hangi marka led sürücüler var ?

Başlatan emrah, 18 Temmuz 2013, 09:20:14

emrah

önerebileceğiniz led sürücüler nelerdir ?

bildiklerim; mervesan , meanwell , gnc . birde kalite sıralaması olsa nasıl olurdu önereceğinz sürücülerle beraber

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: emrah - 18 Temmuz 2013, 09:20:14
önerebileceğiniz led sürücüler nelerdir ?

bildiklerim; mervesan , meanwell , gnc . birde kalite sıralaması olsa nasıl olurdu önereceğinz sürücülerle beraber

Meanwell açık ara önde,
Mervesan Türkiye de üretiyor diye biliyorum.
GNC ucuz çin mallarını getirip satıyordu, şimdiki durumunu bilmiyorum.

emrah

Mervesan türkiyede kutuluyor sanırım. üzerinde prc yazıyor ?

Okan AKÇA

meanweal bence bu konuda cok iyi yerli ürünlerdede yıldırım gercekten iyi ben tercihimi yerliden yana  kullanıyorum

erkan614

yıldırım iyidir eskiden mervesan da yıldırımla beraberdi sanırım kardeş diye hatırlıyorum Alptek var birde elkomun gearbox markası var
texrun adında bi türk markası daha var üretim çin birde eds nin getirdiği phyong var yine çin
yıldırımla yeni çalışmaya başladım şuan testler çok olumlu
ben meanwell de eh işte serisine göre değişir kaliteli ürünleri var ama acayip dandik ürünleride var
ben yabancıda Recom kullanıyorum fiyatı meanwellin 2 katı tabiki performansıda öyle
sıralama şu şekilde
Recom>Aimtech>Meanwell (1. seri)>Phyong>Texrun>yıldırım>Meanwell (2. seri)>GNC>mervesan>Gearbox>alptek

emrah

Alıntı yapılan: erkan614 - 18 Temmuz 2013, 10:48:35
yıldırım iyidir eskiden mervesan da yıldırımla beraberdi sanırım kardeş diye hatırlıyorum Alptek var birde elkomun gearbox markası var
texrun adında bi türk markası daha var üretim çin birde eds nin getirdiği phyong var yine çin
yıldırımla yeni çalışmaya başladım şuan testler çok olumlu
ben meanwell de eh işte serisine göre değişir kaliteli ürünleri var ama acayip dandik ürünleride var
ben yabancıda Recom kullanıyorum fiyatı meanwellin 2 katı tabiki performansıda öyle
sıralama şu şekilde
Recom>Aimtech>Meanwell (1. seri)>Phyong>Texrun>yıldırım>Meanwell (2. seri)>GNC>mervesan>Gearbox>alptek

cevap için teşekkürler , recom,aimtech,phyong gibi markaları nasıl temin ediyorsunuz  ?

skara1214

Mervesan ,yıldırım ve meanwell in ürünlerini alıp içine baktım yıldırım ve mervesan akım sınırlama yapıyor sabit akım değil.Meanwellin içinde gdt bile vardı koruma için adamlara helal olsun dedim herşeyi koymuşlar güvenlik için birisi 10 lira birisi 25 lira  gider 25 i alırım kafam rahat eder.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

emrah

Alıntı yapılan: skara1214 - 18 Temmuz 2013, 12:42:26
Mervesan ,yıldırım ve meanwell in ürünlerini alıp içine baktım yıldırım ve mervesan akım sınırlama yapıyor sabit akım değil.Meanwellin içinde gdt bile vardı koruma için adamlara helal olsun dedim herşeyi koymuşlar güvenlik için birisi 10 lira birisi 25 lira  gider 25 i alırım kafam rahat eder.

akım sınırlama yapılmıs ürün ile sabit akım lı ürünlerin paralel bağlanmasında  sıkıntı çıkar mı ? mervesanı paralel bağlayarak kullandım çok kez. meanwell farklı dediniz , paralel bağlantıda sorun olur mu ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: skara1214 - 18 Temmuz 2013, 12:42:26Meanwellin içinde gdt bile vardı...

GDT nedir ?
Yeni bir malzeme sanırım?
Ve anladığım kadarıyla bir cihazın içine konunca fiyatı x2.5 yapıyor :)

Okan AKÇA

akım sınırlama ile sabit akımı açıklarmısınız ?  sabit akımda yük olarak ne takarsak  akım hep sabitmi  yoksa akım sınırlamada belirli akıma kadarmı sınırlıyor ?

skara1214

Alıntı yapılan: emrah - 18 Temmuz 2013, 12:53:48
meanwell farklı dediniz , paralel bağlantıda sorun olur mu ?
olmaz hocam kullanabilirsiniz

mesaj birleştirme:: 18 Temmuz 2013, 19:28:44

Alıntı yapılan: Allegro - 18 Temmuz 2013, 12:56:05
GDT nedir ?
Yeni bir malzeme sanırım?
Ve anladığım kadarıyla bir cihazın içine konunca fiyatı x2.5 yapıyor :)
gas discharge tube hocam

mesaj birleştirme:: 18 Temmuz 2013, 19:30:04

Alıntı yapılan: cyclone - 18 Temmuz 2013, 12:57:45sabit akımda yük olarak ne takarsak  akım hep sabitmi  yoksa akım sınırlamada belirli akıma kadarmı sınırlıyor ?
verdiğiniz cevap tamamen konuyu açıklıyor benim başka birşey dememe gerek yok :D

Okan AKÇA

bence bazı şeyleri gözden kacırıyorsunuz baglanılan yük uygun  voltajda   gücü kadar akım ceker fazla ise  sınırlandırılır. üzerinden zorla akım akıtılamaz.

skara1214

mc34063 entegresi ile ne dediğimi açıklayayım.Bu entegrede hem akım sınırlama hemde feed back bacağı vardır.Feed bacağındaki komparatör 1.25 volttur eğer siz bu entegreyi sabit akım kaynağı olarak kullanmak isterseniz (örneğin 700 ma)  yüke seri 1,8 ohm direnç bağlayıp feedbacki buradan alırsanız 700 ma sabit akım kaynağı olur. Yada akım sınırlama bacağını kullanarak akım limitini 700 ma yaparsanız  akımı 700 ma de limitler.Sonuçta ikiside sabit 700 ma akım verir.akım limitleme özelliği entegreyi korumak içindir ama siz bunu başka şekilde kullanıyorsunuz.Bu örnekte 1,8 ohm meanwell akım sınırlama mervesan ,yıldırım oluyor.

papsukkal

Aslında her ikiside aynı kapıya çıkıyor bence. 
34063 teki  komparatör daha ziyade voltaj regülesi içindir ve akım sınırlama işine de yarar. Ve alete akım sınırlama özelliğini ayrıca ilave etmişler. 
Neticede her ikisinde de ben 300 mA istediğimde bana  "olmaz 700 mA kullanacaksın" diyen olmayacak.  Ama 900 mA istediğimde 700 mA'den fazla vermeyecek.

gtekdemir

Alıntı yapılan: papsukkal - 19 Temmuz 2013, 03:02:43
Neticede her ikisinde de ben 300 mA istediğimde bana  "olmaz 700 mA kullanacaksın" diyen olmayacak.  Ama 900 mA istediğimde 700 mA'den fazla vermeyecek.

Olay bu noktada ayrılıyor;

700mA' lik akım sınırlamalı kaynak max 700mA akım verir, yük 100mA istiyorsa 100mA verir.

700mA' lik akım kaynağı ise değişken yüke rağmen 700mA akımı yük üzerinden akıtmak için çıkış voltajını tasarım sınırları içersinde değiştirerek bu akımı akıtmayı dener. Yükün ihtiyacı olan akım 100mA ise sonuç malum :)

Led driver konusunda ise meanwell oldukça kaliteli, IP67 olan modelleri çok sağlam olmuş.