Rahat bulunan ucuz mikrodenetleyici

Başlatan ttg, 21 Temmuz 2013, 19:54:20

ttg

Merhabalar,

Çok sayıda panel(sadece buton ve LED'ler içeriyor) arasındaki iletişimde kablo sayısını düşürmeye çalışıyorum. 10 kadar input u alıp seri porttan veya spi üzerinden(seri port olursa yazılımsal olarak 2den fazla cihaz arası iletişimi sağlamam gerekecek) yaklaşık 20-30 metre uzağa göndermem gerekiyor.

Aklıma MSP430G2553 geliyor direk Port2'nin pinlerinden dolayı fakat piyasada bulunma oranını bilmiyorum ve alternatif mikrodenetleyicilere de açığım, kriterlerin başında rahat edinilmesi ve maaliyeti var.

20-30 metre arasındaki bağlantıda verilerin ne kadar sağlıklı iletildiklerini bilmiyorum, bu konuda önerileriniz nelerdir? Benim aklıma eğer iletim sorunu olursa belirli aralıklarla AND kapıları koyup 1 ile AND'leyerek çıkışı tekrar 5V seviyesine almak geliyor şu an.

Son olarak da böyle bir işten ne kadar ücret talep etmeliyim, önerileriniz nelerdir?

Biraz uzun oldu lütfen kusura bakmayın.
Herkese iyi çalışmalar.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

Icarus

+25 -25V Full differential drive öneririm

skara1214

20-30 metre uzaklık için rs485 .Pic olarakta pic16f886 beni hiç yarı yolda bırakmadı.Yarın gitsen konya sokakta 1000 tane bulursun özdisandan 1.4 dolara alıyorum ben
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

camby

Alıntı yapılan: Icarus - 21 Temmuz 2013, 19:56:13
+25 -25V Full differential drive öneririm

Bu standartta 485 çipleri gibi bir entegre var mı ?

Veli B.

Amerikayı yeniden keşfetmek istemiyorsanız, RS485 veya CanBUS ideal.
Yok macera severim diyorsanız, alternatif olarak optocoupler ile tasarım yapabilirsiniz.

Slave>>Master Simplex ise;
Besleme sorunu yok ise ve endüstriyel bir ortam değilse(enterfere edecek sinyaller/gürültüler yok ise) KeyMark RF modüller var.
Oldukça ucuzdular, hatta miktarlı ise SAWlı bir tasarımla direkt üretim düşünebilirsiniz.

Icarus

Alıntı yapılan: camby - 21 Temmuz 2013, 22:27:12
Bu standartta 485 çipleri gibi bir entegre var mı ?
bir sürü vardır
"VDSL2 Line Driver" diye aratırsanız muhtemelen çıkar.

sadogan

Pic serisinden kullanmak istersen Pic16f1827 öneririm.
Romelektronikte bulunuyor toptan alınca 1$.

camby

Alıntı yapılan: Icarus - 21 Temmuz 2013, 23:39:23
bir sürü vardır
"VDSL2 Line Driver" diye aratırsanız muhtemelen çıkar.
evet gördüm , güzel çözümler gerçekten. Fakat +-25V kadar göremedim. Bir de böyle bir projede "vdsl line driver" kullanmak gereksiz olur. 485'lerin kullanımı daha pratik ve bağışıklıkları da yüksek.

Hız olarak maximde 40-52mhz e kadar var , fiyatlar 1 dolar civarı.

http://www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/6543

Alıntı YapHalf-Duplex RS-485 Transceivers
+3.3V Supply Voltage
40Mbps Maximum Data Rate
Large (170mV) Receiver Hysteresis on MAX14840E
Symmetrical Fail-Safe Receiver Input on MAX14840E
Fail-Safe Receiver Input (MAX14841E)
Hot-Swap Capability
Short-Circuit Protected Outputs
Thermal Self-Protection
Low 10µA (max) Shutdown Current
Extended ESD Protection for RS-485 I/O Pins
±35kV Human Body Model (HBM)
±20kV Air-Gap Discharge per IEC 61000-4-2
±12kV Contact Discharge per IEC 61000-4-2
Automotive -40°C to +125°C Operating Temperature Range
Available in Industry-Standard 8-Pin SO, or Space-Saving 8-Pin TDFN-EP (3mm x 3mm) Packages

Icarus

Bende ilk başta şöyle düşündüm.
Düşük Peak-to-peak gerilimine sahip bir teknik kullanırsak blendajlı (shielded) kablo gerekecek ve bağlantının planlanarak yapılması gerekecek. (Shield'in her ucunuda aynı şekilde topraklayamazsınız) Shield'in kendisine ise kapasitif bir yük oluşturacak.
Fakat eğer yüksek peak-to-peak gerilim olursa (50V gibi) sadece twisted pair'den ibaret, shield'i olmayan bir kablo bile kolaylıkla bağlanacaktır.

Tabii siz benden daha tecrübelisiniz :)

camby

ttg'nin uygulamasında buton ve ledler olduğu için sadece çok fazla yüksek hıza çıkılmasına gerek yok aslında.

RS485 bağışıklık açısından güçlü bir hat , voltaj seviyesinin düşük olması bir kenara eşik geriliminin 200mV kadar yüksek olmasından dolayı bağışıklığı yüksek.

Pratikte o mesafelerde shield bile gerekmeyebilir. Kullanılırsa da zaten tek taraftan topraklanacaktır. Ama yine o mesafede çift taraftan topraklanmasında da sakınca yok.

Fakat bu gösterdiğin de değişik bir bakış açısı oldu ve yararlı olabilir elbet.

------------------------------

Bu arada 485 çiplerine bakınırken yeni bir seri gördüm ilk kez, Extended Common-Mode RS-485 diye geçiyor.

-7/+12 olan aralığı -20/25V yapmışlar.

Hızlar güzel , çeşit de çok.

http://www.ti.com/product/sn65hvd20

Alıntı YapThe 'HVD20 provides high signaling rate (up to 25 Mbps) for interconnecting networks of up to 64 nodes.

The 'HVD21 allows up to 256 connected nodes at moderate data rates (up to 5 Mbps). The driver output slew rate is controlled to provide reliable switching with shaped transitions which reduce high-frequency noise emissions.

The 'HVD22 has controlled driver output slew rate for low radiated noise in emission-sensitive applications and for improved signal quality with long stubs. Up to 256 'HVD22 nodes can be connected at signaling rates up to 500 kbps.

The 'HVD23 implements receiver equalization technology for improved jitter performance on differential bus applications with data rates up to 25 Mbps at cable lengths up to 160 meters.

The 'HVD24 implements receiver equalization technology for improved jitter performance on differential bus applications with data rates in the range of 1 Mbps to 10 Mbps at cable lengths up to 1000 meters
--------------------------

@ttg

Karttan karta veri aktarırken kayıp olmaması için diferansiyel hat kullanmak gerekir. Single-ended aktarımda sorunlar yaşabilirsin.

Aktarmak istediğin hat diyelim TX , bunu bir RS485 çipi ile diferansiyel formata çevirip başka bir karta yollayabilirsin. Alıcı tarafta da diferansiyel hattı single ended formata dönüştürecek bir receiver gerekir. RS485 biliyorsan işin içinden kolayca çıkarsın. Çip fiyatları da çok uygun.

Bence SPI ile uğraşma, USART'ı olan basit bir işlemci al TX RX 485 üzerinden iletişimi yap. Half dublex iletişim ile 2 damar kablo ile işin çözülür.

20pin pic16f fiyatları da 0.4€@100 adet civarı farnellde.

Fiyat konusunda da yukarıda konuşulan konuları bol terimli olacak şekilde müşterine anlat ve fiyatı arttır : ) gerisi sana kalmış..

ttg

Tüm cevaplar için çok çok teşekkür ederim, çok şey öğrenmiş oldum bu iş sayesinde.

@camby hocam dediğiniz gibi hızlar oldukça düşük seviyede kalacak. Minimalist yaklaşırsam sanırım yeterli bu iş için.

RS485 fiyatlarını incelemiştim birkaç saat önce, dediğiniz gibi oldukça düşükler. Bu durumda birkaç tane alıp deneme yaparak öğrenmek de oldukça keyifli olur sanırım.

Cevaplar için tekrar teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm