Ekran kartı arızalandı mı?

Başlatan Analyzer, 06 Temmuz 2013, 10:13:43

Analyzer

Selam,

Uzun sayılabilecek süredir kullandığım Gigabyte Radeon 6870 kartım, 10 gündür sıkıntı yaratıyor. Daha bilgisayarı açar açmaz boot ekranında noktalar ve özellikle K harfinde bozulmalar oluyor. Windows'a boot ettiğinde ise renkli yatay çizgiler beliriyor ve masaüstü yerine siyah bir ekran geliyor. Sıcaklıktan oluyordur diye önce ekran kartının soğutma sistemini üzerinden söktüm. GPU ve bellekler üzerindeki termal pastayı sildim. Arkasından alkol ve fırça ile 3-4 kez temizledim ve kuruttum. Ardından tekrar az miktar termal pasta sürüp, kapattım. Boot ettim tekrar aynı sıkıntıyı verdi. Bu sefer PSU'su 750W olan bir bilgisayarda denedim sonuç aynı. Monitör, kablo vs. denemediğim kalmadı. Ertesi gün, boot ettim herşey normal olarak açıldı ve Catalyst control center'a ulaşmayı başardım. Oradan Ati Overdrive ile fan hızını %40 a kadar çıkardım. Fan sesli olarak çalışmaya başladı. Yerimden kalktım, tekrar geldiğimde bu sefer tüm ekran sanki bir perdenin arkasında gibi kararmış. Güç bela CCC'den gpu sıcaklığını okudum 41C görünüyordu. O halde gpu ısısından olamaz. Karta giden power kablolarından şühelendim, onları değiştirdim yine tık yok.

Buraya kadar benim düşüncem kartın bir şekilde arızalandığı. Ancak işin ilginç yanı, sürücüleri kaldırdığımda, "sürücüsüz olarak" sorunsuz bütün gün kullanabiliyorum. Ancak donanım ivmesi çalışmıyor. Sürücüler yüklü iken bir kez daha Windows'a boot edemedim. Edebilsem, donanım ivmesini kapatıp bir de öyle deneyeceğim ama olmadı.

Ne dersiniz bir çözüm var mı?

[IMG]http://i.imgur.com/Q9PYeRS.jpg[/img]
[IMG]http://i.imgur.com/XzMKbBW.jpg[/img]
[IMG]http://i.imgur.com/XckO9sV.jpg[/img]

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

dijital74

Sorun anakart arızası gibi görünüyor. Elinizdeki ekran kartını başka bir sistemde deneme şansınız oldu mu ?

ByTEK

sorun ekran kartında gibi geldi. böyle durumlarda ben GPU yu ısıtıyorum bazen çözüldüğü oluyor. farklı bir ekran kartı deneme şansınız varsa sorunu daha net anlarsınız.

restore

overclock ayarlarından olabilir. risklidir ama firmware yükleyebilirsin.

Burak B

Ekran kartının RAM' lerinden en az biri sorunlu gibi görünüyor. Overclock yaptıysan ömrünü kısaltmış olma ihtimali yüksek.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Yuunus

aynı sorunu benim notebook ta yaşadım gpu chip 'ini sokup padlari temizleyip tekrar ısıtarak yerine taktım şimdi canavar gibi.

esensoy

Sorun nedir bilmiyorum ama geçenlerde bozulan ve garantisi bitik olan anakartımı gigabyte ücretsiz tamir etti, teknik servisleri ilgili, görüşmek fayda sağlayabilir
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Analyzer

Alıntı yapılan: esensoy - 06 Temmuz 2013, 16:44:11
Sorun nedir bilmiyorum ama geçenlerde bozulan ve garantisi bitik olan anakartımı gigabyte ücretsiz tamir etti, teknik servisleri ilgili, görüşmek fayda sağlayabilir
Selam,

Kartınızı nereye göndermiştiniz? Ben V.an Bilgisayar'dan almıştım. Garantisi yok deyince ilgilenmediler bile.

Analyzer

esensoy

info@gigabyte.com.tr adresine durum ile ilgili mail atmıştım, orada mecidiyeköyde ki teknik servisin adresini verdiler,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

pisayisi

Grafik prosesörünü 30 saniye kadar üflemeli havya ile ısıttığında sorunun çözümleneceğini düşünüyorum. Benimde radeon chipsetli laptopta benzer sorun olmuştu bu yöntem işe yaradı...
Murat

Analyzer

Alıntı yapılan: pisayisi - 08 Temmuz 2013, 20:37:08
Grafik prosesörünü 30 saniye kadar üflemeli havya ile ısıttığında sorunun çözümleneceğini düşünüyorum. Benimde radeon chipsetli laptopta benzer sorun olmuştu bu yöntem işe yaradı...
Selam,

Evet soğuk lehim muhtemelen sorun ancak esensoy'un uyguladığı gigabyte'ın servisinden cevap gelirse kartı göndermeyi düşünüyorum. Eğer cevap gelmez ise soğuk lehim araması yapacağım.

@esensoy : Verdiğiniz e-mail e mesaj gönderdim, okundu bilgisi de geldi. Ancak 2 gündür cevap dönmediler. Size ne kadar bir sürede dönmüşlerdi?

Analyzer

muhendisbey

Sıcak havaya alternatif:
Ekran kartının plastik parçalarını (fan), soğutucusunu söktüp, üzerini temizledikten sonra elemanlar yukarıda kalacak şekilde önceden ısınmış fırına sürerseniz lehim çatlağı sorunu varsa düzelecektir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Analyzer

Alıntı yapılan: muhendisbey - 09 Temmuz 2013, 13:05:12
Sıcak havaya alternatif:
Ekran kartının plastik parçalarını (fan), soğutucusunu söktüp, üzerini temizledikten sonra elemanlar yukarıda kalacak şekilde önceden ısınmış fırına sürerseniz lehim çatlağı sorunu varsa düzelecektir.
Selam,

Bunu pek deneyemem çünkü kart üzerinde çift taraflı onlarca 0201 paketinde smd eleman var. Sadece gpu yu ve bellekleri ısıtmayı düşünebilirim.

Analyzer

muhittin_kaplan

hocam eğer siyah perde gibi bir görüntü oluşuyorsa

ati nin control center ına girip, GPU hzını minunum a getirip çalıştırımısınız ?