SSD Hdd

Başlatan peko, 11 Haziran 2013, 00:29:34

peko

Dostlar Merhaba,

Notebook'umda takılı hdd'de bad sector oldu, uzun zamandır idare ediyordum. Fakat bu akşam itibarıyla 2.el bir SSD Hdd alıp notebook'uma taktım.

Henüz bunu yapmamış olanlar işi gücü bırakıp ivedilikle SSD 'ye geçsin.  Tek kelimeyle inanılmaz bir performans söz konusu...

Yaklaşık 1 hafta önce de 2 paket sigara parasına (sigara kullanmıyorum) arızalı bir ssd alıp bir güzel kurcalayıp rahatlamıştım.
Onaramadım, çünkü çok araştırdım ve komponentlerin satılmadığını gördüm..

Fahiş fiyatlar sona erdikten sonra satılmaya başlar herhalde diye düşündüm..

SSD için yüksek kapasiteye fahiş fiyat vermek istemediğimden 128Gb aldım. (165 TL) ,
bunun yanında e-bay'dan dvd rom yuvası için Hdd case ve 1Tb/7200 Rpm hdd sipariş ettim. (210 TL)

Toplamda 375 Tl'ye 128 SSD'li süper hızlı bir işletim sistemi ve 1TB'da kapasite elde etmiş oldum.

Notebook'u da 2.el almıştım, 4.500TL sıfır fiyatıydı, garantisi bitmiş, yurtdışından getirilmiş olduğu için 1.400 tl 'ye almıştım. Çok iyi bakmış aldığım arkadaş sağolsun ( Mac'a geçiş yapmış)
Sony Vaio, full dolu bir makine..(1gb ekran kartı, 8gb ram, 1900x1080 çözünürlük vs.. ) (1 yıl'ı geçti kullanıyorum, tık yok Maşallah)

1.400 TL
210 TL
165 TL
-----------
1.775 tl maliyet.

Notebook alacak arkadaşlara tavsiye niteliğinde yazdım bunları.
Az maliyetle , yüksek kalite ve tüm ihtiyaçları çözebilecek 2.el sistemler yapabilirsiniz..

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

mustafa_09

Merhaba Zaman tuttunuzmu. Kaç saniyede açılıyor windows bende normal hdd de ilk sağ tuş yenile yapıncaya kadar 45 saniye geçiyor. Bu arada güle güle kullanın.

peko

Power On > Desktop 25sn.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

muuzoo

Alıntı yapılan: mustafa_09 - 11 Haziran 2013, 01:08:12
Merhaba Zaman tuttunuzmu. Kaç saniyede açılıyor windows bende normal hdd de ilk sağ tuş yenile yapıncaya kadar 45 saniye geçiyor. Bu arada güle güle kullanın.

Açılma süresine çok takılmayın. Her halükarda geleneksel disklerden daha hızlı açılacaktır. Asıl farkı zaten kullanımda görüyorsunuz.

Ekleme: Şimdi merak edip ölçtüm. Ubuntu 13.04 x64 kullanıyorum. Açılıştan şifre giriş ekranına kadar 13-14 sn civarında sürüyor. 256GB Sandisk ssd var.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

mistek

Bende yeni bir notebook aldım ssd inanılmaz fark ediyor zaten data okuma hızları şöyle: SSD 1GB/saniye, HDD(7200rpm) 214mb/saniye. Power tuşuna bastıktan sonra 13-15 saniyede hazır.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mr.Java

Eğer linux kullanıyorsaız SSD disklerde fazla bir ayar yoktur.Özellikle mint mate sürümünde ssd diskten tam performans alıyoruz.Eğer windows kullanıyorsanız ise size tavsiyem;

- Superfetch kapatın.(Servislerde hızlı getirme).
- Windows disk defrag ve windows search kapatın.
- Raxco Perfecdisk ile ssd optimize edin.
- Wise care 365 programıyla sisteme tam bakım yapın.
- Güç ayarlarından harddisk kapanmasını 0'a çekin.

Bunları yapmanız durumunda benim sistem açılışı 8sn ,kapanış 2 sn sürüyor.Tavsiyemdir.

!:Linuxta nasıl birşey yapmışlar anlamadım.225mb pdf bile tıklar tıklamaz hemen açılıyorken windowsta bazen normal harddisk gibi davranıyor.

Kabil ATICI

Yedekli çalışmayı unutmayın. Yazılımsal olarak SSD üzerinde yapılan işlemlerde dosyalarınızı kurtarma şansınız olmayabilir. Normal mekanik sabit disklerde; format atsanız bile dosyalarınızı kurtarma şansınız olabiliyor... (sabit disk donanım sorunu olmadığı sürece).
ambar7

ehliseyf

Alıntı yapılan: peko - 11 Haziran 2013, 01:24:54
Power On > Desktop 25sn.

yeni toparladığım bilgisayar için kıyas yapmak istiyordum bu süre güzel oldu . i7 intel 3.50 ghz turbo özellikli 128 gb ssd hdd (extra 3TB daha var) olan 2 gb ekran kartı bulunan 32 gb ramli bir bilgisayar için açılış süre windows 8 ve 7  power on > 2.5 sn sürdü ( 7 ve 8 arasında çok az bi süre değişti tam ölçemedim 2.5 iken 3 olmadı) . kasa özellikleri 750 Watt Cooler Master Cosmos2
Bu bilgisayar için toplamda 6000 TL harcama yapmanız gerekmektedir.

Bu bilgiler notebook için değildir. Fakat notebook toplamak için de siteler var.yukarıdaki özellikler ile bir notebook  10.000 TL ye yakın tutar.
Code'm mu oturturum !

Analyzer

Selam,

SSD ile bir de RAID0 denemenizi isterim :)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Gökhan BEKEN

sandisk 128 gb ssd'yi vatan bilgisayarda 5 ay taksitli 218 tl ye almıştım.
Beni bu kadar sevindiren bir elektronik ürün olmamıştır herhalde :D
Uyuz bilgisayarımı adam etti.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

malpaslan1979

şu hdd'lerdeki okuma yazma kafasının çıkarttığı tıkır tıkır ses yok mu beni deli ediyor!!! ilk fırsatta bir ssd almak şart oldu.

muuzoo

Alıntı yapılan: ehliseyf - 11 Haziran 2013, 10:12:09
yeni toparladığım bilgisayar için kıyas yapmak istiyordum bu süre güzel oldu . i7 intel 3.50 ghz turbo özellikli 128 gb ssd hdd (extra 3TB daha var) olan 2 gb ekran kartı bulunan 32 gb ramli bir bilgisayar için açılış süre windows 8 ve 7  power on > 2.5 sn sürdü ( 7 ve 8 arasında çok az bi süre değişti tam ölçemedim 2.5 iken 3 olmadı) . kasa özellikleri 750 Watt Cooler Master Cosmos2
Bu bilgisayar için toplamda 6000 TL harcama yapmanız gerekmektedir.

Bu bilgiler notebook için değildir. Fakat notebook toplamak için de siteler var.yukarıdaki özellikler ile bir notebook  10.000 TL ye yakın tutar.

Hocam o sürede bir hata olmasın. Sırf bios ekranında bile 2 sn harcarsınız en az. Sanırım o ölçüm uykudan uyanma için geçerli. Tamamen gücü kesip açın bir de öyle deneyin.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

t2

Ben de bilgisayarı değiştirecektim.  2 adet sabit disk yuvası var. 
2 adet SSD  taktım süper oldu. bir tanesi yedekleme için kullanılıyor. SSD bozulursa komple veriler gidebilirmiş.  bu yüzden yedek çok önemli.

Ayrıca Windows açıldıktan sonra, diskler kısmında 512Mb bir şey görünüyordu.  Bunu anlamadığuım için kullanmıyordum. ReadyBoost, ReadyDrive  olarak ayarlayınca süper oldu. (Intel® Turbo Memory ) 

Eski bilgisayara SSD taktım, klavye değiştirdim. şimdilik yeni bilgisayara gerek yok. Uçuyor...

Erol YILMAZ

Ben de 2. el aldığım Lenovo Thinkpad T400 e Sandisk Extreme SSD taktım.
PC zaten iyiydi, şimdi çok daha güvenilir oldu. Ama winxp den 7 ye geçmek zorunda kaldım.

825 (Thinkpad T400)
240 (Sandisk SSD)
_____
1065 TL !

t2

Alıntı yapılan: Allegro - 11 Haziran 2013, 11:25:12
Ama winxp den 7 ye geçmek zorunda kaldım.
Niye yav? diski ghost ile SSDye aynen kopyalayıp SSD için gereksiz olan defragment, indexing  vs iptal ediyoruz. canavar olarak, windows  aynen çalışmaya devam ediyor.