PLC haberleşmesi hk.

Başlatan Nedenler, 16 Temmuz 2013, 17:38:54

Nedenler

Merhaba arkadaşlar kolay gelsin.

Enda PLC'mi modbus rtu kullanarak yine modbus rtu kullanan herhangi bir cihaz ile haberleştirmek istiyorum.
İki Enda PLC ile bu haberleşmeyi sağladım. Bu PLC'lerle de aram gayet iyidir, bir sıkıntı yok.
Fakat daha önce başka hiçbir marka PLC kullanmadım. O yüzden bazı şeyler tüm PLC'lerde mevcut mu yoksa sadece Enda'ya mı özel bilemiyorum.

Soracağım sorular da şunlar;
Slave cihazımın önce MW10 adresine veri geliyor ardından MW11 ve MW12 adresleri okunuyor Master cihaz tarafından. Benim master kullanıcıya bunu nasıl tarif etmem gerek?
Her PLC'de adresler MW şeklinde mi tanımlı ya da modbus kurulumları Enda'daki gibi mi yapılıyor?
Bu slave cihaz modbus rtu kullanan her türlü cihazla haberleşebilir mi?
Master cihaz sahibine ne türlü bilgiler vermem gerek?

Okuma ve yazma fonksiyonları;

Okan AKÇA

endanın modbus haritasını bilmem ancak standart modbus da  bütün adresler sabittir. dolayısıyla haberleşir.

Salih

Modbus ile haberleşme yapacağın seri port ayarlarını kendininki ile aynı yapman gerekir.
Yine karşı tarafta ki cihazın Modbus adres haritasını bulup incelemen gerekiyor.
Çünkü firmalar kendi iç datalarını kendi mantıklarına göre adresleyebiliyorlar.

Murat Mert

Alıntı yapılan: salih - 16 Temmuz 2013, 18:29:56
Modbus ile haberleşme yapacağın seri port ayarlarını kendininki ile aynı yapman gerekir.
Yine karşı tarafta ki cihazın Modbus adres haritasını bulup incelemen gerekiyor.
Çünkü firmalar kendi iç datalarını kendi mantıklarına göre adresleyebiliyorlar.

Aynen katılıyorum kinin dataları 45000 küsürdan kimin dataları 40001 den başlıyor.
mert07

Nedenler

Yalnız karşı tarafın cihazını ben bilemiyorum. Her şey olabilir. Ben standart bir şey yapmaya çalışıyorum. Standart bir protokol değil mi bu ?
Yani nasıl ki usb ile çalışan herhangi bir şeyi bilgisayara bağladığınızda çalışıyor böyle bir şey.
Yani ben cihazımı vereceğim şu protokol ile haberleştirip kullanabilirsiniz diyeceğim. Bu mümkün değil mi?

Salih

Anladığım kadarıyla,
Siz bir Enda PLC programlayıp müşteriye vereceksiniz. Ve müşterinin sizin vereceğiniz adreslerden
daha önce hazırladığınız data ları alabileceklerini söyleyeceksiniz.
Modbus yeteneğine sahip cihazların iç adresleri ve sembolleri Modbus haberleşmede  geçerli değildir.
Modbus haberleşmede sadece sayısal adres değeri vardır.
Bu adres haritası da cihazın imal eden firma tarafından mutlaka verilmesi gerekir ve verilmiştir de.
Sizin yapacağınız kendi PLC programın da kullandığınız değişken adreslerinin Modbus adreslerini
tespit edip karşı tarafa vermenizdir.

Nedenler

Anladım. Sanırım bu adresleri de Enda'yla iletişime geçerek öğreneceğim.
Peki standart 232 bağlantısıyla Ascii haberleşme sağlayabilir miyim? İki Enda PLC kullanarak bunu sağlayabiliyorum.
Müşteri 1,2,3... şeklinde istediği dataya karşılık gelen sayısal değeri gönderecek ve benim cihazımdan yine ascii olarak bunun karşılığını alacak?

Salih

Modbus haberleşme protokolüdür. Haberleşmenin hangi alt yapıyla yapıldığı ile ilgilenmez.
İster RS232 ister RS485 ister TCP/IP üzerinden yapın fark etmez.
Yalnız RS232 ile iki cihaz arasın da haberleşme tavsiye edilir.
Birden fazla cihaz haberleşecek ise RS485 veya TCP/IP kullanılmalıdır.

Nedenler

Enda'yla görüştüm biraz önce.
Okunmasını istediğiniz Memory Word adreslerini karşı tarafa verirsiniz okuyabilirler diyorlar.
Tüm PLC'lerde standart bir şey imiş bu. Ben cihazı modbus slave olarak kurduktan sonra yapacağım başka bir şey kalmıyor dediklerine göre.
Ancak tüm o adresler, modbus haritaları vs ne o zaman?
Çok muallakta kaldım şu anda, ne yapacağımı bilemiyorum açıkçası.

Okan AKÇA

önceki mesajımda dedigim gibi endayı bilmem modbus hatitası farklı olabilir ancak plc şu secenek var standart modbus haberleşme secenegini sectigin zaman (biz delta ile panasonic kullandık bu güne kadar ) bütün modbus (standart) cihazlarla haberleşir.

Nedenler

Alıntı yapılan: cyclone - 18 Temmuz 2013, 10:00:05
önceki mesajımda dedigim gibi endayı bilmem modbus hatitası farklı olabilir ancak plc şu secenek var standart modbus haberleşme secenegini sectigin zaman (biz delta ile panasonic kullandık bu güne kadar ) bütün modbus (standart) cihazlarla haberleşir.
Aslında benim merak ettiğim nokta şu; delta veya panasonicte mesela modbus master kurulumu yaparken okunacak adres olarak girdiğiniz değeri neye göre giriyorsunuz ya da nasıl bir adres oluyor?

Ben mesela dediğim gibi Slave cihazdaki Memory Word 13 adresinden okuma 10 adresine de yazma yapacağım için bunları direk bu şekilde yazdım Enda'da. Bir delta plc sahibi de bu adresleri bu şekilde mi kullanacak?

Okan AKÇA

standart modbusta ilk holding register adresi 40001 dir ancak haberleşmede 40001 adres sorgusu diye bişey yoktur holding register ilk word registeri 40001 die adlandırılmıştır.

Nedenler

Hala anlayabilmiş değilim. Ben bu cihazı size verdiğim taktirde sizin benim istediğim dataları okuyabilmeniz için neye ihtiyacınız var, ne yapardınız?
Google'a "modbus nedir" yazalı daha 2 gün oldu konuya çok yabancıyım kusura bakmayın :)

Okan AKÇA

öncelikle modbus prot. ne oludugnu sorardım ascı ,rtu oldugunu ogrenirdim

1-cihazın adresini
2-modbus adreslerini sorardım. istedigim bilegiler okurdum. siz en iyisi plc yi rtu slave olarak ayarlayın   endanın haberleşmesindeki  ilk adrese bişeyler yükleyin sonra pc nize modbus test programlarından birisini yükleyin(modbus tester veya benim terch ettigim wintr gibi) plc nize sorgu yaptırın

Nedenler

Modbus tester ile deneme yaptım. Yazmada da okumada da "Illegal response" diye bir cevap alıyorum. Register içeriklerinde hiç hareket yok. Kabloyu çıkarttığım zaman hata "Time out"a dönüyor.
Başka bir kablo denedim onda da aynı şekilde.

İki plcyi tekrar bağladım haberleşmede sıkıntı yok.