Aluminyumu kimyasal olarak aşındırmak

Başlatan z, 09 Haziran 2013, 19:56:15

diot

klorik asit ile aluminyum tepkimeye girerse bolca hidrojen gazı çıkar. çok iyi havalandırman lazım . Patlama riski yüksek.

Okan AKÇA

çocukken tuz ruhu aleminyumla  ses bombası yapardık :D

z

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 10 Haziran 2013, 17:10:07
Anlamam Formülden, Tuzruhu ve Alu karıştırıp Çıkan Gazı Balonlara Doldurmuştum.

Alu degilde cinko olmasin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Sorgulamanızdan Kendimden Süphe Ettim.
Ama Şehir Elektrik Hattında Kullandıkları Kablolar Çinko Değildir Zannımca.

z

Çocukken pillerin dışındaki metali söküp içinde tuzruhu olan şişenin içine atardık. Balonu da şişenin ağzına geçirirdik. Bir süre sonra balon şişer ve yeterli boyuta gelince balonun ağzını bağlardık.

Balonu şişeden çıkartınca da balon uçardı.

O yüzden çinkomu dedim.  Belki aluminyumda tuzruhunda erirken hidrojen çıkıyordur. Sonuçra hidrojen tuzruhundan çıkacak.

matador

https://320volt.com/aliminyum-tepkimesi-hidrojen-yakit-hucresi/

sodyum hidroksit işinizi görmezse kimyacı arkadaşlara farklı formüller çıkarttırabilirim.

muhendisbey

Alüminyumu eriten malzemelerden birisi de "lavabo aç" olarak satılan malzemeler. Sıcak suyla çözüp alüminyumu içerisine atabilirsiniz. Yada edinebilirseniz "lavabo aç"ın temel maddesi NaOH. Ben aslen bunu hidrojen gazı elde etmek için kullanmıştım, işinize yarayabilir. Peşinen söyleyeyim NaOH'a çıplak elle dokunmamanız gerekli. Yada hiçbir şekilde size temas etmemeli desem daha doğru olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Mesajımın en başında kostik sodadan bahsetmiştim zaten.

Kostik soda ve sutkostik, sodyum hidroksitin sanayideki ismidir. Lavabo açıcı da bakkal vs vs ev ahalisinin kullandığı isimdir.

Bertan

hidrojen bütün asit metal tepkimelerinde çıkar.aluminyumu aşındıracak basit ve en hızlı yöntem tuz ruhudur.

HCL + Aluminum foil = Fun

muratdu

Çiplerin altına aluminyum folyoyu birkaç kez katlayıp koysanız...Aşırı amatörce bir fikir oldu...

gumush

Z hocam , stencil ( sablon sanirim turkcesi ) icin dusunuyorsaniz Ferric Chloride kullaniyorlar , gordugum kadariyla...

http://bonybrown.blogspot.com/2013/01/home-made-solder-paste-stencil.html

Etching aluminium with Ferric Chloride

Hikmet Gumus  izmir