Usb To Lpt ve Dongle

Başlatan Mta, 03 Haziran 2013, 16:18:18

Mta

Merhaba,
Windows Me üzerinde dongle ile çalışan bir yazılım kullanıyoruz. Lakin her kullanıcıda masaüstü yok genelde notebook var. Ne kadar çevirici aldıysam lpt olarak gösteremedim.
Programı sanal pc de çalıştırıp kullanıyoruz.
Aslında bizim sorunumuz bu çeviriciler ve içinde ki chipsetler hep yazıcılar için yapılmış. Bu soruna nasıl bi çözüm üretebiliriz ?

Not: Pcmcia to lpt çeviricide var elimde.

Mta

Fikir, düşünce, öneri ? Hiç biri mi yok ?

t2

USB üzerinden LPT port gibi görünebilen bir aygıt yapılabilirse ucuna dangıl takılabilecektir. LPT işi windows 98 den sonra iyice zorlaştı diye biliyorum.

Sanal LPT port  yapmak Sanal Com port yapmak gibi kolay olmasa gerek.
Dangıl için LPT portun gerçek olarak mevcudiyeti şart ise iş zor.

Belki de CNC işlerinde kullanılan usb-LPT dönüştürücü kutular iş görebilir.

BUnların lpt kısmı oldukç.a gerçektir diye düşünüyorum. yani yazıcı gibi görünmüyorsa çözüm sağlar.

https://www.google.com.tr/search?q=cnc+lpt+usb&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

Belki de  LPT portu olan bir kasa alıp bu yazılım ile kullanmak  daha ucuza gelir. 

Mta

Ucuza gelmesi sorun degil. Ama günlük kullanımda lazım olacağı için lpt portlu bi notebook çok eski donanımlara sahip oluyor.
Aslında zor bişey değil.Lakin herkes yazıcıya odaklanmış durumda. O yüzden sorunu çözemiyorum :)

t2

Alıntı yapılan: Mta - 04 Haziran 2013, 17:19:39
Aslında zor bişey değil.Lakin herkes yazıcıya odaklanmış durumda.
Zor bir şeydir.

Eğer bu işe uygun bir kutu bulabilirseniz muhtemelen fiyatı yüksek gelecek onu da beğenmeyeceksiniz. 300-500usd civarı olur.

mesaj birleştirme:: 04 Haziran 2013, 18:22:03

Düşündüm de bu kutu  1000 dolârdan ucuz olamaz.

Talep azlığı nedeniyle sadece meraklısına satılacağı için argesi de zahmetli olacağından en az bu fiyat olması gerek. Öğrenci bu aleti almaz. kim bilir ne kadar pahalı bir yazılım almıştır ki onun dangılını takacak yer arıyordur.

Mta

Beğenmemek değilde çok yüksek bi mebla olur öyle bir çözüm.

striger

http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/bastelecke/Rund%20um%20den%20PC/USB2LPT/lpt2usb.en.htm su tarz projeler var ama gercek lpt nin yaptıgını yapamaz sanırım birde dongle var isin icinde brz zor denemek lazim

Mta

Alıntı yapılan: striger - 05 Haziran 2013, 00:00:06
http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/bastelecke/Rund%20um%20den%20PC/USB2LPT/lpt2usb.en.htm su tarz projeler var ama gercek lpt nin yaptıgını yapamaz sanırım birde dongle var isin icinde brz zor denemek lazim
O parçayıda araştırdım. Hatta onlarda yazmış. Dongle ile çalışmıyor diye.
http://www.ebay.com/itm/PCMCIA-1-Parallel-Port-CardBus-IEEE-1284-ECP-EPP-SPP-/220438508786?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item335328b4f2
Ama mesala şu adam resimleriyle koymuş gerçek mi değil mi bilemiyorum.

kasif

Yanlış bilmiyorsam usb ile takılan LPT lerde durum farklı oluyordu. orijinal LPT soketi olan anakartta bu soket ile ilgili bilgi bios ta görünüyordu. Daha önce  paralel port ile çalışma yaparken dizüstü bilgisayarda kullanmak için bu sorunun cevabını çok aramış ve çözüm bulamamıştım, sonuç olarak seri veya USB ye geçmek zorunda kalmıştım.

Çözüm bulabileceğini pek sanmıyorum ama bulursan ve beni(bizi) bilgilendirirsen çok memnun olurum. Zira eski paralel port çalışmalarım vardı, dizüstü bilgisayara geçtiğim için hepsini bodruma kaldırdım.

ahmets

Merhaba,
Kullandığın yazılımın lisans koşullarını dert etmiyorsan dongle olmadan çalışabilir hale getirilebilir.
Dezavantajı, her yeni sürümü çıktığında yeniden üzerinde çalışılması gerekir.

t2

Alıntı yapılan: kasif - 05 Haziran 2013, 09:14:27
Yanlış bilmiyorsam usb ile takılan LPT lerde durum farklı oluyordu. orijinal LPT soketi olan anakartta bu soket ile ilgili bilgi bios ta görünüyordu. Daha önce  paralel port ile çalışma yaparken dizüstü bilgisayarda kullanmak için bu sorunun cevabını çok aramış ve çözüm bulamamıştım, sonuç olarak seri veya USB ye geçmek zorunda kalmıştım.

Çözüm bulabileceğini pek sanmıyorum ama bulursan ve beni(bizi) bilgilendirirsen çok memnun olurum. Zira eski paralel port çalışmalarım vardı, dizüstü bilgisayara geçtiğim için hepsini bodruma kaldırdım.
FTDInin paralel giriş çıkış entegresi var. USB ye bağlanıyor ama data giriş çıkışı paralel. Paralel port olarak görünmesi şart değilse bu ICler kullanılabilir.

muuzoo

LPT dongle'ı dump edip, lpt emülatörü ile sanki takılıymış gibi çalıştırabilirsiniz. İnternette pek çok kaynak ve tool mevcut bu iş için.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Burak B

Dongle resmini koyabilirmisiniz. Kullandığınız yazılımın adı nedir ?
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Mta

Geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayın. Her şekilde kullanmaya razıyım ben :) Zaten ürünün parasını ödeyip aldım. Satan firmaya usb dongle olarak yaparsa alacağımızı bile söyledik ama adamlar yapamıyoruz diyorlar. Dongle dump nasıl yapılacağı hakkında bi anlatım ing.de olur link atarsanız onuda deneyeyim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: ByteMaster - 05 Haziran 2013, 11:43:20
Dongle resmini koyabilirmisiniz. Kullandığınız yazılımın adı nedir ?

CaFFeiNe

"lpt dongle emulator"

google'da arayınca ilk sıralardaki sitelerde bişiyler çıkıyor belki işinizi görür baktınız mı?