Ynt: devre de sorun var yardımm!

Başlatan snansrin, 15 Haziran 2013, 21:42:39

snansrin

baskı devresini çıkarıp kurduğum fakat çalıştıramadığım devrem var transistörler benim statik elektriğimden etkilenip devreyi tamamlarken +5 volt verdiğimde hiç bir değişiklik gözlemyemiyorum. +12 verdiğimde de çıkış alıyorum sabahtan beri onla uğraşıyorum kafam çok karıştı lütfen yardım edin :(

mesaj birleştirme:: 15 Haziran 2013, 21:48:06

solda ki lm7805  sağ köşedekiler ise bd 439 transistörler

Kabil ATICI

transistörleri neden kullanıyorsun. Baskı devrede transistörlerin emetörü işlemciye giriyor gibi görünüyor..
Şimdi transistör çıkış için mi, giriş için mi kullanılıyor?
giriş içince anlamsız, çıkış içinse yanlış...

şemanı ekleyebilirsen daha iyi olacak gibi...
ambar7

snansrin

hocam ben ona tıp 29c kullandım aynı sorunu verdi sonra bd439 ları tam ters çevirdim ecb yerine bce yaptım hocam  öyle kullandım yine aynı sonucu aldım

Kabil ATICI

Gördüğüm kadarı ile bu NPN türü bir transistör.  O zaman neden emetörden çıkış almaya çalışıyorsun..
Eğer 12V ile süremeye kalkarsan transistörü iletime geçirmek için baz gerilimini yükseltmen gerekir.
Süreceğin her ne ise onu kollektör üzerinden sürmen gerekir. O zaman transistör 0.6-0.8V aralığında iletime geçer ve devreni sürer. Eğer devreni emetörden sürmeye kalkarsan o zaman
transistörün  iletime geçmesi için devrenin direnci * devrenden akan akım + 0.6V gibi bir gerilim ile sürmen gerekir.

O nedenle devreni kollektör üzerinden sürme yapacak şekilde düzenle. Transistör olarak TIP122 gibi darlington tarzi bir transistör ile sürersen daha düşük baz akımına ihtiyaç duyarsın. Dolayısı ile işlemcine yüklenmemiş olursun...

Çıkışın kollektör üzerinden olsun!!!
ambar7

snansrin

anladım hocam peki pnp kullanırsam bu sıkıntı ortadan kalkarmı yoksa devreyi tekrardanmı basmam gerekiyor ?

Kabil ATICI

PNP kullanırsan o başka bir sıkıntıdır. Normalde şöyle düşün Emertör 12V'da. Şimdi bu transistörü 5V baz bağlarsan ne olur. 0.6V VBE gerilimini aşacağı için sürekli iletimde olur... Yani transistörü hiç kapatmazsın. Yük devren yine kollektörde olmak kaydı ile...

PCB yeniden basman gerekebilir. Tabi üzerinde tadilat yapmak istemezsen...
ambar7

snansrin

anladım hocam devre basmak zor çizmek kolayda :) basarken baya sıkıntı yaşıyorum ütü yüzünden   :o

snansrin

devre üzerinde değişiklik yaptım hocam yollar arasında da biraz aralık bıraktım çalışma alanı daha rahat olsun diye
ledlere direk + yı gireceğim çıkışlarını kollektöre emiteri de direk - ye girdim base de pice gidiyor önerdiğiniz gibi tip122 yi kullanacağım tespit ettiğiniz başka bir hata varmı hocam devre üzerinde ?

Kabil ATICI

Devre transistör olarak iyi gibi... Sadece baz direncini 1K yapabilirsin. Ayrıca transistörün baz ile gnd arasına 10K direnç ekleyebilirsin.(bu durumda baz emetör arası oluyor)
işlemcinin besleme bacakları arasına 100nF kondansatör koy.

7805'in 5V tarafına 100nf ve 10µF kondansatör ekle..
kolay gelsin...
ambar7

snansrin

teşekkürler hocam söylediğiniz gibi yaptım devreyi basıcam şimdi :)