220 VAC den 110 VAC ye düşürmeliyim, toplam güç 700W

Başlatan Pyrodigy, 23 Haziran 2013, 19:29:23

Pyrodigy

Merhaba arkadaşlar, hayırlı kandiller dilerim
Şehir şebekesini aynı frekanta 110VAC ye düşürmem gerekli, ancak toplam güç 700-1000W arasında
En basit yol aklıma trafo geliyor ama hazır bulabilirmiyim bilmiyorum. Ne önerirsiniz?
Persistance is the name of the game in this business....

Salih

En makul olan, hazır oto (Primeri ve sekonderi aynı bobinde olan) transformatörü almandır.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: salih - 23 Haziran 2013, 19:57:57
En makul olan, hazır oto (Primeri ve sekonderi aynı bobinde olan) transformatörü almandır.
Bilgin için teşekkür ederim.oto trafosunu ilk defa duyuyorum. Biraz bahsedenilirmisin? hangi amaç ve görevlerde kullanılıyor? otomobillerde kullanılıyorsa 220VAC otolarda yok acaba şehir şebekesine uyumlumu? ayrıca 700Watt lık modelleri varmı yoksa tek tipmidir? Oto elektrikçilerindenmi temin etmem gerekli?
Teşekkürler

Salih

Oto ismi otomobilden gelmemektedir. Orjinal adı, bulan kişinin ismin den Otto'dur. Ama yaygın olarak oto diye anılır.
Oto trafosunu anlatan bir site.
http://elektroteknoloji.com/blog/oto-trafolari-nedir-tanimi-yapisi-ustunlukleri-sakincalari-kullanildiklari-yerler/

Büyük ihtimalle sizin işinizi görecek bir ürün.

http://www.elektrikmarket.com.tr/220V-110V-1000VA-cevirici-Adaptor-Transformator_8920.html#0

Ersin

Yılmaz adaptör e bir sor zamanında küçük versiyonu nu almıştım belki 1kw lik olanı da vardır.

ahmet_zxc

o iş oto trafosuyla olmaz..
bu iş için 220-110 sarılmış trafolardan kullanman gerekiyor. birçok trafocuda vardır.
güç önemli cihazının kaç watt olduğunu bilmen gerekiyor..
burada dikkat etmen gereken bir durum daha var. bazı cihazlar hassas tır, 110v 60Hz olarak amerika kullanımı için üretilmiş ise burada sadece voltajı değiştiren bir trafo sıkıntı yaşatabilir. malum avrupa standartları 220v 50Hz

OG

O iş oto trafosu ile olur, yanlız şebekeden izolasyonsuz olur.

Varyaklar birer oto trafosudur. 220/110 gibi sabit voltaj değil de ayarlı değerler alabilmek için kullanılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

F.T

primeri 220 girişli trafolarda 3 uçlu olanlar var.bunların yan uçlarına 220 volt uygulandığında orta ucu ile yan uç arasıdanda 110 volt alınarak kullanılabiliyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Pyrodigy

Öncelikle düşünce ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Burada bi açıklık getirmek istiyorum, uygulamada  frekansının bir önemi yok , sonuçta 110VAC doğrultularak  DC ye çevrilecek, o yüzden herhangi bir standart söz konusu değil.
Toplam güç 700W-1000W arasında.

Alıntı yapılan: OG - 23 Haziran 2013, 22:37:05
O iş oto trafosu ile olur, yanlız şebekeden izolasyonsuz olur.

Varyaklar birer oto trafosudur. 220/110 gibi sabit voltaj değil de ayarlı değerler alabilmek için kullanılır.

Hocam oto trafosu ile ilgili makaleleri okuduğumda bu iş için uygun gözüküyor , ancak dediğiniz gibi dezavantajları arasında başta izalasyon sorunu olması beni düşündürdü. Yinede alıp uygulamada yarar var.

Alıntı yapılan: F.T - 23 Haziran 2013, 22:43:49
primeri 220 girişli trafolarda 3 uçlu olanlar var.bunların yan uçlarına 220 volt uygulandığında orta ucu ile yan uç arasıdanda 110 volt alınarak kullanılabiliyor.

Bahsettiğiniz eğer UPS trafosuna benzer birşeyse bende birkaç tane UPS ten çıkma trafo var, iş görürmü ?
Ancak bildiğim kadarı ile minimum değer 190VAC , ama denemedim.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-