Windows Fontlarında değişiklik

Başlatan z, 24 Haziran 2013, 13:38:14

z

Windows işletim sistemi üzerindeki fontlardan birisi üzerinde değişiklik yapmak isterim.

Elimdeki font Türkçe karakterleri içermiyor. Türkçe karakterler, mevcut karakterlere nokta, çizgi ilavesi ile kolayca yapılabilir. Fakat Windows fontlarının dosya yapısı hakkında bilgim yok.

Nasıl bir yol izlemem gerekir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Kabil ATICI

FontCreator gibi progamla font düzenlemesi yapabilirsiniz..
istediğiniz karakteri ekleyebilirsiniz..

edit: ben yazana kadar adresini eklemiş arkadaş.
ambar7

z

Fontcreator programını indirdim.

Bos karakterlerden birisine Ş harfini S den kopyalamak ve eklenti yapmak suretiyle oluşturdum. Adını da sdotbelow koydum.  code point değerini de Ş nin arialde ki değeri olan 0x1e62 verdim.

fontu install ettim. Ş ye basınca eskisi gibi saçma sapan bir şey çıktı. Yani işe yaramadı. Fakat;

Deneme amacı ile oluşturduğum Ş fontunu Q üzerine yazdım. (Q çizimini silip yerine Ş çizimi yaptım) Artık Wordde Q ya basınca istediğim Ş harfi çıktı.

Bu durumda bu sorunu yani Ş yazdığımda Ş görünmesini nasıl sağlarım. Basit bir tanımlama var ve bilmiyorum diye düşünüyorum.

Kabil ATICI

Bazı fontlar o kadar kolay değildir. Bir zamandan sonra open font diye birşey çıkmıştı. Şu anki bilgisayardaki fontların çoğu o fontlardan. Hatta bazı fontların içine özel kodlar gömüyorlar...

Glyph adı ile fonlar
ı   dotlessi
İ   Idotaccent
Ö ohungarumlaut
Ü  uhungarumlaut
ç   ccdilla
Ç  Ccedilla
ş   scedilla
Ş   Scedilla
ğ   gbreve
Ğ  Ğbreve
ö  odieresis
ü  udieresis

şeklindeki türkçe karakterlerin isimleridir.

ek:
"Font" -> "Proporties" menüsünden (Font Proporties penceresi açılır)
"Ranges"  sekmesinden;
"Code Page Character Ranges" yazısı karşısındaki "edit" butonundan
"Code Page Range Settings" penceresinde açılan pencerede
"Turkish(1254)" seçeneğini  ve "IBM Turkish (857) " seçeneklerinin seçili oludğuna emin ol...

Not: Programı unregistered şeklinde kullanıyorsan türkçe karakterleri çıkarmıyor!
ambar7

z

Malesef beceremedim. Programı unregistered kullanıyorum.

Bazı karakterleri bozup yerlerine Türkçe karakter atayarak şimdilik uydur kaydır bir çözümle yetineceğim.

Bazen yazıcının üst üste karakterler bastığına tanık oluyorum. Bu durum genellikle yazıcı kontroldan çıktığında oluyor.

Acaba word dokumanda bir karakter pozisyonuna üst üste iki karakter oturtabilirmiyim?

Mesela A ve B yi wordde üst üste yazmak bir nevi "OR"lamak mümkünmü?

Kabil ATICI

bu durum karakteri kopyalarken sadece grafik olarak kopyalamandan kaynaklanıyor. Eğer böyle yapacaksan karakter genişliğini belirten sınır çizgileri var onları ayarlaman gerekir.

Normalde word de ikinci bir yazı alanı oluşturup üstte sanki bir katmanmış hareket ettirmen mümkün..
ambar7

ErsinErce

ş nin bulunduğu yeri net bilmeniz gerekiyor hocam
türkçe karakterde ş çıkartabildiğiniz bir fontu açıp adresine bakın sonra kendi fontunuzda bu adrese ş yi oluşturun

z

Fontcreator'un full çalışanı lazım.

Normal çalışan font dosyasını Fontcreator ile açıp hiç bir şey değiştirmeden export edip yeniden font ürettiğimde A....Z, a...z, 0...9 ve bir kaç karakter haricinde tüm karakterler kare kutucuklara dönüşüyor.

En sonunda bu sorunun Fontcreator'un deneme sürümünün azizliği olduğuna karar verdim.