Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Linuxtaki Sıkıntılar

Başlatan Mr.Java, 12 Haziran 2013, 12:23:22

Mr.Java

- Arkadaşlar merhaba.Ubuntu 13.04 kullanıyorum.sonsivriden indirdiğim hi-tech c..k ve compileri kurdum.Yalniz sanki cracki yapamadım gibi.Şöyle ki;

- chmod +x hi-tech 9.63PL3.run
- ./hi-tech 9.63PL3 ile kurulum yaptım.Daha sonra ise activatoru çalıştırıp ilk seri numara girdim sonra ise kurulu dizini gösterdim.Sonra benden --keyfile şeklinde komutu activator dosyasına entegre etmemi istedi.Yaptım ve Activator 1.0 şeklinde uçbirimde yazı çıktı.Compiler readme dosyasında ise succeful falan yazması gerektiğinden bahsediyor.Daha önce kurup lisanslayan varsa yardımcı olursa sevinirim....

-Proteus 8 kurulumunda kurdum fakat sürekli dsp.exe hatası veriyor.Küreğinide yapmama rağmen..
- Eagle 6.4 sorunsuz kurdum.Acaba lisanslamak için keyfile falan varmıdır full yapmak için ?

şimdilik bu kadar sıkıntılarımın hepsini bu topicten yazmayı düşünüyorum.

İyi forumlar..

muuzoo

İzninizle bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum:
-Hi-Tech Yerine XC8 kullanmanız daha iyi olacaktır. IDE olarak da MPLAB X.
- Wine ile proteus'un sağlıklı çalışacağının garantisi yok.
- Eagle'ın linux sürümü mevcut, ya da KiCAD'ı da kullanabilrsiniz. Oldukça iyidir.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Tagli

Bence de Wine kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak lazım. Bu arada ben de KiCad kullanıyorum. Başta öğrenmesi biraz zor, ama güzel bir program. Zaten en kapsamlı ücretsiz ve açık kaynaklı devre tasarım programı bu. Arada sırada garip arızalar ve hatalar çıkabiliyor. Launchpad üzerinde proje sayfaları var, oraya hata bildirimi yapınca düzeltiyorlar.
Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Java

TAvsiyeler için teşekkürler.Fakat eagle profosyonel sürümü lazım.Kurulu olan linux sürümü fakat lite versyonu bana profosyonel sürümü lazım.Ayrıca XC8 full sürümünü bulamadım.Çünkü kod optimasyonu gerekli oluyor sürekli.Zaten mplab x sürekli picc.ini hatası veriyor sistemi ingilizce yapıyorum sorunsuz oluyor fakat ingilizce kullanmak istemiyorum.Türkçe kullanaraktan nasıl bir çözüm üretebiliriz ?

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2013, 13:56:35

XC8 gerçekten güzelmiş mis gibi çalışıyor.Hemen birşeyler karalayayım dedim çok hızlı birşekilde derledi.Sorunsuz derledi üstelik.Seri numarası lazım acil nereden bulabilirim  :D

Mr.Java

Arkadaşlar Linux Mint'te ne yaptıysam eagle 6.4 kuramadım.
Kurulumdan önce bazı kütüphanelerden indiriliyor.Ne yaptıysam olmadı.
Nasıl kurulur , nasıl edilir ?

trgtylcnky

Ben daha önce Arch Linux'ta Eagle kullanmıştım. Bir kere de Ubuntu'ya yüklemiştim ama kullanmamıştım. Şimdi Mint kullandığım için dener ve sonucu paylaşırım diyeceğim ama zaten depodan indirdiyseniz çalışması lazım ben de aynı şeyleri yapacağım sonuçta. Genelde bir program çalışmadığında konsoldan çalıştırılıp hata mesajına bakılması faydalıdır. Çok basit bir kütüphane sorunu olabiliyor bazen.

Mr.Java

Depodaki hata veriyor. eagle.scr line6 UNKNOW COMMAND ASSIGIN diye bir hata.

Saruman

Ben Linux'a bir türlü ısınamadım, ben de ücretsiz devre yazılımlarına geçmek istiyorum ama Linux yüzümü bir güldürmedi ki...
12.04 kurdum 13.04e upgrade yapayım dedim bilgisayar bir daha açılmadı, ekran kartı driverlarını tanımamışmışmışmış...
12.04'de driver kurayım dedim, bin takla attım yine üstesinden gelemedim, bir süre rafa kaldırdım, dilerim sıkıntılarınızı giderirsiniz de bizlere örnek olur.

Mr.Java

Linux candır.
Kicad deneyebilirsiniz.Linux üzerinden güzel bir devre çizim programı.Eagle öğrenmek ve başlamak için seçim yaptım sadece :)

Tagli

KiCad Windows'ta da çalışıyor. Bu arada, KiCad'in Linux dağıtımlarının depolarında olan versiyonu genelde eski oluyor. Kendi sitesinden çekip kurmakta fayda var. Zaten aslında binary olarak çekince kurulum da gerekmiyor. Bir klasöre açıp çalıştırmak yeterli.

Ayrıca, Ubuntu için unstable repo'su da var, ben onu kullanıyorum. Birkaç günde bir güncelleniyor, ama adından da anlaşılacağı gibi tehlikeli. Gerçi ben henüz bir sorun yaşamadım.
Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Java

Hepsini hallettim.Eagle mecburen wine ile kurdum.Şimdi ki sorum ise monodevelop ile ilgili;

Benim c# ile tek işim USB HID uygulaması.Bunun için elimdeki mevcut dll'yi monodevelop'a nasıl import edebilirim ?

nuriozdas

Linux mint'de brannerın(biopic) driverı nasıl yükleniyor
wine ile pcwh de yazıyorum ama pike yüklemek için windowsa geçmek zorunda kalıyorum :)
konu açılmışken  sorayım dedim :)

trgtylcnky

Bence sistemde değil yazılımı kendisinde sorun var çünkü kendi scriptinde hata vermiş. Farklı bir sürüm kurabilirsiniz. Eskisini kaldırıp http://pkgs.org/search/?keyword=eagle adresinden daha eski ya da daha yeni bir sürümü kurabilirsiniz.

Mr.Java

Evet sorun scriptte.Kurdum sorunsuz çalıştırdım.Ahh birde full sürüm yapabilsek linuxta !