Ti, Atmel, Renesas Hangisini seçmeli ?

Başlatan blacklogic, 31 Temmuz 2013, 04:28:08

blacklogic

Merhaba arkadaşlar pic programlamayı kavradım ve elimde bulunan
Elimde Atmel kiti yok ama alabilirim.
Msp430
Renesas M16C tiny
STM32F100 kiti var bunlardan hangisine devam edeyim burada amacım sadece pic mimarisine saplanıp kalmamak yelpazeyi genişletmek.
Bide renesas'ın datasheetinde microcomputer yazıyor diğer chiplerde microcontroller yazar bu iki kelime arasında fark var mı varsa nedir ?
İyi çalışmalar.

muhittin_kaplan

STM32F100 örneği bol bence buradan devam et.

Mr.Java

PIC Programlama bitti derken açarmısınız biraz ? Yaptığınız projeler,piyasada pic ile yapılmıi ürünleriniz var mı ?Benim şahsi görüşüm pic ile başladın bu yoldan devam et.Diğerlerine harcayacağın vakti pic ile proje harcamaya bakın derim.Microchip'in 8-16-32-dspic vb diye uzar gider.

Erol YILMAZ

M16C tiny güzel ama obsolute olmadıysa bile çok yakında olacaktır ve 16 bit, düşük mhz.li
Msp430, 16 bit low power tasarımlar için iyi old. belirtiliyor,

STM32F100,  32 bit çok geniş bir yelpazeyle açılıyor. bu ve bunun üzerinde benzeri 200 tane daha model vardır.
En mantıklısı STM görünüyor.

Tagli

LPC'ler nasıl peki? Yani yine Cortex M serisi çekirdeği olanlar?
Gökçe Tağlıoğlu

camby

Alıntı yapılan: Tagli - 31 Temmuz 2013, 09:38:18
LPC'ler nasıl peki? Yani yine Cortex M serisi çekirdeği olanlar?

Bir STM kullanıcısı olarak , LPC'lere baktığımda çevre birimlerinin daha donanımlı olduğunu görüyorum. Çevre birimleri dışında 200 MHz çalışan modelleri ve çift çekirdekleri modelleri mevcut. Hız farkını önemsemiyorum ama çift çekirdek avantaj yaratabilir.

Fakat kullanmadım henüz, aldım kiti müsait bir aralarda bakıcam, bir sonraki projeyi F4 yerine LPC4357 ile yapma gibi bir fikir var şu anda kafamda..

Tabi ihtiyaca göre daha basit durumlarda STM32f100'ü kullanıp geçiyorum.

mistek

Nedendir bilmiyorum ancak NXP nin dökümanları bana daha çekici geliyor renkli olmasından sanırım. Stm32f100e fiyat olarak yakın bir ürün çıkarsalardı şüpheniz NXP yi daha da çok severdim. Donanımsal olarak daha zengin o ayrı tabii.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

yamak

Ben de ARM'a LPC1768 ile başlamıştım.Baya bi haşır neşir olmuştum.Fakat bana da nedense stm ler daha donanımlı geliyo.Daha güzel özellikleri var gibi.Ama hız konusunda lpc'ler daha hızlı oluyo genelde.Hele TI ın çiplerini hiç anlamış değilim.NXP 200 MHZ nin üzerine çıkarken TI ın cortex M4 leri hala 100 MHZ altında geziyo.Tamam peripheral ların özellikleri güzel örneğin gpio lardan çıkış akımının ayarlanabilmesi bana güzel gelmişti.Ama hızlarının düşük olması bana biraz itici geliyo :)

Icarus

Seçim yapabilmek için bile bazen o ürünle prototip yapmanız gerekiyor.
Ör: PIC güzel, ok, fakat bazı modellerinde(18F) ciddi osilatör problemleri var. Ardarda gelen resetlerde, power supply glitch'lerinde ana kristalli osilatör başlayamıyor. (Start-up yapamıyor)

Tamir edilebilir birşey, ama bunu üretime geçtikten sonra fark ederseniz... durum kötü :(
PIC datasheet'lerinde osilatör dizaynı için neredeyse hiçbir şey söylemiyor.

LPC1343 ile çalıştım böyle bir sorunla karşılaşmadım.

camby

Alıntı yapılan: Icarus - 31 Temmuz 2013, 13:27:02
Ör: PIC güzel, ok, fakat bazı modellerinde(18F) ciddi osilatör problemleri var. Ardarda gelen resetlerde, power supply glitch'lerinde ana kristalli osilatör başlayamıyor. (Start-up yapamıyor)

Tamir edilebilir birşey, ama bunu üretime geçtikten sonra fark ederseniz... durum kötü :(
PIC datasheet'lerinde osilatör dizaynı için neredeyse hiçbir şey söylemiyor.

Bu durum dikkatli bir yazılımıyla kontrol altında tutulabilir , bu durum diğer markalar/modeller için de geçerli. Hepsinde internal clock ve kendini reset edebilme özelliği var. Clock control modüllerinde her durum için stabil/hazır/hazır değil gibi bayraklar da var.

Tabi istisnalar da olabilir.

serdararikan

Bu amaciniza gore degisir.amator takilacaksaniz hic pic vs ugrasmaya gerek yok en guzeli ardunio,eger amaciniz ilerkemek ise arm veya msp serisini kullanin derim