STM32 SWD / JTAG bağlantı şeması

Başlatan mistek, 17 Temmuz 2013, 18:26:12

mistek

Ulink2 ile SWD pinlerini kullanarak mikroişlemciyi programlamak istiyorum ancak birkaç sitede swdio veya swdclk pinleri için 10-100k direnç ile pull down kullanılmalı denilmiş ancak tam anlayamadım. Mikroişlemci içerisinde mi bu pinler pull down olmuş yoksa biz mi devreye ekleyeceğiz? Birde  Vcc ile GND pinleri arasına kondansatör koymalı mıyım?

Forumda stm32 işlemcilerin programlanması ve çalıştırılması için minimum devre şeması vardı ama bulamadım.

SWD ile ilgili şema var mı?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ayhan_eee

Bende STM32F4 veya STM32VL Discovery kart veya ST-Link ile kendi yaptığım kartı programlamaya çalışıyorum da.Kısaca anlatracak var mı?Program atamadım da nedense?

camby

ST'nin manuel'lerinde gösterdiği gibi bağlayın gitsin. Ekstra bir şeye gerek yok.

Mesela AN2586

ayhan_eee

VL Discovery datasheette direk bağla deniyor.Balıyorum gerekli pinlere CPUID okunamadı yazıyor.

z

STM32F103 ile yaptığım karttı JLINK ile kullanıyorum;

SWCLK 4K7 ile Gnd'ye
SWDIO 4K7 ile 3.3v'ye bağlı ve hiç sorun yok.

Direnç değerlerini akşam kesin yazayım. (4K7 aklımda kalanlar.)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ayhan_eee

Peki direk VLDiscovery üstündeki swd bacakları ile yaparsak sorun var mı? CN3 çıkarttım stlink yaptım.Ama dediğim gibi CPUID okunamadı yazıyor.

muhittin_kaplan

stm32VL yada stm32f4 disco kartlarından progralama yapabiliriniz. bahse konu jumperlar sökülecek tabiki.
unutmadan yüklenecek işlemciye harici bir yerden enerji verilmesi gerekiyor.

ayhan_eee

Bende STM32VL Discovery ile yapmaya çalışıyorum.Datasheette CN3 çıkar ilgili pinleri bağla diyordu.Bağladım ama sürekli CPUID okunamadı hatası alıyorum.

ayhan_eee

Sürekli aynı hatayı alıyorum.Bir yol gösterebilecek olan var mı?CPUID okunamadı hatası cıkıyor.Nedeni ne olabilir?

camby

Alıntı yapılan: ayhan_eee - 06 Eylül 2013, 11:21:26
Sürekli aynı hatayı alıyorum.Bir yol gösterebilecek olan var mı?CPUID okunamadı hatası cıkıyor.Nedeni ne olabilir?

Discovery kartının şemasından bağlantıları iyice kontrol edin , olması gereken ile karşılaştırın. Harici programlama için ekstra jumper vs birşey olabilir.

ayhan_eee

Oradan baktım.SWD için CN3 eaderlarını çıkarın yazmış.Çıkardım.Ayrıca aynı kartla başka Discoverye program atmaya çalışınca tanıyor.Kendi kartımı tanımıyor.COUID okunamadı hatası veriyor.

camby

Sizin yaptığınız karta , başka bir programlayıcı ile kod atabiliyor musunuz ?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ayhan_eee

Hayır hiç kod atamıyorum.elimde st-link ve Discovery boardlar var. StLink için 1 Nolu bacaga VDD bağladım.Aslında semam buradan

http://www.micromouseonline.com/2011/11/05/stlink-swd-for-stm32/#axzz2dvzOaLQW

STL;NK bağladıüımda MCU bulunamadı hatası veriyor

Discovery boarddan atmaya çalışınca da gerekli pinleri ARM üstünden gerekli yerlere takıp CPUID okunamadı(IAR DA) veya UNKNOWN TARGET(Keilda) hatası veriyor sürekli.

camby

Kartta enerji var değil mi ?

+ st-link yazılımı ile denediniz mi ?

st-link yazılımı güncel mi ?