endüstriyel iş fikirleri.

Başlatan salim ALTIN, 22 Aralık 2004, 09:19:48

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar, birçok kişi birşeyler üretmek istiyor ama belki doğru zamanda doğru yerde olmadığı için malesef fırsatları ve ihtiyaçları göremiyor. Ben gördüğüm bazı fırsatlardan bahsetmek ve böylece gelecekte bir şeyler üretmek isteyen arkadaşlara ışık tutmak istedim. Sizlerinde bu şekilde düşünce ve tecrübelerinizi birleştirerek ortaya güzel ürünler çıkabileceğini düşünüyorum.
Aynı zamanda bahsettiğimiz konularda üretim yapan arkadaşlar var ise onlarada yardımcı olmuş olabiliriz.

İlk olarak bahsetmek istediğim iş; GÖRÜNTÜ YAKALAYARAK KALİTE İZLEME.

Bu konuda bir pc ve kamera birlikte kullanılıyor. Textil, plastik (özellikle flexo baskı,) kağıt ve etiket sektörlerinde kullanılıyor. Ağırlıklı olarak yurt dışından gelen sistemler var. Fiyatlar 5 bin euro ya kadar olabiliyor.
yapılan iş hızla akıp geçmekte olan kumaş veya plastik üzerinden anlık yada sürekli görüntü alınarak bu görüntü pc ekranında durduruluyor ve arka arkaya istendiği kadar görüntü yavaş yavaş ilerletilerek baskıda renkler üst üste oturmuşmu, kayma varmı yokmu diye inceleniyor.istenildiği kadar miktar görüntü hafızaya kayıt edile biliyor. Görüntü insan gözü ile inceleniyor ve otomatik işlem yapılmıyor. burada monitör ve kamera iyi olmalı yanı bunlardan bir hata payı oluşmamalı.
Sistemin hızı çok farklı olabiliyor. Sistemin müşterileri başta flexo baskı makinası yapanlar, textil baskı makinası yapanlar ve etiket firmaları. mesela firma olarak tifmak.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

CaFFeiNe

benimde aklımda buna benzer bir şey vardı
ben bir işletmede bakımcı olarak çalışıyorum ve işim gereği makinaların problemlerini gideriyorum makinalarımız hızlı çalışan ve gözle takip edilemeyen makinalar dolayısıyla arıza durumlarında tecrübeye dayanarak çözüm üretiyoruz fakat elimizde yüksek hızda görüntü kaydı yapabilecek ve sonra bu görüntü üzerinde ileri geri sarma yavaş oynatma gibi işlemleri yapabileceğimiz bir cihaz olsaydı (tabiki portatif taşınabilir ve gizli saklı köşeleride çekebilmek için doktorların ameliyat yaparken kullandığı gibi küçük lenslere sahip) arızanın neden kaynaklandığını görüp çok çabuk çözüm üretebilirdik ve zaman tasarrufu dolayısıyla maliyet tasarrufu yapardık

aster

şu anda bir çok üretici firma makinelerinin bu tür arıza veren vermeyen yerlerin filmlerini çekip arşivliyor bir soru sorulduğunda bu çekimlerle arıza tespitine hızlı çözüm bulunuyor hatta gelişmiş olanlarda bu resimler pdf dosya halinde pc si varsa bulunuyor veya gelişmiş diyagnostik sistemlerle işi çözme yoluna gidiyorlar sen yeterki aleti kullanmayı bil  ;)

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar iş kurmak, kendi iş yerinde birşeyler üretmek ve tabi para kazanarak bunu devamlı kılmak çok kolay değil. Yukarıda bahsettiğim konu beni de cezbeden bir iş konusu aslında. Bu iş için ayırabileceğim zaman ve param olsa bu konuda birşeyler üretmek isterdim.
Detaylı araştırılarak başlanması gereken bir konu. Türkiyede henüz üretici olarak kimse olmadığndan yurt dışından gelenler bayağı pahalı. yani kar marjı yüksek şu sırada.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

enderun

pc'de görüntü yakalama ve işleme konularında projelerim ver. numune sistem temin edebilirsen inceler duruma göre hareket edebiliriz...

turksec

selam
piyasada bu aralar çok sayıdı DVR kartı denilen kameranın çektiği görüntüleri bilgisayara kaydeden kartlar mevcut

mpg4 veya smıct diye adlandırılan bi teknoloji kullanarak hdd ye uzun süreli kayıt olanagı sağliyor fiyat ları da yaklaşık 300usd den başlıyor

Mouss_T

Selamlar,
Bahsettiğiniz Görüntü Yakalama sitemi için firmamızdan ürün temini ve teknik destek alabilirsniz.

örnek ürün: RTV-24; 4 Kanal görüntü yakalama kartı 210$
www.akdagmuh.com
İyi Çalışmalar