128x64 GLCD' nin Ekranın sol yarısı sağda sağ yarısı solda çıkıyor

Başlatan xemre89, 23 Haziran 2013, 12:05:44

xemre89

Arkadaşalar WG 128X64C GLCD var 16f877a ale sürüyorum data pinleri d portuna bağlı cs1 rb0 a cs2 rb1 e bağlı bu halde eksanın koordikatlar 0,0 iken ekranın ortasından yazmaya başlıyor. cs1 ve cs2 yi sırasıyla rb1 ve rb0 a bağladıpımda da hiç görüntü alamıyorum sizce sorun ne olabilir arkadaşlar?

Maxim

Alıntı yapılan: xemre89 - 23 Haziran 2013, 12:05:44
Arkadaşalar WG 128X64C GLCD var 16f877a ale sürüyorum data pinleri d portuna bağlı cs1 rb0 a cs2 rb1 e bağlı bu halde eksanın koordikatlar 0,0 iken ekranın ortasından yazmaya başlıyor. cs1 ve cs2 yi sırasıyla rb1 ve rb0 a bağladıpımda da hiç görüntü alamıyorum sizce sorun ne olabilir arkadaşlar?

hangi dili kullandığınız önemli
bunun için proton+ da "GLCD_CS_Invert" diye bir komut var
eğer proteus ile deneme yapıyorsan cs çıkışlarına birer inverter kapı eklersen sorunun çözülür

LukeSkywalker

CS1 ve CS2 kablolarını yer değiştirdiğinize sorunun düzelmesi lazım.  Kullandığınız LCD'nin arkasında yazan modeli tam olarak bildirir misiniz?

xemre89

ccs c kullanıyorum proteusta simulasyonunda normal görünüyo ama gerçekte böle oluyo proyeusta cs1 ile cs2 yi değiştirdiğimde yazı ortadan çıkıyo gerçek devrede çevirdiğimde ekran çalışmıyo

Kabil ATICI

işlemci devren çalışıyor mu? en azından bir led yak/söndür ile test et.
Bacakların herhangi ikinsinde kısadevre olabilir mi?
İşlemcinin sigorta ayarlarında sorun olabilir mi?
LCD ekranın kontrast ayarı ile ilgili bir eksiklik olabilir mi?
ambar7

xemre89

şimdi cs1 ile cs2 yi ters bağlayınca oldu düzeldi görüntü ama şöyle bir sorun var sistemde hiç kısa devre yok devreyi hiç hareket ettirmeden aç kapa yapıyorum bazen görüntü alıyorum bazen alamıyorum

mesaj birleştirme:: 23 Haziran 2013, 13:39:41

ben mclr ucuna 10k diren. ile +5 v ye bağlamayı unutmuşum sorun sanırım bundan oluyor ama ccs c ile mclr pinini direnç bağlamadan off yapabilitmiyim

Maxim

LukeSkywalker

xemre89

cs1 ile cs2 ters bağladım birde mclr bağlayınca düzeldi sorunsuz çalıştırıyor bu hobiye biraz ara verince unutmuşum mclr bağlamayı:) aslında benim amacım bir game boy yapmak şimdi de işlemciyi 18f4550 ile değiştirip usb den bootloader kullanmayı denicem bakalım bunda ne gibi sorunlarla karşılaşcam:)