LED Lamba yaptım ama

Başlatan veliusta, 17 Temmuz 2013, 14:36:11

veliusta

Çok ısınıyor. 5 dakika çalıştırdım ve PCBnin arkadası yaklaşık 75-80 °C Derece civarı. Sizce bu normal midir? Uzun süre çalıştırsam bir sorun yaparmı sizce? Not: Ledleri 3lü seri + direnç şeklide bağladım.

Kabil ATICI

Eğer illede aydınlatma için kullanacağım diyorsanız power LED kullanın. Sürmesi biraz dertli de olsa en azından power LED'lerin arkasına soğutucu monte ederek ısıyı dağıtma şansınız olabilir. Hatta  lPower LED önüne eklenen mercekler ile ışığın dağılmasını da kontrol edebilirsiniz...
ambar7

veliusta

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Temmuz 2013, 14:42:16
Eğer illede aydınlatma için kullanacağım diyorsanız power LED kullanın. Sürmesi biraz dertli de olsa en azından power LED'lerin arkasına soğutucu monte ederek ısıyı dağıtma şansınız olabilir. Hatta  lPower LED önüne eklenen mercekler ile ışığın dağılmasını da kontrol edebilirsiniz...

10W SMD Power LED var bitane. Sürücü devresi gerekiyor mu çalıştırmak için. Sürücülü çalıştırdığın da daha mı az ısınıyor?

remzi

Alıntı yapılan: veliusta - 17 Temmuz 2013, 14:36:11

Çok ısınıyor. 5 dakika çalıştırdım ve PCBnin arkadası yaklaşık 75-80 °C Derece civarı. Sizce bu normal midir? Uzun süre çalıştırsam bir sorun yaparmı sizce? Not: Ledleri 3lü seri + direnç şeklide bağladım.

Hattan geçen akımı ölçtünmü?
tek koldan 20mA'den fazla geçirme.
Geçenlerde beyaz led aldım bir firmadan. Satıcı uyardı bu Ledler 10mA'lik dikkatli ol dedi.
Akım önemli...

veliusta

Ölçü aletim küçük değerleri ölçmüyor. Ledlerin çalışma Voltajı 3.2 - 3.4V yazıyor.

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: veliusta - 17 Temmuz 2013, 14:55:07
10W SMD Power LED var bitane. Sürücü devresi gerekiyor mu çalıştırmak için. Sürücülü çalıştırdığın da daha mı az ısınıyor?

Normalde Power LED'leri sürmek için akım kaynağı gerekiyor. Bu işi bir direnç ile yaptığında okuduğum belgelerde sıcaklık ile yarı iletken malzemenin kararlığılında bir sorun ortaya çıkıyor. (LED'ler açısından) ve sıcaklık arttıkça üzerinden geçen akımı artıyor ve LED'in sınıç güç değerine aşınca LED ölüyor.
Örneğin senin belirttiğin 10W gibi değerde geçen akım oldukça yüksek.(en azından normal bir led için) Bu durumda güç, kaynağından direnç ile beslersen direncin en az 10W olması gerekir. Ama bu zaten alt sınır. Tabii bir de direncin değerinin senin akımını sabit tutması ayrı bir sorun.
Bu nedenle zaten bu tür devrelerde akım kaynağı şeklinde tasarlanmış  sürücüler kullanılıyor.

ek: voltmetre ile doğrudan bir led bacağındaki gerilime bakın. Bazen yazılandan farklı bir değer olabiliyor.

DEvrenin akımını basitçe 1 Ohm gibi bir direnci devrenize seri bağlayın. Voltmetre ile bağladığınız direnç uçlarındaki gerilimi ölçün.  V= IxR'den size  devre üzerindeki akımı verecektir.
ambar7

veliusta

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Temmuz 2013, 15:13:59
Normalde Power LED'leri sürmek için akım kaynağı gerekiyor. Bu işi bir direnç ile yaptığında okuduğum belgelerde sıcaklık ile yarı iletken malzemenin kararlığılında bir sorun ortaya çıkıyor. (LED'ler açısından) ve sıcaklık arttıkça üzerinden geçen akımı artıyor ve LED'in sınıç güç değerine aşınca LED ölüyor.
Örneğin senin belirttiğin 10W gibi değerde geçen akım oldukça yüksek.(en azından normal bir led için) Bu durumda güç, kaynağından direnç ile beslersen direncin en az 10W olması gerekir. Ama bu zaten alt sınır. Tabii bir de direncin değerinin senin akımını sabit tutması ayrı bir sorun.
Bu nedenle zaten bu tür devrelerde akım kaynağı şeklinde tasarlanmış  sürücüler kullanılıyor.

ek: voltmetre ile doğrudan bir led bacağındaki gerilime bakın. Bazen yazılandan farklı bir değer olabiliyor.

DEvrenin akımını basitçe 1 Ohm gibi bir direnci devrenize seri bağlayın. Voltmetre ile bağladığınız direnç uçlarındaki gerilimi ölçün.  V= IxR'den size  devre üzerindeki akımı verecektir.

Devreden geçen akımı ölçtüm 12V 1A adaptör ile 300mA - 13V 3A Adaptör ile 600mA geçkiyor doğru değil bana göre.

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2013, 15:25:59

1Amper lik adaptörde Led'în Voltajı 3.15 3Amperde ise 3.35 gösteriyor.

erkan614

birinde 12v diğerinde 13v veriyosun ondan
kullandığın ledler 3.2v x 3 seri 9.6v eder 12v kaynak için dirence 2.4v düşmesi lazım akım 10 mA olcağından R=V/I dan R=2.4/0.010 ise R=240ohm
genelde 220Ohm takılır bu durumda piyasada bulması kolay
13V kaynak için ise R=360 ohm çıkıyo onada 330R var piyasa değeri
dirençleri çıkan sonuçtan düşük seçtim çünkü ledler 10-15 mA arasında sürülse birşey olmaz
ama kesin 10mA den fazla sürülmez olsaydı direnci büyük seçmekte fayda var güvenlik için

remzi

Alıntı yapılan: veliusta - 17 Temmuz 2013, 15:23:24
Devreden geçen akımı ölçtüm 12V 1A adaptör ile 300mA - 13V 3A Adaptör ile 600mA geçkiyor doğru değil bana göre.

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2013, 15:25:59

1Amper lik adaptörde Led'în Voltajı 3.15 3Amperde ise 3.35 gösteriyor.
Tek kolu ölç. tek koldan geçen akım 20mA'i geçmemeli. standart led için.

1nsane

Uğraşıcam vaktim bol dersen bir microcontroller, bir akım sensörü, darbe genişliği modülasyonu ile transistörleri 10khz gibi bir frekansla aç kapa şeklinde çıkış voltajını ( dolayısı ile akımı ) regüle edebilirsin.

Astarı yüzünden pahalıya gelir ama :)

Tagli

Bu sitedeki hesap makinesi işe yarayabilir. LED'lerde ve dirençlerde harcanan gücü de hesaplaması açısından faydalı.
Gökçe Tağlıoğlu

veliusta

Alıntı yapılan: 1nsane - 17 Temmuz 2013, 16:28:46
Uğraşıcam vaktim bol dersen bir microcontroller, bir akım sensörü, darbe genişliği modülasyonu ile transistörleri 10khz gibi bir frekansla aç kapa şeklinde çıkış voltajını ( dolayısı ile akımı ) regüle edebilirsin.

Astarı yüzünden pahalıya gelir ama :)

Öyle birşey yapmak aklıma geldi :) 1khz pwm sinyali vericektim.

Bu devrenin aynısını yaptım Peki bu neden ısınıyordu? PWM sinyali veriyor ve sürekli tam güçte de çalışmıyor.

1nsane

Aynen dediğin gibi. Bu board'da ara renk tonlarını elde etmek için darbe genişliği modülasyonu kullanılmış.

Ortam sıcaklığınında önemi var. Kışın 60 derece sıcaklıkta çalışan bir board ile yazın 60 derece sıcaklıkta çalışan arasında dağlar kadar fark olur. Board'u biraz genişlet kenarlarına soğutucu tak %99 yeterli olur soğutucular çok küçük olmadıkça.