Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

cnc open source(soru)

Başlatan teknikelektronikci, 30 Haziran 2013, 10:47:08

teknikelektronikci

Merhaba arkadaslar acaba c++ veya basic, csharp ile yazilmis open source cnc programi varmidir bulabilirmiyim ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Analyzer

Üşeniyorum, öyleyse yarın!

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Analyzer - 30 Haziran 2013, 11:24:51
Selam,

EMC2 ye bakılabilir fikir olarak. http://www.linuxcnc.org/index.php/english/download

Analyzer

merhaba hocam cevap icin tesekürler, linki inceleyecegim benim söyle bir sikintim var, elimde 4 eksen c++ ile programlanabilen bir motion control karti var, üzerinde rtos (fpga powerpc) kosturan bu modüle disaridan programlar ile parametrelerine ulasip kontrol edeiliyorsunuz o yüzden bende disaridan ulasmak icin program yazmam gerek bu program gcodu alacak ve modüle bu kadar mm git diyecek, modülü c++ ile programladim(programlamadan kastim ön parametre degiskenler ve disaridan ulasabilinecek fonksiyonlar( eksenleri aktive et, ileri geri git , sifir nokta bul vs.)) ama tüm isi yapacak olan disridan baglanan program , o yüzden bana daha cok basit paralel port dan kontrol edilebilen veya usb den bir program lazimki gcode okuma ve o pozisona gitme mantigini anlayip kendi visual basic ve/veya c++ veya mac icin objektive c ile yazacagim programa adapte edeyim. böyle bir bilginiz varmi ? bu veridigniz linke bakacam ama linux icin oldugunu düsündügüm bir program(bakamadan ön yargili yaziorum =) )
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Analyzer

Selam,

Aynen düşündüğünüz gibi Mach3'ün benzeri bir gcode interpreter. İhtiyacınızı önceden tahmin ederek bu linki vermiştim. Şöyle bir öneri getirebilirim. Gcode interpreter yazmak sıkıntılı bir iş, çeşitli enterpolasyonlarla uğraşmanız gerekiyor. Onun yerine araya bir yorumlayıcı kart yapabilirsiniz. Mach3 den yine pulse olarak alırsınız ancak hareket kartına siz onu dönüştürerek verirsiniz. Böylece sıkıntılı gcode yorumlama işlerinden de kurtulabilirsiniz.
Ben yine de gcode interpreter yapacağım diyorsanız, emc2 deki kodları inceleyerek örneğin bir daire, bir helis, bir spline nasıl işlenir, önden okumayla eksenler nasıl hızlandırılır onlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Analyzer - 30 Haziran 2013, 20:40:25
Selam,

Aynen düşündüğünüz gibi Mach3'ün benzeri bir gcode interpreter. İhtiyacınızı önceden tahmin ederek bu linki vermiştim. Şöyle bir öneri getirebilirim. Gcode interpreter yazmak sıkıntılı bir iş, çeşitli enterpolasyonlarla uğraşmanız gerekiyor. Onun yerine araya bir yorumlayıcı kart yapabilirsiniz. Mach3 den yine pulse olarak alırsınız ancak hareket kartına siz onu dönüştürerek verirsiniz. Böylece sıkıntılı gcode yorumlama işlerinden de kurtulabilirsiniz.
Ben yine de gcode interpreter yapacağım diyorsanız, emc2 deki kodları inceleyerek örneğin bir daire, bir helis, bir spline nasıl işlenir, önden okumayla eksenler nasıl hızlandırılır onlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Analyzer

modül ayni anda 8 giris ve cikisa sahip bunlarida programlayabilyiorum biraz modifiye etmek sartiyla ama malesef paralel port ile ugrasmak istemiyordum gcode interpreter bu kadar zor olacagini tahmin etmedim

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2013, 10:23:40

http://www.indel.ch/images/stories/ftp/Flyers/flyer_GIN-AX4_en.pdf

teknikelektronikci

acaba bu g-copde da sonucta pozisoynlar yokmu ? a noktasindan b noktasina git pozisyon bilgisi ? ben bu modüle x eksenini 200 mm sür komutunu verebilyiorum benim yapmam gereken g-codu okuyup bunu bu fonksiyona atamak degilmi ?

z

GCode interpreter yazmanın Basic interpreter yazmaktan farkı yok.

Sadece bir kaç komutu yorumlayacak program yazacaksan yorucu olmaz. Fakat işin içine tüm komut kümesi girecekse o zaman ciddi bir proje ile karşılaşırsın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: z - 01 Temmuz 2013, 11:51:21
GCode interpreter yazmanın Basic interpreter yazmaktan farkı yok.

Sadece bir kaç komutu yorumlayacak program yazacaksan yorucu olmaz. Fakat işin içine tüm komut kümesi girecekse o zaman ciddi bir proje ile karşılaşırsın.

komut kümesi derken git uc al uc tak 0 nokta bul vs mi? bende sadece x0.500,y200 olan pozisoyna gidecek bunu gcodedan okuyup direk modüle versem dogru bir sey yapmis olurmuyum ? onu bilmiyorum bakalim bugün motorlari takip modüle kendi arayüzü üzerinden ulasip deniyecem.

z

teknikelektronikci

z hocam bu mach3 disariya scrip ile pulsleri veremyiormu ? veya position bilgilerini ? benim modüle herhangi bir sekilde ulasabilmem gerek ve hic zaman ve hevesim yok bölye bir arayüzü kendim yazayim (yeterli bilgimde yok) cünkü zaten su an c++ ile kavga icindeyim modülü konfiigre edebilmek icin :/

z

Mach3'ü detaylı bilmiyorum. Firmasına sorarsan belki yardımcı olurlar.

gumush

Mach3'de varmi bilmiyorum disari verme ama sanal seri port yazilimlari var onlar ile sanal bir port olusturup oraya giden trafigi anlayabilirsiniz.
Hikmet Gumus  izmir

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: gumush - 04 Temmuz 2013, 16:42:34
Mach3'de varmi bilmiyorum disari verme ama sanal seri port yazilimlari var onlar ile sanal bir port olusturup oraya giden trafigi anlayabilirsiniz.

Merhaba hocam , örnek vereceginiz bir program varmi ?

gumush

Net bildigim bir yazilim degil ama realterm programinda sniff gibi bir ozellik vardi sanirim.

Hikmet Gumus  izmir

esensoy

Hangi kartı kullanıyorsun?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.