lm2576 ilk enerjilenmede 20 volt çıkış veriyor

Başlatan F.T, 30 Temmuz 2013, 01:23:56

F.T

arkadaşlar şekildeki devrede giriş voltajım 11.1 volt lipo pil.ilk enerjilenmede ölçü aletinde 20 volt civarı voltaj oluşuyor ve sonra 5 volt sabitleniyor.bunun sebebi nedir?

bobin smd 100uh
ss36 recovery diod
smd lm2576-5

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

frederic

Bu tip sorunlar genelde giriş çıkış capasitörleri yüzünden oluyor Ferit abi, onları bir kontrol edip değiştirmen de fayda var diye düşünüyorum.

F.T

denemediğim şey kalmadı desem yeridir.iyiki işlemci falan takmadan beslemeyi denedim yoksa ne varsa uçacak.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

serdararikan

F.T

smd 220 ve 100uh denedim.3 amperlik değişen bişi olmadı.sanki bir ara smd bobinlerle alakalı bir konu olmuştu ama bulamadım.

Veli B.

LM2576 yı beslediğiniz(anahtarın seri olduğu yol) çok zayıf. Direkt kablo ile atlama yapın ve güçlendirip deneyin, ardından scopla pulsleri inceleyin.

Bu arada merak ettiğim bir nokta var. Neden 2576 kullanıyorsunuz?
2596 çok daha ucuz ve efektif. Üstelik pin to pin.

F.T

hocam elimde bulunuyordu kullanayım dedim pek bu tip bir sorun olmamıştı.deneyip sonucu yazıyorum.

mesaj birleştirme:: 30 Temmuz 2013, 02:19:02

hocam denedim ama sonuç aynı .artı eksi besleme uçlarını direk verdim olmadı.elimde şu anda scop olmadığı için deneme şansım yok.

pcb üzerinde sıkıntılı bir durum varmı?

islergucler

F.T

islergucler

F.T

kondansatörü hiç takmasan bile ilk açılışta anlık 20 volt gibi bir voltaj oluşuyor.sonrası normal olarak devam ediyor.bu saatten sonra şuna kanaat getirdim.bu olağan bir durum gibi geliyor.ilk enerji anında sanırım bu devre bunu yapıyor.başka ihtimalim kalmadı.ilgili olan arkadaşlar varsa deneyerek görebilirler.tabi kaliteli bir ölçü aleti ile.normal ölçümde görme şansı zayıf.çıkışa direnç led taktım ve açılışta voltaj yükselmesinden dolayı olması gereken parlaklık hiç görünmüyor.acaba benim ölçü aleti anlık pikleri çok hızlı bir şekilde gösterdiği içinmi böyle.bu tip devre kullanan prof arkadaşlardan ricam açılış voltajını analiz ederlerse herkese bir katkısı olur kanaatindeyim.işlemciyi taktım ve kart sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.aç kapa aç kapa bir sorun yok. :o

mozkan87

Çıkışa GND ile 5V arasına 1k gibi bir direnç bağlayıp deneyebilir misiniz.

islergucler

20V görmen kafa karıştırıcı. Girişteki elektrigi çıkışa aktarmak dışında bir iş yapmıyor bu devre. Bir keresinde geri besleme hattı kopmuş bir devre ile karşılaşmıştım. Giriş voltajının yarım volt sanırım altında bir voltaj çıkışta gözükmekte idi. Full pwm açıp girişte ne varsa çıkışa aktardığı belli idi. Prototip devren var ise 5V kondansatöründen sonraki yıldız ile dağıttığın yolları kesip devreden ayır. Bu halde hala 20V gibi bir voltaj görüyormusun bir ölç.
Gerçekten 20V oluşuyorsa oradaki mcu yanabilir. Normal bir durum değil.

camby

Hocam düzeltmeden kullanma sakın , şu an zarar vermiyor gibi görünebilir ancak işlemci 'yeter benden buraya kadar' der.  İşlemcinin dışında diğer entegreler için de aynı şey geçerli , anlık dayanıyorlar ama biriken stres elbet deliyor elemanları. En basitinden hatta 10V kondansatör koysanız yediği pik başına deforme olacaktır.

Hatta çözdükten sonra da , 5v1 zener ve ters yönde schottky takın garanti olsun açılış kapanışlar.

@mozkan hocamın dediği gibi no load direnci deneyin , farklı dirençler ile durumu osiloskopta gözlemlerseniz en garanti yol o olur.

@Katana hocam da 2596 demiş , 2596'da frekans 3 katına çıktığı için , overshoot'a verilen tepkinin süreside 1/3'e iner aynı koşullarda.

Bir de dikkat edin multimetre yanıltıyor olmasın.

restore

ya referans frekansından yada geri beslemeden gibi geliyor.  lm yi zaten değiştirmişsinizdir ?