lm2576 ilk enerjilenmede 20 volt çıkış veriyor

Başlatan F.T, 30 Temmuz 2013, 01:23:56

WrtM

İsterseniz birde gecikme vererek başlatın datasheet de devresi olması lazım bir direnç bir kondansatör ile yapılabiliyor çözüm değil ama belki ipucu olabilir.

skara1214

çıkışa  tvs diyot koyun

mesaj birleştirme:: 30 Temmuz 2013, 11:08:48

Alıntı yapılan: katana - 30 Temmuz 2013, 02:02:52
2596 çok daha ucuz ve efektif. Üstelik pin to pin.
nerden temin ediyorsunuz türkiyede?Ben bir türlü ucuz bulamadım.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Leodes

Bobin değerini istediğiniz çıkış geirlimi ve akımına göre seçtiniz umarım . BU uygulamalarda genelde datashette önerdiği malzemeyi kullanmak gerekir.
Bir de çıkıştan ne kadar akım çekiyorsunuz. 400 500 mA altında kararsız çalışabilir.

EGE

Mutlaka çıkışda yük bağlı olsun, yani 1 ad led bağlı olsun ve ölçümünüzü tekrar yapın bakalım ilk açılışta 20 Volt okuyacakmısınız?

ege

haydarpasamikro

LM2576 girişinde dibinde en az 100uF bir kondansatör olsun. Belki ondan olabilir. Spec.te stabilizasyon için şart diyor.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

frederic

Alıntı yapılan: EGE - 30 Temmuz 2013, 12:04:18
Mutlaka çıkışda yük bağlı olsun, yani 1 ad led bağlı olsun ve ölçümünüzü tekrar yapın bakalım ilk açılışta 20 Volt okuyacakmısınız?

ege

Kesinlikle katılıyorum benim gözümden kaçmıştı, denemeyi işlemci vs takmadan yaptım demiştin sen Ferit abi, 1-2 led bağlayıp öyle dene bence de, büyük ihtimal sorun kalmayacktır.

F.T

Arkdaşlar denilen yöntemlerin çoğunu denedim.ben artık bu yanılgının ölçü aletinin aşırı hassas ölçüm yapmasına bağlıyorum.çünkü farklı kademelerde yada metodlarda ölçtüğümde voltajı direk 5 volt olarak görebiliyorum.led bağladığımdada ledde herhangi bir parlama olmuyor.ama işi şansa bırakmamak için no load direnci 5.1 volt zener takmayı düşünüyorum.en azından darbe orda kalır mcu rahat olur.deneyecek başka yöntem kalmadı. :(
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

skara1214

Alıntı yapılan: F.T - 30 Temmuz 2013, 14:13:00
5.1 volt zener takmayı düşünüyorum.en azından darbe orda kalır mcu rahat olur.deneyecek başka yöntem kalmadı. :(
Zener yavaş kalabilir o sebepten tvs diyot önermiştim
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

F.T

Pardon hocam dikkatimden kaçmış.teşekkürler.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Icarus

Eğer IC'i değiştirmeniz mümkünse "soft-start" özelliği olan bir model takın.

Veli B.

Scop  ile frekansa baktınız mı?

Üretimde, şu ana kadar binlerce kullandım ve böyle bir sorun yaşamadım.

Girişte ki yol kalınlığı ve cap önemli; sistem arkasında ki yüklerin ilk anda çektiği akımı karşılayabilmek için kaynaktan yüklenmesi lazım, doyuramazsanız doğal olarak yukarı yönlü ripple oluşur.
Scopla frekansı izlemeniz(schotky bobin birleşiminde) bu açıdan önemli. Schotky sorunlu olabilir.

LM2596+schotky+bobin için Tempo ile çalışıyorum. 1 USD altı fiyatlarla alım yapıyorum.

F.T

yok hocam denemediğim yöntem kalmadı.herşeyi değiştiridim.yolları kalınlaştırma ne düşünürseniz.ölçü aleti ile frekans 170khz olarak ölçülüyor.sanırım yüksek gibi.zaten ne olursa bu ölçü aletinden oldu.beni sabahlattı. :D

leblebitozu

d23'ün anodu boşta görünüyor, gnd'ye bağlanması gerekli, bağlı mı?

Erol YILMAZ

Ayrıca şase bağlantısı çok içler acısı duruyor...

islergucler

D23 boşta değil. 2576nın tabından ground baglantısı gerçekleştirmiş arkadaş. Pcb ciziminde sorunlar var ama bu 20V u açıklamaz. 11V tan 20V çıkma olayı mantıksız.