MBLAB X .lib dosyası ekleme?

Başlatan erenbasturk, 16 Temmuz 2013, 13:45:56

erenbasturk

Merhabalar,

Herhangi bir .lib uzantılı dosyayı MPLAB X IDE'ye nasıl ekleyebilirim? Daha önce hiç deneme fırsatı olan oldu mu?

Tagli

Hiç denemedim ama proje ağacı üzerinde (proje dosyalarının header, source vs. diye ayrıldığı yerde) Libraries diye bir dal var. Buna sağ tıklayınca "Add Library / Object File" diye bir seçenek çıkıyor. Herhalde buradandır.

Bu arada, kaynak kodu olmayan kütüphane dosyasına (.lib) rastlamamıştım hiç. PIC için böyle dosyalar yaygın mı? Veya kütüphaneleri .h ve .c dosyaları olarak değil de derlenmiş şekilde .lib (ve yine header gerekecek sanırım) dosyası olarak saklamanın bir faydası var mı?
Gökçe Tağlıoğlu

engineer42

iyi akşamlar... mplab da  header dosyalarını projeye dahil ediyorum ancak kodu yazarken hep uyarı veriyor ve derlenmiyor.. nedeni ne olabilir?

t2

Nedeni, o uyarı içinde belirtilmiştir

engineer42

uyarı derken yanında kırmızı bi nokta...

Tagli

Derlemiyorsa mutlaka aşağıda bir de hata mesajı veriyordur.

Satırın yanındaki kırmızı nokta breakpoint de olabilir. Satır numarasının oraya tıklayarak yanlışlıkla sen koymuş olabilirsin. Yoksa o kare miydi? Yanlış hatırlıyor da olabilirim. Breakpoint ise derlemeyle bir ilgisi olmaz.

MPLAB X biraz sorunlu hala. Bazı durumlarda sorunsuz yerlerin altını çizip hata olduğunu söyleyebiliyor ama derleme işlemi başarılı olarak gerçekleşiyor yine de.

Bir ayrıntı daha: Uyarı ve hata farklı şeylerdir. Uyarılar derlemeye engel olmaz, hatalar engel olur. İngilizce'leri Warning ve Error'dur. Doğru yerde doğru terimi kullanmak gerekir.

Bir ekran görüntüsü ekle, onun üzerinden konuşalım.
Gökçe Tağlıoğlu