Low side akım okuma

Başlatan mistek, 24 Temmuz 2013, 19:11:51

mistek

Sıralı ledler üzerinden geçen akımı ölçmek için sensör kullanmak yerine Mosfetin Rds On direncini kullanmak istedim. Opampla kurduğum basit devre ile güç kaynağı üzerinden deneme yapıyorum ancak sonuçlar çok alakasız.

http://img485.yukle.tc/image.php?id=5561Ekran_Alintisi4.JPG

Mosfet üzerinden 0.5amper geçiyor.
Opamp beslemesi: 5v.
D-S arası gerilim: 5.58mV.
Opampın + ucundaki gerilim: 7.74mV.
Gain:11

Opampın çıkışındaki gerilim: 175mV

Neden bu kadar kuvvetleniyor olabilir?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Tagli

Opamp'ın beslemeleri nedir? Giriş gerilimi çok küçük, yani GND'ye çok yakın. Opamp'ı alt beslemesini GND verdiysen belki böyle bir durumla karşılaşabilirsin. Negatif besleme (mesela -5 volt) vermen gerekebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

mistek

Opampı 0-5volt ile yine güç kaynağından besliyorum. Ölçümleri osiloskop ile yapıyorum.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: mistek - 24 Temmuz 2013, 19:53:12
Ölçümleri osiloskop ile yapıyorum.

Ölçü aleti yok mu ?

Skop ile bu şekilde mV seviyesinde düzgün ölçüm yapmak imkansız gibi birşey,

Muhtemelen 8 bit çözünürlüklü bir skopta bu seviyede iken anlamlı değerler zor görünüyor.

Ölçümlerinizi mümkünse ölçü aletinin mV kademesinde yapınız.

ve şaseyi aldığınız yer de dahil olmak üzere birkaç önemli nokta var.

mistek

Alıntı yapılan: Allegro - 24 Temmuz 2013, 20:09:57
Ölçü aleti yok mu ?

Skop ile bu şekilde mV seviyesinde düzgün ölçüm yapmak imkansız gibi birşey,

Muhtemelen 8 bit çözünürlüklü bir skopta bu seviyede iken anlamlı değerler zor görünüyor.

Ölçümlerinizi mümkünse ölçü aletinin mV kademesinde yapınız.

ve şaseyi aldığınız yer de dahil olmak üzere birkaç önemli nokta var.

Hocam ölçü aletide varda osiloskobun sağlamasını daha önce yapmıştım tekrar kontrol ettim.

Aynı nokta arasında
multimetre mv kademesinde 7.9mv
osiloskop 20mv kademesinde 10.53mv ölçüyor.

sadogan

Opamp ınızın çıkışı "0" volta inemiyor.
giriş gerilimi "0" volt yapıp çıkış gerilimini ölçüp deneyin.
opampı real to real opamp yapmak sorunu çözebilir.

mistek

Alıntı yapılan: sadogan - 25 Temmuz 2013, 00:07:08
Opamp ınızın çıkışı "0" volta inemiyor.
giriş gerilimi "0" volt yapıp çıkış gerilimini ölçüp deneyin.
opampı real to real opamp yapmak sorunu çözebilir.

Sıfıra inemiyor evet ancak Vout=Vin*11 olması gerekirken farklı sonuç alıyorum Vin*11 +20mV olsa yine kabul. Rail to rail opamp olması sınırlar haricinde kazanca etkisi varmıdır?

sadogan

Alıntı yapılan: mistek - 25 Temmuz 2013, 00:14:20
Sıfıra inemiyor evet ancak Vout=Vin*11 olması gerekirken farklı sonuç alıyorum Vin*11 +20mV olsa yine kabul. Rail to rail opamp olması sınırlar haricinde kazanca etkisi varmıdır?
Opamp çıkış osfet +girişgerilimi*kazanç deyil.
geriş gerilimi*kazanc<ofset gerilimi olunca ölçtüğünüz değer tanımsız oluyor.

mistek

Giriş voltaj offset değeri = 2mV
Akım kayma değeri ihmal

Vin=0 olduğunda Vout=G*2mV olacak yani opamp çıkışında 22mV bir sinyal göreceğim.

Eğer bir yükseltme işlemi yapacaksam Vin > 22mV olmalı ki doğru sonuç alabileyim. Doğru mu anladım?

camby

Input range için min voltaj 0 gözüküyor. Hatta açıklamasını da yapmışlar :

Alıntı YapCommon-Mode Input Voltage Range
Includes Ground, Allowing Direct Sensing
Near Ground

Output swing ise 5mV typ. değeri.

Rail to Rail input , Rail to Rail output kısmında sorun yok gibi.

--------

Opamptan farklı olarak,
Fakat Rds direnci , değişken bir direnç  bunu da hesaplarınızda göz önünde bulundurun. Akım gerilim sıcaklık vs gibi parametrelerin değişimine göre Rds de değişiyor.

mistek

Alıntı yapılan: camby - 25 Temmuz 2013, 01:23:45
Opamptan farklı olarak,
Fakat Rds direnci , değişken bir direnç  bunu da hesaplarınızda göz önünde bulundurun. Akım gerilim sıcaklık vs gibi parametrelerin değişimine göre Rds de değişiyor.

Evet Rds değişecektir ancak Vin sabitken olması gerekenden fazla çıkış görünüyor.
Olmayan sorunu tespit ettim sanırım. Kablolardan kaynaklanıyor gibi duruyor. Kablonun bir ucunun GND ye olan potansiyeli ile diğer ucunun GND ye olan potansiyeli aynı çıkmadı. 2-5mv arasında farklılık gördüm. Yarın en kısa noktalardan birleştirip tekrar ölçeceğim.