H köprüsünde mosfet seçimi

Başlatan koray692, 18 Haziran 2013, 20:06:41

koray692

merhaba arkadaşlar H köprüsü için seçtiğim 20nm50d var elimde n tipi, p tipi için hangi mosfeti önerirsiniz buna uygun

Tagli

Çalışma gerilimi nedir? Ben de yakın zamanda öğrendim, 18 voltun üstünde bir gerilimle çalıştırmayı planlıyorsan yukarı tarafta da yine N kanal kullanman daha faydalı olur.
Gökçe Tağlıoğlu

koray692

koray692

bir türlü düzgün çalışan h köprüsü yapamadım nedense düzgün çalışmıyor?

Tagli

MOSFET sürücü olarak ne kullanıyorsun? Bir devre şeması eklemen faydalı olacaktır.
Gökçe Tağlıoğlu

koray692

pic le sürüyorum [IMG]http://img708.imageshack.us/img708/9817/ljw.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

biraz karışık oldu ama...

Tagli

Ana besleme 20 volt civarındaysa üst kanalda da N kanal MOSFET kullanmalısın (4'ü de aynı MOSFET olacak). Ama bunu PIC ile doğrudan süremezsin. Arada IR2101 gibi bir MOSFET sürücü entegresinin olması gerekiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

koray692

bütün mosfetler aynı olursa hepsi n tipi yada hepsi p tipi olmazmı yani motorun voltajıda 20 volta yaklşmazmı? mesela n tipi kullansak hepsini bu sefer de motor üzerinde oluşacak voltaj yüzünden source voltajı yükselecek ve Vgs değeri düşeceğinden  ....(Vgs-Vt)^2 formulün kısmından Id değeri düşecektir bundan dolayı da kutuplanmış gibi davranacaktır bundan dolayı 2 n tipi 2 tane p tipi kullanmak zorunda değilmiyiz yüksek akımlarda kullanmak için IR2101 bir yükseltici kullanılsa da olur ancak ben onun yetine iki tane bd437 attım o şekilde gate girişini 12 volt yaptım vds<vgs-vt şartınıda sağlıyor doyumda çalışma şartı ancak akım 0.7 amper gösteriyor motor varken motor yokken kısa devreyken 2 amper gösteriyor

malaga

IRFZ44N SENIN IŞINI FAZLASIYLA COZER
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

malaga

TLP250 İLEDE SÜREBİLİRSİN BU MOFSETLERİ
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

z

Alıntı yapılan: koray692 - 19 Haziran 2013, 12:59:07
bütün mosfetler aynı olursa hepsi n tipi yada hepsi p tipi olmazmı yani motorun voltajıda 20 volta yaklşmazmı? mesela n tipi kullansak hepsini bu sefer de motor üzerinde oluşacak voltaj yüzünden source voltajı yükselecek ve Vgs değeri düşeceğinden  ....(Vgs-Vt)^2 formulün kısmından Id değeri düşecektir bundan dolayı da kutuplanmış gibi davranacaktır bundan dolayı 2 n tipi 2 tane p tipi kullanmak zorunda değilmiyiz yüksek akımlarda kullanmak için IR2101 bir yükseltici kullanılsa da olur ancak ben onun yetine iki tane bd437 attım o şekilde gate girişini 12 volt yaptım vds<vgs-vt şartınıda sağlıyor doyumda çalışma şartı ancak akım 0.7 amper gösteriyor motor varken motor yokken kısa devreyken 2 amper gösteriyor

Boost devresi içeren sürücülerde, H side olarak anılan mosfetlere uygulanan gate voltajının şaseye göre değeri, source voltajı + sürücü voltajı  şeklindedir.
Besleme voltajın ne olursa olsun bu suruculer gate'e besleme voltajından daha yüksek voltaj verecek donanıma sahipler.
Bu nedenle kaygılanmaya gerek yok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com