Kısa devre Tespit Devresi

Başlatan fractal, 04 Haziran 2013, 13:27:52

fractal

arkadaşlar kısa devre tespit devresi lazım .iki iletkenin kısa devre olup olmadığını ölçmek için kullanıcam .kullanışlı bir devre varmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

hocam iki tane bakır makaram var aralarında iletkenlik belli süre kesilince kontak almak istiyorum.sanırım bu bakır makaralara ac voltaj verip iletkenliği bunun üzerinden kontrol etmem gerekecek.ama nasıl bir devre lazım bilmiyorum.

islergucler

Direnç ölçeceksin. Belli değer altında ise kısa devredir denecek.

fractal

ac 24 verip hcpl3700 ilede işlemciye girip yapamazmıyım?amacım kesintileri tespit etmek.bakır makaralar sadece iletim koptuğunda makineden yalıtık oluyor.onun için ac kullanmaya çalışıyorum..

z

Sorun ne anlamadım. Bakır makaraların bir biri ile elektriksel alakası sadece aradan metal geçerken oluyorsa sorun ne?

Doğrudan buton okuma yapar gibi makaraları okuyamıyormusun? İllaki izolasyon gerekiyorsa makarlardan akıtacağın akımla opto ledini yak çıkışı da işlemci ile oku.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

hocam bakır makaraların arasından metal levhalar geçiyor.benim amacım levhanın makaralar arasından geçen kısmında pislik varmı yokmu boya damlamışmı damlamamışmı diye kontrol etmek.yani iletim hatalarını yakalamak.levhanın iletken olduğu için makaraları  makine gövdesine kısadevre yapıyor.makaraya dc verince gerilim düşümü olmazmı..

z

Makaralara DC vermenin ne sakıncası olacak? Ancak makaralar yağa bulanacak iyice kirlenip asitik ortam oluşacak da DC akım etkisinde elektroliz olayı olacak. Fakat bu mA mertebesindeki akımlar için çok da önemli değil.

Tek opto ile çözersin sorunu. Makaralar arasından metal nesne akarken çok fazla kontak sıçraması olabilir. Bunun icabına opto çıkışına kuracağın devre ile bakarsın. Bir de makaralara ilave olarak metal tel fırça eklemek çözüm olabilir. Metal fırçalar hem metali fırçalar temizler hem de iletken prob görevi görür.

fractal

hocam ben 3 adet pot kullnamayı düşünüyorum birinci pot ile levha giriş zamanı ile testi başlatma süresi .2ci  pot ile levha sonunda testi bitirme süresi ayarı ve 3. pot ile hangi uzunluktan sonra iletim hatalarını değerlendireceğini gösterme şeklinde.
kısaca hocam bu hcpl3700 olurmu?ben onu faz kontrol olrak kullandım çok iyi çalışıyor..aslında şu potlar olmasa plc ile yapmayı düşünüyorum.makaralara 24vdc verip hızlı sayıcı girişine bağlayıp interraup ve 1ms timer ile bu iş olur gibi geliyor..

z

HCPL3700 ile elbette olur. Fakat daha ucuz optolarla da bu iş kolayca hallolur. PLC de bu işe fazla lüks kaçar.
Aslında bir led karşıda bir fototransistor olmazmı? Hiç bakır makaralardan akım akıtmayla falan uğraşmazsın.

Led ve fototransistor arasını 20..30 cm bile yapabilirsin.

fractal

hocam amacım makara arasından akan levhanın o bölgesinin boyalı yada pis olup olmadığını anlamak.bunu fototransistör ile nasıl yapacağım.sanırım yanlış anladınız..hocam asıl amaç kaynatılcak levharın kaynatma bölgelerinin kontrolü.çünkü pis  boyalı daha doğrusu kaynak yerinde direnç olan levhalar kaynak yapan altın alaşımlı özel makaralara cok büyük hasar veriyor..amaç bu levhaları daha kesim aşamasında yakalamak..

z

Tamam anlaşıldı. Makaralar arasına malzeme girdimi girmedimi anlamak için sanıyordum.

fractal

hocam sistemi anladığınıza göre ne yapmamı tavsiye edersiniz..

z

Makaralar arsında kaynağa uygun olmayan metal nesne varsa kaç ohm omaj okunuyor, temiz metal olduğu zaman kaç ohm okunuyor?

Bu ölçümü yapacak ölçü aletin varmı?

Bu bilgi olursa öneride bulunabilirim.  Atıyorum temiz metal kısa devre kabul edilir, pis metal 0.1 ohm gibi olursa weston köprüsü kurulup çıkışı komparatörle değerlendirilebilir.

Eğer omaj daha da yüksek olursa iş kolaylaşır.

fractal

hocam ölçmedim ama omaj bariz farklı olduğunu biliyorum..yani ölçüm yapılan levha yerine boya geldiği zaman direkt yalıtkan olmuş oluyor.boya dediğim şey bildiğimiz vernik.levha bu makaralara arasından akarken bu vernikli bölgeler yakalanmak isteniyor.makaranın levhaya değidi bölge 3-4 mm kalınlıkta zaten bu alan kontrol edilmek isteniyor.ayrıca levhanın bir yüzü çıplak ve iletken ve makineye temas ediyor.üst tarafı matbaa baskısı var. bundan dolayı ac kullanmayı düşünüyorum.dc verince güç kaynağı kısa devereye düşebilir diye...ve sadece 3-4mm kaynak yeri var oraya matbada  vernik kaça biliyor.olay bu yani.vernikli pis yerleri yakalamak.ama ne kadar vernikli alanı tespit ederim bilmiyorum.