opamlı sıfır geçiş dedektörü (zero cross)

Başlatan igbt, 25 Temmuz 2013, 12:23:23

igbt

merhaba hocalarım, sıfır geçiş için harmoniklerden kolayca etkilenmeyecek sağlam bir devre kurmaya çalışıyorum. bunun en iyi yoluda sanırım transformatörlü, opamplı bir devre. Bir şeyler çizmeye çalıştım fakat aklıma bir şey takıldı;

Devredeki c3-c4 kondansatörleri üzerindeki gerilimin geri dönüş yapıp sıfır geçiş sinyalini bozduğunu okudum bir kaç yerden, bunun içinde ben bir adet D4 sembollü diyodu ekledim. Sizce bu diyot yeterlimi acaba yoksa başka kollarada diyot eklemem mi lazım ?

z

10K ların opampa girdikleri noktalarla şase arasına birer tane 10K ekle.

D4 ün hiç bir amacı yok. Kaldır. Bahsettiğin sorun zaten oluşmaz.

Opamp çıkışından şaseye 10K bağlı. Opamptan direk gitme 1K ile git, bir ucu şasede 10K ve zeneri 1K çıkışına bağla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

igbt

Hocam çok teşekkür ederim yanıtınız için, şemayı tekrar düzenledim söyledikleriniz ile.

Opamp girişlerine 2 tane 10K ekle diye anladım yazdıklarınızdan hocam ama, sonradan çizerken yanlışmı anladım acaba diye, opampın + girişi ile şase arasına 10K ekledim bir tek.

Eksi ucunada eklediğimde R8 ile beraber 2 adet paralel direnç oluşturuyorlardı çünkü ve yanlış anladım diye düşündüm. Eğer ekle derseniz onuda ekliyeyim. Birde çoğu şemada R8 in değeri 1K hocam, ben 10K olarak çizdim bunu 1K olarak değiştirmelimiyim sizce?

z

Bu uygulama için iki tane 10K nın paralel olup olmaması sorun değil. Bu haliyle iş görür. Fakat tek transistörle de işi bitirebilirdin. Sıfır noktasını biraz geç yakalamanın çok da zararı yoktur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

igbt

Alıntı YapBu arada R8 direncini 1k' ya düşüreyim mi hocam yoksa 10k olarakmı kalsın ?

Bu uygulamada 10K olmasında sakınca yok, doğrudan kısa devre de edebilirsin.

MrDarK

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

igbt

teşekkürler mrdark, deneyeceğim bu devreyi.

MrDarK

Sonucu banada yazarsanız sevinirim bende benzer şekilde bu semayı kullanacağım çünkü çok az maliyetli osilaskop cihazım olmadığı için sonucunun göremedim cevabınızı bekliyorum

igbt

mrdark benimde osilaskobum yok malesef, bu yüzden vereceğim cevapta afaki olacaktır. Bu devreleri kurup bir gün osilaskop bulursam eğer o şekilde karşılaştırabilirim ancak. 2 devrede de sorun olacağını düşünmüyorum ama.

MrDarK

Bende sorun olmayacağını düşünüyorum ama osilaskopsuz bir elektronik düşünülemez :D yukarıdaki devrenin çalıştığı bir kart var elimde. Bende onu araştırırken bulmuştum bu şemayı.

mir_as82

Bu devre genelde hangi amaçlı kullanılır acaba?

MrDarK

Triak sürücüsünü sıfır geçiş sinyaline senkronize etmek için kullanılır

MrDarK

Devredeki şemayı test ettim osilaskop ile uyguladım.

Sonuç muhteşem !!

Erol YILMAZ

Sinus sinyali de olsaydı yanında, daha iyi görülürdü durum