Elde Stencil yapmak mümkün mü

Başlatan t2, 17 Haziran 2013, 12:25:52

t2

Devre  ufak, az parça var. imalatçı arkadaşın dediğine göre stencil,  bu devrede, smd malzeme yapıştırıcısını sürmek  için gerekliymiş.  Başka bir aşamada gerekmiyecekmiş.

İnce çelik levhayı alsak üzerine pcb resmini yapıştırsak. Sonra takoz üzerine koyup yukarıdan çivi ve çekiçle, yapıştırma noktalarını delsek böyle bir yöntem nasıl olur? 300 $ stencile vermek istemiyorum.
Sonuçta 1206 dirençler, ve daha büyük engtegrelerin  orta hizasında yapıştırma deliği olacak.

ibo1973

takıcağın smd malemenin ayakları yapılı gelmesi lazım aya yapmak içinmmi stencil arıyorsun yani bi yerden sökülmüş chipimi kulanıcaksın ? bir diğer meselede mikron olarak ölçülü her tarafı delinmi stenciller var bunları düşündünmmü hiç ?

t2

Ayakları yapılı nedemek bilmiyorum. daha önce smd imalat işim olmadı. mikron olarak ölçülü her tarafı delinmiş stenciller, her halde devresine özeldir. Bize komple kart için stencil gerekli  değil mi? Eğer senin kastettiğin ceptelefonları tamircisinde kullanılanlar ise bunlar işimizi görmez. Benim amacım seri imalat için stencil yapmaktır. SMD entegre ayakları büyük, mikronluk işimiz yok.

ibo1973

Bak bu videoda adamın elindeki genel bi stencil tam elindekine uygun değil ama uyduruyor fazladan lehim topu ziyan ediyor sadece

How to... Reball ? - BGA Reballing Exercise for 50mm Chip of a Computer Motherboard

mesaj birleştirme:: 17 Haziran 2013, 12:36:56

Alıntı yapılan: t2 - 17 Haziran 2013, 12:33:56
Ayakları yapılı nedemek bilmiyorum. daha önce smd imalat işim olmadı. mikron olarak ölçülü her tarafı delinmiş stenciller, her halde devresine özeldir. Bize komple kart için stencil gerekli  değil mi? Eğer senin kastettiğin ceptelefonları tamircisinde kullanılanlar ise bunlar işimizi görmez. Benim amacım seri imalat için stencil yapmaktır. SMD entegre ayakları büyük, mikronluk işimiz yok.

Pga takıcaksan eğer kalıp diye bi şey lazım değil bildiğim kadarı ile çok çok seri imlat yapılıcaksa bilemiyorum. Eğer bga takıcaksan sadece ayak yapmak için stencil lazım olur smd lerde stencil hiç görmedim duymadım Smd malzeme derken direnç diyot gibi malzeme takıcaksan ondada stencil lazım değil diye biliyorum

CaFFeiNe

t2

youtube da görmüştüm sanırım adet fazla değilse çelik yerine asetat gibi plastik malzeme ilede iş görülebilir sanırım böylece stencili lazeri olan reklamcılarda uygun fiyatla yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum, hatta devrede fazla malzeme yoksa biraz uğraş ile falçata vs ile kendiniz bile yapabilirsiniz

islergucler

Kimyasallar ile pcb basar gibi bakır vs  levhaları eritip stencili kendiniz yapabilirsiniz. Megasistem sanırım tanıdık firmalara bazen bu tip hizmet veriyoruz demişlerdi.

muhendisbey

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 17 Haziran 2013, 14:03:55
t2

youtube da görmüştüm sanırım adet fazla değilse çelik yerine asetat gibi plastik malzeme ilede iş görülebilir sanırım böylece stencili lazeri olan reklamcılarda uygun fiyatla yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum, hatta devrede fazla malzeme yoksa biraz uğraş ile falçata vs ile kendiniz bile yapabilirsiniz
mimarların maket yaptırdığı yerlerde kağıdı kesen makineler var. Birkaç kullanım için iş görür.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

gumush

Folyo kesicilerinin kullanildigini gordum. Ancak pad'lerin buyuklugu belirleyici olur sanirim.

Diger alternatif 1mm kalinliginda bakir levha olarak bu levha ile pcb yapar gibi kimyasal asindirma ile yapilabilir.

Hikmet Gumus  izmir

z

Stencilda padlerin illaki dörtgen olması şartmı?

Dörtgen delik yerine mini cnc ile matkapla delik delinse iş görmezmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ersin

Fuarda OME deki yetkili kişi ile smd dizgi için konuşmuştum , anlatırken düşük adetlerde karton stensil kullanıyoruz dedi.Dizgi firmaları ile arası iyi olan biri bu karton stensil nedir neden yapılabilir diye sorabilir, buraya da yazabilir.

mehmet

Kalın asetata maskeyi
yazdırın. Bu siyah yeleri maket
bıçağı ile kesin ve kullanın...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mdargut

Kola kutusundan PCB basar gibi basmış şuradaki arkadaş. Deneyen olursa bizi de bilgilendirirse sevinirim :)

http://lowpowerlab.com/blog/2013/01/23/diy-home-made-metal-stencils-step-through/

Elektroemre

Alıntı yapılan: kim - 17 Haziran 2013, 20:28:10
Kola kutusundan PCB basar gibi basmış şuradaki arkadaş. Deneyen olursa bizi de bilgilendirirse sevinirim :)

http://lowpowerlab.com/blog/2013/01/23/diy-home-made-metal-stencils-step-through/

Bunu en kısa sürede denemek lazım, kola kutusu yerine 0.1mm bakır folyo denenebilir.

Ekleme;

Şuradaki arkadaş bakır levha ile yapımış; http://rayshobby.net/?p=1246
Lehim içinde elektrikli tava kullanmış, devreleride afiyetle yemiş  :D

gumush

Karton kismindan emin olamadim  kapton denen bir malzeme var kanimca bu uygulama kapton uzerine yapilmis olabilir.
Hikmet Gumus  izmir

muhendisbey

Bu makineden mimarların maket yaptırdığı yerlerden ulaşılabiliyor. Yada benzeri reklamcılarda da olabilir. Kağıt yerine asetat yada kapton tekrarlanabilirliğini artıracaktır.
https://www.sparkfun.com/tutorials/383
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.