Yüksek Frekanslı Havya

Başlatan Icarus, 15 Haziran 2013, 18:54:15

Icarus

Bir konuda fikrinize ihtiyacım var.
Elimdeki normal bir kalem havyayı RF indüksiyon ısıtmalı bir havyaya dönüştürmek istiyorum çünkü bu tip havyaların sadece uc metallari ısınıyor böylece bütün odayı ısıtmıyor.
Hanfi frekansı tavsiye edersiniz ? İndüksiyon sargılarını hangi malzemeden nasıl yapmam gerekir ? Solid-State sürücü için kolay pratik bir çözüm varmı ?

esensoy

çok güzel bir proje bence, hayata geçirebilirsen ticarileşebilir bile,
frekans malzemeyi neresinden ısıtacağı ile alakalı, yani düşük frekans içi, yüksek frekans malzeme dışını ısıtıyor,
40Khz den başlayarak çalışan ergitme - sertleştirme için kullanılan  modeller piyasada var,
sen butip bir bitmiş ürün ile karşılaştırn mı?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Icarus

triyak

Lehimlenen elemanlara zarar vermesin?

muhendisbey

Alıntı yapılan: wanted0035 - 16 Haziran 2013, 11:14:50
Lehimlenen elemanlara zarar vermesin?
Aynı şeyi düşünüyorum. Entegre elemanlarda iç bağlantı kablolarını kavurabilir. Veya yarı iletken-metal kompozitinde sıkıntıya neden olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mustafa_09

havyanın dış yüzeyini metalle kapatıp topraklarsanız bir sorun olmaz gibi geliyor bana. faraday kafesi olayı gibi.

kralsam

Alıntı yapılan: mustafa_09 - 16 Haziran 2013, 17:39:47
havyanın dış yüzeyini metalle kapatıp topraklarsanız bir sorun olmaz gibi geliyor bana. faraday kafesi olayı gibi.

Elektrik alanı sıfırlar ama manyetik alanı kesemez. O da indüklenmeye sebep olabilir.

Icarus

Enerjinin büyük kısmını magnetik uc emiyor.

trgtylcnky

Ben bir videoda görmüştüm, entegre sökmekte kullanıyordu. Isı aktarımı çok iyiydi. Havyayı açtıktan 3 saniye sonra ısınıyordu ve tuttuğu anda lehimi eritebiliyordu.