ABB PLC iyimidir

Başlatan erbdnm, 26 Haziran 2013, 11:42:06

erbdnm

Merhabalar arkadaşlar ABB PLC kullanmayı düşünüyorum ama tecrübeli arkadaşlardan bir kaç şey sorucam.
1 memnunmusunuz?
2 bu plc lerin stok durumu nasıldır?
3 fiyatları ne alemde
4 türkiye genelinde pek yaygın kullanılmıyor herhalde doğrumudur?
5 yeterince kaynak varmı?

bkarayazi

Bu soruları bence ABB Türkiye temsilcisine sorman gerekiyor. ABB bildiğim kadarıyla bizim gibi insanlarla değil, büyük firma ve projelerle ilgileniyor. Aynen  Siemens'in yaptığı gibi. Fuarlarda standlarına gittim. Ürünleri mükemmel ama spesifik çözümler üretiyorlar. Her alanda kendini pek fazla göstermiyor. 1 metre uzaktan lazer kaynak yapılmasını veya petrol rafinerilerinde kullanılan dev kamyonların şaselerini kaynatacak robot istersen işte ABB orada :)

ABB zaten büyük bir firma. ABB Türkiye temsilcisi sana yardımcı olacaktır.  Piyasada, özellikle kobi işletmeleri çok az kullanır. Bu oran diğer PLC markalarının yanında çok küçüktür.

Okan AKÇA

sizin icin  delta yeni serileride mükemmel

elektrorazor

otomasyon işindeyim. abb nin çok iyi olmadığını duydum. siemens veya omron.

musti463

Ben ABB'nin dudullu fabrikasında staj yaptım.ABB çok büyük bir firma Siemens ve Schneider'in rakibi.Ürünlerinin kalitesinden şüphen olmasın ABB ürünleri dünyanın heryerinde kullanılıyor.PLC konusunda piyasada çok kullanılmayabilir fakat Sürücü konusunda pazar lideridir.Siemens'in çok tutulma sebebi dökümantasyonunun fazlaca bulunması,Programlayıcısının korsanına kolayca ulaşılabilir olması.Aslında giriş/çıkış sayısı ve kullanılacak modüller belirlendikten sonra hangisinin fiyatı uygunsa onu seçmek daha mantıklı olur.Donanım açısından ABB,Siemens ve Schneider arasında bir fark yok.
Mustafa Emir SADE