Stm32f0 Adc-Dac Kullanımı?

Başlatan Bayramsumbul, 13 Temmuz 2013, 22:01:01

Bayramsumbul

Arkadaşlar Birisi "ADC" Ve "DAC" Kullanımını Anlatabilir mi? Kütüphane Kullanmak İstemiyorum. Adc'ı Ve Dac'ı Aktif Etmek İçin Neler Yapmak Gerekir?
Cevap Yazanlara Şimdiden Teşekkürler... 8)
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

CoşkuN

Alıntı yapılan: Bayramsumbul - 13 Temmuz 2013, 22:01:01
Arkadaşlar Birisi "ADC" Ve "DAC" Kullanımını Anlatabilir mi? Kütüphane Kullanmak İstemiyorum. Adc'ı Ve Dac'ı Aktif Etmek İçin Neler Yapmak Gerekir?
Cevap Yazanlara Şimdiden Teşekkürler... 8)

Kütüphane kullanıp sonra kütüphane fonksiyonlarının içinde neler yaptığına bakmak da bir yöntem...

Kaanx

Öncelikle Referanca manuelden ADC ve DAC bölümlerini okuyabilirsiniz daha sonra bundan sonra stm32 için DMA ve GPIO bölümlerini inceleyip Analog okuma ve adresleme nasıl yapılır ona bakabilirsiniz. Datasheet içerisinden de ADC ve DAC modulun hangi bus ile haberleştigini ve hızını vs seyleri inceleyip pin config lerini ayarlasınız.Coskun hocamında dediği gibi ADC ve DAC librarylerını ıncelemkte fayda var orada nasıl kullanılacagı anlatılmaktaydı. Referans olark registerlara göre Bülent hocamızın örneklerini incelyebilirsiniz eger library define ile kodlayacaksanız örnek kodlar inceleyebilirsiniz. Benim aklıma gelenler bu kadar. iyi çalışmalar :)

http://kaankandemir.wordpress.com/category/stm32f4-discovery/

Bayramsumbul

Cevaplarınız İçin Teşekkür Ediyorum.Sorunum Şu Kütüphaneleri Bir Türlü Keil'de Kullanamadım.Yanlış Bakmamış İsem "Undefined Asserd_Param"
Diye Bir Hata Veriyordu Galiba.İki Üç Defa Çözüm Aradım Ama İşe Yaramadı.O Yüzden Amacım Her İşi Öğrenerek Kendim Yapmak.
Referans Klavuzuna Gelince,Orayı İnceledim Ve Uyguladım.Yarın Bir Deneme Daha Yapıp Kodları Eklerim.
Benim Merak Ettiğim Sırasıyla Neler Yapılmalı Yani Şöyle;

• ADC Saatini Aktif Et.
  • ADC Aktif Et
  • Prescaler Ayarla
Gibi Bir Örnek Olursa Benim İçin Daha Açıklayıcı Olur...
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

Kaanx

Kütüphaneleri peripheral library ıcerısınde bulabılırsınız dedgınız işlem için verdıgım lınkteki adc örneklerıne bakınız orada adc_init ler var onları okuyabilrisiniz