TI ARM Cortex Çipleri - Stellaris/Tiva

Başlatan camby, 05 Haziran 2013, 23:52:51

camby

Bu TI Cortex Stellaris işlemcilere ne oldu ? Tümden kaldırdılar mı , yoksa ismini mi değiştirdiler sadece ? Tiva C series var şu an sadece.

EK :

http://www.ti.com/lit/ml/spmt284/spmt284.pdf

GibsonSG

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama merak edip de bakan başka arkadaşlar da olabilir. Cevap şurada bir köşede dursun :)

Stellaris, Tiva ile değiştirildi. Artık ellerinde kalan son Stellarisleri de tüketip tamamen Tiva C satarlar. İkisinin karşılaştırılması ile ilgili TI'dan feyizli bir ablamızın yazdığı şöyle bir yazı var. Temel hatlarıyla olayı anlamanıza yardımcı olabilir. Daha hayatımda PIC dahi programlamamış biri olarak bir adet Tiva C sipariş ettim bakalım öğrenebilecek miyim :)

http://e2e.ti.com/group/universityprogram/educators/f/776/p/270596/946142.aspx#946142

fractal

hocam setllaris programlayabilenler tiva ya direkt geçiş yapabileceklermi?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

NaMcHo

Alıntı yapılan: fractal - 20 Temmuz 2013, 09:35:31
hocam setllaris programlayabilenler tiva ya direkt geçiş yapabileceklermi?
GibsonSG'nin verdiği linkte stellaris de yazılmış bir program herhangi bir değişiklik yapmadan tiva'ya geçirilebilir yazıyor.

diot

Stellaris serisinde flash silinmesi hatası ortaya çıktı. Bu hataytı düzelttiler ve sanırım düzeltilmis seriyi piyasaya yeni isimle sürüyorlar.

fractal

evet 100 kez programlayınca siliniyor diyorlardı .ama her üründe değil tabi.ben 1000 kere programlamışımdır birşey olmadı daha..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

GibsonSG

3. Are the exercises developed on the Stellaris LaunchPads compatible with the Tiva?

Actually, yes.
Worse case scenario you may need to change the chip name in the compiler setting, but it should be seamless.

4. Are there educational materials available?

Yes, anything that was available for the Stellaris LaunchPad will apply for the Tiva LaunchPad.
I would highly recommend looking at Dr. John Valvano's series of textbooks and Lab Manual and exercises.

Demiş fractal hocam, yukarda da NaMcHo söylemiş zaten. Stellaris = Tiva C diyebiliriz :)
Hayatında PIC dahi programlamamış biri olarak çok zorlanır mıyım sizce beyler?

camby

Alıntı yapılan: GibsonSG - 20 Temmuz 2013, 12:13:54
Hayatında PIC dahi programlamamış biri olarak çok zorlanır mıyım sizce beyler?

zorlanırsın tabi fakat bu zorlukların aşılması size bağlı. teknik altyapı , ingilizce seviyesi ve en önemli inat ve sabrınız çok önemli. Teknik bilgi birikimi az da olsa çok da olsa , İlk kez duyduğunuz terimler olduğunda bunlar sizi soğutmamalı üzerine gitmelisiniz. Gerisi gelir. STM32 ler başlangıç için daha uygun ( çok kişi kullandığı ve hakkında tartıştığı için ) fakat başka bir seriden de başlanabilir.

GibsonSG

Alıntı yapılan: camby - 20 Temmuz 2013, 12:55:00
zorlanırsın tabi fakat bu zorlukların aşılması size bağlı. teknik altyapı , ingilizce seviyesi ve en önemli inat ve sabrınız çok önemli. Teknik bilgi birikimi az da olsa çok da olsa , İlk kez duyduğunuz terimler olduğunda bunlar sizi soğutmamalı üzerine gitmelisiniz. Gerisi gelir. STM32 ler başlangıç için daha uygun ( çok kişi kullandığı ve hakkında tartıştığı için ) fakat başka bir seriden de başlanabilir.
Merhaba hocam. İngilizcem iyi düzeyde, genel olarak az çok C bilgim var, bölümüm elektrik-elektronik müh. idi dolayısıyla iyi kötü bir teknik altyapım da var. Öyle çabuk pes edip giden biri değilim hani. İlgilenirim, yapamadığım yerde sorar soruştururum. Ayrıca TI ile başlama sebebim dökümantasyonun iyi olması, destek birimlerinin gayet ilgili olması. İmkanım olsa hiç Tiva C'ye dalmadan direkt olarak C6000 serisinden bir DSP alıp onunla sinyal işleme işlerine dalmak idi amacım fakat fiyatları çok pahalı geldi. Ayrıca TI'ın OMAP adlı  DSP+ARM Processor'leri var. TI'a ait bir düşük seviyeli ARM tabanlı kit olan Tiva C launchpad ile başlamak TI altyapısına aşinalık adına daha iyi olur diye düşünüyorum, bilmem yanılıyor muyum?

camby

bence de öyle. OMAP'ler de baya ilginç aletler : )

z

Stellaris serisi kaldirilincaya kadar TI'in gercek bir funboyu idim.

Stellaris serisi kaldirilinca yarim projemi ne olacagi belli olmayan bir ciple devam ettirmek beni korkuttu ve TI yerine STM serisi ile projeyi yeniden baslattim. Proje henuz sonuclanmadigi icin bu saatten sonra  tekrar TI'a gecmek istemem.

TI ciplerindeki cevre birimlerinin tasarimindaki sanat STM de yok. Cevrebirimleri cok ama cok guzel tasarlanmis.

Eger C (kutuphane) kullanacaksan bu sanatin,  TI, NXP, STM olmasinin hic bir onemi yok. Tum mesele fiyat ve temin edilebilirlik.

O yuzden TI diye tutturmanin onemi yok. Fakat TI iyidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

GibsonSG

Alıntı yapılan: z - 20 Temmuz 2013, 15:13:05
Stellaris serisi kaldirilincaya kadar TI'in gercek bir funboyu idim.

Stellaris serisi kaldirilinca yarim projemi ne olacagi belli olmayan bir ciple devam ettirmek beni korkuttu ve TI yerine STM serisi ile projeyi yeniden baslattim. Proje henuz sonuclanmadigi icin bu saatten sonra  tekrar TI'a gecmek istemem.

TI ciplerindeki cevre birimlerinin tasarimindaki sanat STM de yok. Cevrebirimleri cok ama cok guzel tasarlanmis.

Eger C (kutuphane) kullanacaksan bu sanatin,  TI, NXP, STM olmasinin hic bir onemi yok. Tum mesele fiyat ve temin edilebilirlik.

O yuzden TI diye tutturmanin onemi yok. Fakat TI iyidir.

Hocam tipi falan hoşuma gitti diye zamanında  Tiva C'yi sipariş ettim. Şimdi bir daha STM alırsam savurganlık olacak ondan dolayı da eldeki ile idare edeyim diyorum. MSP430 Launchpad de var. Tiva gelene kadar onunla kendi çapımda bir workshop yapacağım. Normalde bu forumdaki STM desteğinden ve bilgi bolluğundan dolayı STM ile başlamak çok daha iyi olurdu tabi. Kısmet biraz da bu işler :) Sonuçta kartlar bir yere kaçmıyor. Hiçbir  marka da babamızın malı değil ölene kadar onu kullanalım değil mi :) Zaman geçer STM de alırım onunla da uğraşırım. Daha yaşımız genç. Hayat uzun :)