Delta 14SS2 ve Hassas Terazi Haberleşmesi

Başlatan rkinaci, 08 Temmuz 2013, 22:47:03

rkinaci

Arkadaşlar elimde Baster marka 0-300gr maksimum ölçüm aralığı olan rs232 üzerinden ağırlık bilgisini gönderen bir terazi var. Teraziyi bilgisayara bağlayıp hyperterminalden bağlantı kurduğumda 000.000 gibi bir formatta noktanın solu gram, noktanın sağı da mili gram olarak okunuyor. Bu bilgiyi Delta SVP14SS2 serisi bir plc ile okuyup yine delta TP02 panelden girdiğim set değerinden büyükse plc den bir çıkış almak istiyorum. Delta plc rs232 portu bildiğim kadarıyla slave çalışıyor ve sadece dışarıdan gönderilen bilgileri alıyor. Yukarıda yazdığım gibi bir formatta gelen bilgiyi plc de nasıl işlerim bir türlü çözemedim :(Delta rs232 üzerinden haberleşme kuran oldu mu hiç?
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

frederic

Eski ss serisinde 232 portu modbus protokolünde sadece slave olarak çalışabiliyordu fakat, ss2 nin ürün açıklamalarında,
''Dahili RS-232 ve RS-485 port, Master veya Slave yapılabilir, Standart Modbus ASCII/RTU haberleşme'' ifadesi bulunmakta. Bu da demek oluyorki bu dezavantaj ortadan kalkmış.

Siz standart bir protokol kullanmadığınızdan seri haberleşmenin tüm adımlarını plc içerisinde bir takım komutlar ile kendiniz oluşturmalısınız. Modbus veya türevi gibi standart bir protokol olsaydı işiniz kolaylaşırdı.

CaFFeiNe

ss2 operation manuelden API80 RS Serial Communication komutu istediğinizi yapar diye düşünüyorum, yalnız daha önce kullanmadım

frederic

rkinaci

Hocam dediğiniz gibi RS komutuyla bu işin çözülebileceğini öğrendim ama daha deneme fırsatım olmadı. Delta teknik servisten
Uğur Bey ile yaptığım telefon görüşmesinde nasıl olması gerektiğini anlattı. Bu hafta sonu deneyeceğim sonucu ve nasıl yaptığımı
buradan paylaşırım belki birilerinin işine yarar.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!