Güç Osilatörü (Power Oscillator)

Başlatan polleme, 31 Mayıs 2013, 00:25:21

polleme

Alıntı yapılan: ipek - 15 Haziran 2013, 13:35:53
şöyle bir şey farkettim bir incele istersen.

http://www.dosya.tc/server10/KlNnQ2/DisplaystheB-HCurvesoscillope.pdf.html

Hocam, benim istediğim şey bu işte ama istediğimden biraz daha karmaşık. Bu devrede 8038 ile bir dalga üreticisi yapılmış ama ben elimdeki hazır fonksiyon jeneratörü kullanmak istiyorum. Bu durumda devredeki 8038'li kısmı çıkarabilirim. Bir de devrenin maksimum test akımı 500 mA olarak belirlenmiş, saturasyon veya B-H ölçümü için daha yüksek akım gerekiyorsa bu devre yetmiyor, zaten yazar en sonunda daha yüksek akımlar için devreyi büyütmeyi başkalarına bıraktığını ifade ediyor. Akımı büyütmek içinse çıkış transistörleri ile 78xx elemanlarının değiştirilmesi gerekiyor. Ama çıkış transistörleri ve osiloskop bağlantısını içeren çıkış kısmı işime yarar, devrenin sadece bu kısmını yaparak işimi çözebilirim. Katkı için çok teşekkürler.

Yazışma olmayan zamanda ben bir adet LM3886 ile çalışan 68W anfi devresi yaptım. Bu devre, 2 MHz frekanslara kadar çalışabiliyor ve çıkıştaki yüke 7 ampere kadar akım verebiliyor. Bu anfi devresinin girişine fonsiyon jeneratörü ile kare, üçgen veya sinüs uygulayıp çıkışına bir 1-4,7 Ohm arası 50W dirençle birlikte ölçülecek bobini seri bağlayıp ölçüm yapmaya çalışacağım.

mesaj birleştirme:: 15 Haziran 2013, 14:41:21

Şu anda denemek istediğim tam olarak şu aslında:

http://bbs.dianyuan.com/bbs/u/0/1069139538.pdf

Icarus

@polleme:
Çelişkinizi anlıyorum verdiğinize benzer pek çok denklem app note'larda var fakat bunların çıkış noktası şu: Trafonun sarım sayısı sabit ise frekans azaldıkça geçen akım artar ve B ~ u x (I x N) olduğundan "B > Bmax" olur ve nüve doyuma gidebilir diyorlar. (u = magnetik geçirgenlik)

Çözüm:
Aynı problemi bende yaşadım, 30000uF 30V şarjı low esr kondansatörleri bir mosfet yardımıyla trafonun üzerine deşarj edip "step response" elde ediyorum. Bu değer size hem indüktansı hemde kaç amperde doyduğunu gösterecektir. Fakat unutmayın bir kez doyurduğunuz nüve kendi kendine düzelmez. Aynı yönde magnetize ettiğiniz nüvenizin ilk ölçümünün diğerlerine göre daha yüksek bir akımda doymasının nedeni budur.

polleme

Bende bir 47000 uF 25v var onunla deneyebilirim ama bu şekilde değil de bir fonksiyon jeneratörü üzerinden AC vermek bir alternansta doyuma giden nüvenin diğer polaritedeki alternansta doyumdan çıkmasını sağlamaz mı? Böylece belli bir frekansta doyum daha sağlıklı ölçülür diye tahmin ediyorum.

polleme

Alıntı yapılan: Icarus - 15 Haziran 2013, 16:34:44
@polleme:
Çelişkinizi anlıyorum verdiğinize benzer pek çok denklem app note'larda var fakat bunların çıkış noktası şu: Trafonun sarım sayısı sabit ise frekans azaldıkça geçen akım artar ve B ~ u x (I x N) olduğundan "B > Bmax" olur ve nüve doyuma gidebilir diyorlar. (u = magnetik geçirgenlik)

Çözüm:
Aynı problemi bende yaşadım, 30000uF 30V şarjı low esr kondansatörleri bir mosfet yardımıyla trafonun üzerine deşarj edip "step response" elde ediyorum. Bu değer size hem indüktansı hemde kaç amperde doyduğunu gösterecektir. Fakat unutmayın bir kez doyurduğunuz nüve kendi kendine düzelmez. Aynı yönde magnetize ettiğiniz nüvenizin ilk ölçümünün diğerlerine göre daha yüksek bir akımda doymasının nedeni budur.

"Step Response" yaptığınızda çok ani bir boşalma olduğuna göre hangi akımda doyuma girdiğini nasıl ölçebiliyorsunuz?

Icarus

Elimde şuan o setup yok ama yakınımdaki malzemelerle (10000uF 12V) ile osiloskop çıktısını yolluyorum.

polleme

@Icarus

Osiloskop kullanmada çok iyi değilim, özellikle kısa anda gerçekleşen anlık olayların trigger ile nasıl ölçüldüğünü hiç bilmiyorum. Siz sanırım dolu 10000 uF kondansatörü doğrudan arada direnç olmadan bobin uçlarına bağlıyorsunuz. Şu sorulara cevabınızı alabilir miyim? Eminim benim konumumda olan diğer arkadaşlara da katkınız olacak.

1- Kondansatör ve bobin birbirine bağlandığı sırada osiloskop nereye ve nasıl bağlı?
2- Boşalma ve ölçüm anlık olduğuna göre trigger kullanıyorsunuz sanırım, osiloskopta nasıl ayar yapılıyor?
3- Verdiğiniz şekilde nüvenin doyduğu anda ekranda voltaj ve us cinsinden zaman değerleri var. Doyma anında neyi ölçmüş oluyorsunuz? Bir başka deyişle bobinin doymaya girdiği andaki akımı bu şekilden nasıl buluyoruz?

Şimdiden teşekkürler.

Icarus

Böyle bir devrede geçen akımı ölçmek istiyorsunuz diyelim. Ya akım probu kullanacaksınız veya 0.2ohm, 0.1ohm gibi direnci seri bağlayıp parallelindeki gerilimi ölçeceksiniz.
Anahtar kapatıldığı anda devreden geçen akım şöyle olacaktır.

(V / L) = di/dt ise akım doğrusal bir şekilde artacaktır eğimide V/L olacaktır.
Ancak gördüğünüz gibi bir noktada akımda ani bir yükselme başlıyor. Bu noktada nüve doymuştur.

Bir anlık bir olayı görüntülemek için ise triger ayarınız, "Single Shot" + "Positive Edge" olmalı. Ama bunun dışında yaklaşık 20 tane daha yapılabilecek ayar var. Örneyin mekanik bir switch (ör: röle ?) kullanıyorsanız kontak titreşimnden kaynaklan sinyalleri filitreleyebileceğiniz triger seçenekleri var.

Eğer mosfet gibi elektronik bir anahtar kullanıyorsanız ve daha az hata elde etmek istiyorsanız scope'punuzun "Extrernal Triger"'inida kullanabilirsiniz tabii "Single Shot" yapmanız gerekli

polleme

Tam olarak anladım. Çok teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 16 Haziran 2013, 23:02:53

Zaman skalası önemli değil. Seri direnç üzerindeki gerilimi V/L eğimi devam ederken ölçmeye devam ediyoruz. Bu gerilim artışı aslında bize akımın artışını gösteriyor. Akımın ani yükseldiği andaki akım değeri (yani V/Rs değeri) bize doyma akımını veriyor. Şu anda formülleri hatırlamıyorum ama bu doyma akımını bilince doyma anındaki akı yoğunluğu olan Bsat hesaplanabilir sanırım.

mesaj birleştirme:: 16 Haziran 2013, 23:19:36

@Icarus, bir de önceki yazınızda doyan nüvenin kendi kendine düzelmeyeceğini belirtmiştiniz. Kondansatörü bir yönde bağlayıp nüveyi doyma noktasına getirdikten sonra bir de ters yönde bağlarsak üzerindeki doyma etkisini yoketmiş olmaz mıyız? Böylece ikinci bir ölçümde ilk ölçüm ile benzer değeri elde etme şansı olur.

Icarus

Evet tam olarak dediğiniz gibi bobinin uclarını ters bağlanarsanız olur veya sadece 1-2 dakkika beklemeniz bile yeterli olabilir.
Fakat lamine edilmiş kobalt alaşımları, lamine edilmiş ferrit, sinterlenmiş demir+alüminyum nüveler bunların geçirgenlikleri 200000 ve üzerinde, eğer bunları aşırı doyurursanız. Nüveye kalıcı hasar verebilirsiniz.
Zaten bu tip nüveler elektronik devrelerde doyum noktalarında kullanılıyorlar ama ufak bir toroid 1 Tesla'ya dayanamaz.