zener diyot ile ilgili bir soru

Başlatan justice_for_all, 03 Haziran 2013, 21:32:27

justice_for_all

0.5 w zener diyotum var 18 voltluk.Sorum ise iki tane 18 volt zener diyotu paralel baglasam gucu ikiye katlayabilirmiyim.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

F.T

olmaz.çünkü iç dirençleri farklı olacağı için aşırı akımdan dolayı önce birisi aktif olur ve dayanım akımının üzerinde akım akacağı için kısa devre olur .diğeride kısa devre olan tarafından korunmuş olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

sadogan

Parelel bağlı zener diyotlar eşit yüklenmez.
Mutlaka zener gerilimlerinde farklılık olur.
ama 2 adet 9 voltluk 0.5 w zeneri seri bağlarsanız
gücü 2 ye katlamış olursunuz.

justice_for_all

seri baglasam herhangi bir sorun olurmu peki?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

F.T

Alıntı yapılan: sadogan - 03 Haziran 2013, 21:42:06
Parelel bağlı zener diyotlar eşit yüklenmez.
Mutlaka zener gerilimlerinde farklılık olur.
ama 2 adet 9 voltluk 0.5 w zeneri seri bağlarsanız
gücü 2 ye katlamış olursunuz.

hocamın dediğine katılıyorum.olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

justice_for_all

tesekkur ederim bi deneyeyim bakalim.

asma

Ben de bir ilave yapayım.
Yarı değer bulamazsanız, 12+6 gibi farklı voltaj değerinde zener seri bağlanırsa voltajı büyük olanı tam gücünde düşük olanı voltaj oranı kadar düşük güçte hesabedersiniz.  ;) İki zener 0,5W ise yukarıdaki örnek için 12V/0,5W ve 6V/0,25W ile 18V/0,75W zener elde edersiniz.
Kolay gelsin.

OG

Gücü seri direnç gibi hesaplayacaksınız.
Üzerinden gecen akım x Üzerindeki Voltaj
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

justice_for_all

Bu guzel bilgiler icin tesekkur ederim.

polleme

Aslında TL431 iki direnç eklemesi ile bir ayarlı zener olarak kullanılabilir. 150 mA'e kadar akım akıtabiliyor, 1W'a kadar da güç harcayabiliyor. Direkt bunu kullanın olsun bitsin.