Bilgisayarın Güç Kaynağından 3.3V Eldesi

Başlatan ttg, 15 Temmuz 2013, 00:53:29

ttg

Merhabalar,

Eski bir bilgisayarımdan söktüğüm power supply'ından 3.3V elde etmeye çalışıyorum. GND'leri ve 3.3V olan turuncu kabloları kısa devre ettim. Çalışma esnasında gerilimi ölçüp boştayken 3.3V olarak elde ediyorum ancak devreye yük bağladığımda(mesela 10 ohmluk direnç) gerilim düşmeye başlıyor (10 ohm için 2.8V).

İnternette baktığımda kahverengi sensivity kablosunun 3.3V ile kısa devre edildiğini gördüm bunu da denedim sonuç aynı. Çözüm için ne önerirsiniz?
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

hasankara

yeşil kabloyu gnd ile bağladığınızı düşünerek soruyorum. direnç yanmıyor mu?

ttg

ben de yanmasını bekleyerek taktım devreye, ısınıyor ama yanmıyor. İşin garibi direncin değeri düştükçe gerilim azalıyor akım artıyor. Güç sabitlenmeye çalışıyor gibi bir hali var. 3.3V'ta direnci 3.3 ohm yapıp(3 tane 10 ohm) 1 amper geçmesini bekledim, gerilim ne hikmetse 2.09V akımsa 0.6A çıkıyor, bu denediğim 2. power supply delirmek üzereyim.

hasankara

3.3 voltta 1 wat az gibi. akım korumasına geçiyor olabilir mi?

ttg

Power Supply'ın üzerinde 3.3V için 15A max yazıyor 1 amperde geçmesi saçma olur zaten internette de daha yüksek voltajlarda bile üzerinde yazan akımlara yaklaşılması için yapılıyor bu uygulama. 300-400W'lık power supply'lardan 1W elde edilmesi çok şaşırtıcı, belki de ben bir şeyi kaçırıyorumdur bilemedim.

Icarus

PSU'un çalışması için gereken minimum yükü bağladınız mı ?

ttg

Hocam minimum yük olayını ilk defa duyuyorum. GSM modülü bağlamıştım bir önceki denememde, modül akım çekmeye çalıştıkça gerilim düşüyordu modülü zor kurtardım. Modül yeterli yük oluşturur mu? Ya da ne bağlamalıyım?

Büyük dirençlerle ölçüm yapmayı düşündüm ama o zaman da akım oldukça küçük kalıyor, GSM modülü 2 Ampere kadar çekebiliyor ben şu an onu beslemeyi düşünüyordum.

5V ucuna da DC motor bağladım, 5.20 V'tan 4.4V'a düştü bağlar bağlamaz

Icarus

+12V ile Gnd arasında 25-30W2lık bir lamba bağlayın probleminiz çözülecektir.
Ancak unutmamak gerekir ki kalitesiz ATX güç kaynaklarında sadece +12V regülelidir. (Bazen +12V ve +5V)
Kritik devreleri 3.3V, -12V, -5V çıkışlarından besemenizi tavsiye etmem

asma

Alıntı yapılan: Icarus - 15 Temmuz 2013, 02:20:17
+12V ile Gnd arasında 25-30W2lık bir lamba bağlayın probleminiz çözülecektir.
Ancak unutmamak gerekir ki kalitesiz ATX güç kaynaklarında sadece +12V regülelidir. (Bazen +12V ve +5V)
Kritik devreleri 3.3V, -12V, -5V çıkışlarından besemenizi tavsiye etmem
Üstad minumum yük konusunda haklısınız. Ben 20W holojen lambayla beraber istediğim yükü çalıştırıyorum. (50W ile lamba ve etrafı ısınıyor  :)  )

200-400W arası piyasada satılan pek çok ucuz güç kaynağını inceleme (kurcalama) fırsatım oldu.
Yalnız pozitif çıkışlar regülasyon döngüsünde yer alıyor, çoğunda +12V ve +5V  (toplar yükselteç mantığıyla) azında ise +3,3V ta geribeslemeye eklenmiş. Döngü dışında kalan 3V3 çıkışları (genelde düşük güçlü modellerde) lineer yöntemle 5V çıkışından elde edilmiş.
Tek 12V ile regülasyona rastlamadım. (AT ler dahil)
Eski 200-230W PS lerde 7905 ve 7912 bile görmüştüm ama çoğunda troid nüveye sarılı ikiz bobinle, örneğin +12V a yüklenildiğinde -12V a seri bobinde gerilim düşümü oluyor ve +12V yükün etkisiyle sabit kalırken boştaki -12V çıkışının yükselmesi bir miktar engelleniyor.
Dediğiniz gibi hassas devreler için pek uygun değiller.

Yapay yük ile denemelerde voltaj istenen seviyede kalmıyorsa (ATX lerin töleransları yüksektir) ihtiyaç duyulan voltajın bir üstü kullanılıp lineer regülasyon dışarıdan eklenebilir.
Bahsettiğim 3V3 çıkışları 5V çıkışından elde edilir ve 12V çıkışı da mosfeti sürmek için kullanılır, regülasyon tl431 ile (bir kaç dirençle) sağlanır. Basit ve güvenilirdir.  Örnek devre isterseniz: https://320volt.com/mosfet-regulator/

Kolay gelsin.

ttg

İki cevap icin de cok tesekkur ederim. Linki inceledim 3.3V icin devreyi uygulamakla 3.3v 5A regulator kullanmak su anlik ayni derecede isimi goruyor.

İnternette yuzde 10 civari bir toleransla calistiklari yaziyor onu da bir denemek istedim eger 2amper civarinda 3.3V dan uzaklasmazsa bir sure isimi gorur sanirim.

Bir de sense adi verilen bir uc var internette bazi yerlerde 3.3v u ayarlamak icin kullaniliyor turunculara baglayin yaziyordu onun regulasyonu ne kadar guvenilir bilginiz var mi?

asma

Sense ucunu bilmiyorum, link veriyorum oldukça düzgün açıklamalar mevcut:
http://transfer.cizgi.com.tr/tubider%20help/ATX%20G%C3%BC%C3%A7%20Kaynaklar%C4%B1.pdf

Hangi pinden bahsediyorsanız , sene nerede bulunur bahsederseniz ben de merak ettim.
Bağzı güç kaynaklarında çıkış terminaliyle yük arasında (kabloda) oluşan kaybı telafi için sense bağlantısı kullanılır. Daha düşük kesitli kabloyla yüke en yakın noktadan referans alınır. Ama ATX lerde görmedim.

Linkte min. yük akımından da töleransından da bahsediyor.  ;)
Niyazi Beye teşekkürler.

ttg

Döküman için çok çok teşekkür ederim sabah iyice bir okuyayım, dünden beri böyle bir şey arıyordum. O arada da bir lamba alayım, geçici olarak motor falan bağlamayı denedim ama elimdekiler o 10W civarının üstüne çıkmıyormuş maalesef.

Dökümanın 3. sayfasında sağdaki şekilde 13 numaralı pinde turuncu kabloyla birlikte bağlı kahverengi bir kablo oluyor(bazı güç kaynaklarında). Yabancı sitelere göz atarken onun 3.3V ayarlamasında power supply tarafından kullanıldığı ve bağlanmazsa çalışmayacağı yazıyordu, sabitleme işini yapıp yapmadığını merak ettim açıkçası.

asma

Eğer sendeki güçkaynağında kahverengi kablo varsa (3V3 turuncu olması gereken yerde) herhangibir turuncu kabloya kısa devre edip yine herhangi bir turuncu kabloyu kullanarak test edebilirsin.
Böyle bir özellik varsa ana karta takıldığında kısa devre oluyordur ve bolard üstündeki gerilimi sens ediyordur.

Senin denemelerindeki voltaj çöküşü normal değildi, sebebi bu olabilir. ;)
Daha güçlü yükler için 12V çıkışından akım çekmelisiniz , o konuda değişiklik yok. :)
Kolay gelsin.