Qt için EmbeddedLinux

Başlatan MeralK, 23 Temmuz 2013, 08:52:29

MeralK

Merhaba arkadaşlar
Elimde arm bir cihaz var. Qt de proje oluşturup arm cihazda çalıştırmak istiyorum. Ama ne yaptıysam bir türlü olmadı. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

polleme

En azından ARM cihazın işlemcisi, işletim sistemi vs gibi bilgilere ihtiyaç yok mu? Sadece ARM cihazı ifadesiyle problem tanımak pek kolay olmasa gerek.

MeralK

Kusura bakmayın haklısınız. Arm cihazı mini2440 içinde linux yüklü. Benimde bilgisayarımda ubuntu 12.10 yüklü qt sdk sını indirip kurdum fakat qt de yazdığım programı mini2440 ta derleyemiyorum. Çoğu siteye baktım denedim bir türlü olmadı. Ben bu konuda yeniyim. Bana adım adım anlatacak birine ihtiyacım var

polleme

Ubuntu veya bir başka Linux sürümünde Qt Creator ile yazdığınız Qt programını hazırlayıp ardından mini2440'a yükleyeceksiniz. Derleme işlemi mini2440 üzerinde olmayacak.

MeralK

K.bakmayın pek anlamadım ben yazdığım programı mini2440 içine attığım zaman uygulama çalışmıyor

MC_Skywalker

yazdığınız programı PC için derliyor olabilirmisiniz. GCC ARM derleyici ile derleyecesiniz.  QT pek bilmem ama derleyici seçeneklerini kontrol edin.

Tagli

mini2440 içinde hangi Linux'un yüklü olduğu da önemli. Ve tabi içinde Qt olup olmadığı da.
Gökçe Tağlıoğlu

polleme

Alıntı yapılan: MeralK - 25 Temmuz 2013, 08:57:13
K.bakmayın pek anlamadım ben yazdığım programı mini2440 içine attığım zaman uygulama çalışmıyor

Şunu söylemek istiyorum: Eğer kullandığınız derleyici Qt kodunu PC veya Ubuntu için derliyorsa o program mini2440'ta çalışmaz. Mini2440 ARM tabanlı bir sistem olduğundan yazdığınız kodu bir cross compiler dediğimiz GCC ARM veya farklı bir programla ARM için derlemeniz ve o şekilde mini2440'a atmanız gerekir.

MeralK

Cross compiler olayını denedim zaten şu siteden anlayıp yapmaya çalıştım ama hata verior. http://www.mcu-turkey.com/arm-tabanli-sistemler-icin-cross-compile-operasyonu/

yamak

İlk olarak çalıştığın platforma uygun bir qmake oluşturman gerekiyor.Bunun için de qt nin sistesinden Qt everywhere i indirip derlemen gerekiyo.Tabi uygun konfigurasyon ayarlarıyla.Daha sonra bu qmake i kullanarak programlarını cross platrofmda çalıştırabilirsin.Tabi eğer static derleme yapmamışsan tüm kütüphaneleri karşı tarafa taşıman gerekir.Aşağıda BeagleBone için anlatmıştım belki işine yarar.
http://www.mcu-turkey.com/beaglebone-icin-qt-ile-uygulama-gelistirme/

Ayrıca internette mini2440 ta qt uygulamalarının çalıştırılmasına dair bir çok kaynak mevcut.

ground

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..