3  /  ,Y32  
        END
x2100 eeprom  başlangıç adresidir
DE eeproma başlangıç adresinden itibaren virgüllerle ayırdığınız sayııda veri yazarsınız

teşekkürler
 c dilinde yazmışsın galiba ben pbp kullanıyorum. bir de merak ettiğim şey atıyorum mesela rf alıcı kart yapmış birisi kumanda tanıttığı zaman eeprom a kaydediyor diyelim donanım üzerinden 10 tane kumanda tanıttık pic i okuduğumuzda eprom verisini de okuyor. aynı şekilde başka bir pic e yüklediğimizde eprom verileri de yüklenir mi?