Akü-pil ile beslenecek picli devrede 7805 yerine lm317 daha mı iyi?

Başlatan ayhani, 07 Temmuz 2013, 16:29:26

ayhani

Merhaba arkadaşlar. 12 volt(veya 6 voltta olabilir) akü veya 9v pil ile beslemek istediğim picli bir devre var. Amacım bu devreyi en uzun süre çalıştırmak. Daha önce 7805 ve lm317 kullandım. Ama hiç bu kadar az akım çeken devre yapmak istemediğimden bu entegrelerin boşte çektikleri akıma dikkat etmemiştim.

Devrede lazım olan 5 volt. 7805 ile devreyi beslediğimde 7805'in girişine 6v bile uygulasam devrede çalışan hiçbirşey olmasada hatta  pic takılı olmasa dahi sırf kendisi 5-6 mA akım çekiyor. Normalde devreme direk 5v verdiğimde pic takılıyken bile 2 mA akım çekiyor(7805 takılı değil). 7805 üzerinden beslesem durduk yere 6ma fazladan akım harcamak istemiyorum
Acaba bu devrede LM317 kullansam lm317 boşta ne kadar akım harcar. Tercihen 12 volt akü kullanmak istiyorum fakat minimum akımı çektirmek için 6 volt aküde kullanabilirim.

7805'in datasheetinde IQ=Quiescent Current 5 ma yazıyor. Sanırım bu boşta çektiği akım.
http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM7805.pdf

LM317'nin datasheetinde böyle bir bilgiye raslamadım
http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM317.pdf

Özetle akü veya pille besleyeceğimiiz picli  devrede gerilim regülatörü ne kullanmalıyız?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

CaFFeiNe

6V akü kullan 1-2 tane seri diyot üzerinden direk pici besle

kimlenbu

lm2575-5'in datashettini bir incele. 7805 ve muadillerinden biraz daha fazla ek elemana ihtiyaç duyuyor ama oldukça başarılı.

ayhani

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 07 Temmuz 2013, 16:37:47
6V akü kullan 1-2 tane seri diyot üzerinden direk pici besle

Hocam bu benimde aklıma gelmişti altenatif birşeyler varmı diye merak ettim. Teşekkür ederim.

mesaj birleştirme:: 07 Temmuz 2013, 16:42:38

Alıntı yapılan: kimlenbu - 07 Temmuz 2013, 16:37:55
lm2575-5'in datashettini bir incele. 7805 ve muadillerinden biraz daha fazla ek elemana ihtiyaç duyuyor ama oldukça başarılı.

Hocam şimdi inceledim ama onda da Quiescent Curren 5-9 mA yazıyor.

sadogan

6 volt akü ile low dropout regülatör ile minimum akım çekersiniz.
LT3085 gibi

ayhani

Alıntı yapılan: sadogan - 07 Temmuz 2013, 21:49:21
6 volt akü ile low dropout regülatör ile minimum akım çekersiniz.
LT3085 gibi

Teşekkür ederim. Low dropout kavramını biraz açarmısınız?

polleme

Low dropout demek, regülatör üzerinde düşen gerilim az demek. Yani normalde bir regülatör 5V çıkış vermek için en az 7-9V giriş gerilimi isterken low dropout regülatörler 5V için 6V gerilimlerde bile çalışabilirler. Regülatör üzerinde ne kadar gerilim düştüğü datasheet'lerden bulunabilir.

sadogan

Low dropout Giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasında küçük gerilim farkı altında
regülasyon yapabilir. Regülasyon sırasında kendi üzerinde harcadığı
akım da oldukça düşük.Diğer bir özelliği ise 0.5 ma yükte bile regülasyon yapabiliyorlar.
7805 için regülasyon akımı hatırladığım kadarı ile 5 ma bunun altında regülasyon garanti deyil.

Veli B.

Devre sürekli çalışmak zorunda değil ise;
OE pini olan ve LQC@LDO eleman seçersiniz. Sadece MCU ve LDO OE (Genelde 5V yeterli olur ve direkt MCU dan kontrol edebilirsiniz) yi kontrol edecek  SuperCap veya pil ile  MCU yu uykuya yatırırsınız. İhtiyaç olunca MCU uyanır ve LDO yu aktif eder, işini bitirir, LDO yu kapatır ve yatar.

Sevdiğim malzemelerden bir tanesi aşağıda(Parametrics bölümünü inceleyin);

http://www.ti.com/product/lp38692

ayhani

Güzel bilgiler. Cevap yazan herkese teşekkürler. Bahsedilen elemanlar üzerinde biraz çalışacağım.