Bobin Teli Yalıtımını Sökmek

Başlatan Tagli, 12 Haziran 2013, 13:36:57

Tagli

Yaptığım devrede görece yüksek akım taşıyacak bazı hatları atlatmam gerekiyor devre tek yüzlü olduğu için. Bunun için 0.8 - 1 mm çaplı tel arıyordum Karaköy'de. Sorduğum dükkanda trafo bobini vardı, dolaşmaya üşenip onu aldım. Ama şimdi dışındaki yalıtımdan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum. Sıyırmak mümkün değil gibi. Çakmakla yakmayı denedim o da olmadı. Zımpara biraz işe yarıyor. Tel çapı 1 mm'ye yakın, Dramel'in ucuna bağlayıp torna gibi kullanarak zımpara kağıdını ucuna sürüyorum. Ama çok zahmetli ve sonuç da çok iyi değil, birazı çıkıyor, birazı kalıyor.

Neyse lafı uzattım. Özetle, bobin telinin dışındaki yalıtımı nasıl soyabilirim?
Gökçe Tağlıoğlu

vatandas30

biz genelde motor sararken maket bıçağı ile soyardık. tabii sadece ek yapacağımız yerleri.

malpaslan1979

Tuz ruhu (Hcl) işe yarayabilir mi? Soruyorum aşındırıcı olduğu için.

metaltrrocker

Kabil ATICI

Isıtmak. Telin etrafındaki bir boya sonuçta...
Bu işe telin kendisi ne der orasını bilemem..
ambar7

islergucler

Selulozik tinere sokup deneyebilirmisiniz.

JKramer

Atlama yapmak için sadece uç kısımlarını pastaya batırıp lehimle birlikte lehimleyebilirsiniz. Tel H tipiyse havya sıcaklığını arttırmanız gerekebilir.

gevv

@Tagli  hocam  en kolay kimyasal ile temizlenir ama o bile uğraştırır hazırlama, temizlik vb..  kazıma zımpara   ayrı dert  en güzeli her elektrikcide bulunan tek damar 1mm yada 2...3  damar 08mm kablolardan almak  sadece dışında ki plastiği sökeceksiniz o kadar  ayrıca çok sağlam lehim tutuyorlar.

Tagli

Tinerin hiç bir etkisi olmadı. Sadece uçlardan lehimlemeyi denedim. Uçları pad'lere sıfır olacak şekilde kesmezsem zaten hiç olmuyor, lehim tele yapışmıyor bile, etrafında dans ediyor. Uçları dibinden kesersem iyi kötü tutturmak mümkün oldu ama çıkan işin kalitesi tatmin edici değil. Havyam 30W'lık dandik havya, sıcaklık ayarı yok.

Maket bıçağı ile kazımak işe yaradı. Pek zor da sayılmaz.

Öneriler için teşekkürler. Aklınıza başka fikirler gelirse yazmaktan çekinmeyin :). Dükkan dükkan dolaşmaya üşenmiştim ama şimdi başıma daha büyük bir iş almış oldum. Belki bir iki dükkana sorsam 1mm'lik tek damarlı bulabilirdim.
Gökçe Tağlıoğlu

Ersin

Ethernet kablosu kullan direk lehimle , aşındırma ile uğraşmazsın

diot

bobinajcılar teli sıyırmak için bir alet kullanıyor . Bunların manuel tipleri olduğu gibi motorlu olanlarıda var. teli cihazdaki bir delikten geçirirken cıhaz etrafını traşlıyor.
http://www.empaemaye.com.tr/urunler/tel-siyirma-makinalari

Analyzer

Selam,

30-40 cm sıyıracaksanız, sıyırmakla uğraşılabilir ama ben olsam gevv'in dediği gibi NYY kablo kullanırım Tagli hocam. Ya da 150 zımpara kağıdı ile ileri-geri yaparak boyasını sıyırırım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

Sanat okulunda bobinaj atölyesinde trafo saçından bir alet yapardık.

Çizim yapmadan anlatmayı deneyeyim.

Sacı V şeklinde büker, V nin açık ağızlarını da içe doğru 90 derece kıvırırdık. (Tırnak makasına benzer)

V saçı parmakla bastırınca çeneler kapanır ve teli sıkıştırırdı. Sonrada teli sıkıca tutup V aleti çekerek emayeyi sıyırırdık. Bu işlemi teli çevirerek bir kaç kez yapardık.

Tırnak makası da olur ama teli yanlışlıkla kesme ihtimaliniz var. Bizim yaptığımız alet teli kesemezdi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.