2 sorum olacak termometre ve MMC to CF hakkında

Başlatan speedboy, 13 Aralık 2004, 02:05:50

speedboy

selam uzun süredir bu siteyi ama uzak ama yakından takip ediyorum fakat hiç doğru dürüst bir şey yazmışlığım yoktur. (bunun için özür dilerim) Siteyi daha sıkı takip etmeye başladım (bu gerçek) :)

2 soruma yardıcı olursanız çok sevinirim..

1.si benim bir eniştem var ve beden bir termo metre yapmamı istedi  ama bu termometrenin özelliği çok renkli olması, mesela  0oC den 15oC ye sarı ledlerle  15oC den 30oC yeşil ledlerle, 0oC den -10oC kırmızı ledlerle, (ledler çok renkli ledler olucak şu 4-5 bacaklı olanlardan) gösterecek şekilde olabilirmi diye sordu. bende bir arkadaşlarıma danışayım dedim, acaba bu devre yapılabilirmi ve yardım edebilirmisiniz.....?

2.si ise bende MMC kart var. bu kartı Compact flash olarak kullanabilirmiyim yani

MMC kart nokia telefondan çıktı ve  CF çevirmemin nedenide FotoMakinem CF destekliyor.. Ewde boş boş duracağına hiç olmazsa Fotomakinesinin hafızası artsın...

Ok.  herkeze iyi çalışmalar...  Yardım ederseniz çok sevinirim.

DumrulBey

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım. Ama forumu sessiz sedasız takip etmek yerine tam katılım sağlarsanız bilginize bilgi katarsınız, neden mi!

Şimdi sorunun cevabını bilsem de bilmesem de ufak tefek araştırmalar yapıyorum. Bunun sonucu farkında olmadan karşınızdakinin sorusunu cevaplarken kendiniz bir şeyler öğreniyorsunuz veya unuttuğunuz hatırlıyorsunuz. İşte bu nokta forum kavramını en büyük özelliği. İşte ben bu yüzden bu forum alanlarını çok seviyorum.

Birinci sorunuzdan anladığım kadarıyla birden fazla LED (Light Emiting Diode) kullanacaksınız. Eğer böyle ise bu çok kolay uygulama. PIC'in her bir geçitine (I/O) birer farklı renkte LED bağlar ve okunan değer göre yakıp söndürürsünüz. Yoksa birden fazla renk veren LED'lerden mi bahsediyorsunuz?

Şu taşınabilir cihazlar için geliştirilmiş bellekleri bir türlü anlamış değilim. Farklı hız ve kapasitelerde boy boy kartlar var. CF, MS, SD, SM, XD neler neler. Sorunuza cevap veremiyeceğim. Zira henüz MMC'lere yeni yeni kullanmaya başlıyorum.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)