JTAG Hakkında

Başlatan kralsam, 31 Temmuz 2013, 17:29:30

diot

j-link klon bende var. firmware düzelttim ve şu an son version seggerin programı ile kullanılabiliyor. Araştırma için hiç uğraşma al kullan . bazı firmalar düzeltilmiş firmware ile yolluyor. güncelleme yapman sorun çıkarmaz.  firmware güncellemesinden sonra cihaz kullanılmaz duruma geçerse düzeltmek kolay 3-4 dakikalık iş.

Mucit23

z

Gerbay Farnell'den buluduğum ülkede  kdv dahil  €26.27 tuttu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bunun izolasyonlu olanı var. Onu alsam mı diye çok düşündüm. 70 küsür Euro istiyorlar.

Gelmeme az kaldı çatır çatır yeriz gene.

z

Teşekkürler hocam, bugüne kadar hiç izolasyonlu JTAG cihazım olmamıştı.

İzolasyonlu JTAG ısmarlayacaksın yanlış anlamadım değil mi?

İlgilenenler için;

Eğer PC nin toprağına göre potansiyele sahip örneğin şebeke ile izolasyonu olmayan motor sürücü UPS gibi cihazlardaki ARM çipleri debug etmek, program atmak gerekirse
izolasyonlu JTAG devreleri kullanılıyor.

Aşağıda ST nin kendi ürününün resmi var.  (76 Euro + KDV)

http://ie.farnell.com/stmicroelectronics/st-link-v2-isol/debugger-programmer-stm8-stm32/dp/2318865?ref=lookahead

mistek

@z hocam bu izolasyonla ilgili daha önce bir konu açmıştınız diye hatırlıyorum. Ulink2,Jlink gibi programlayacılara ek bir modül takılıyordu.

O aparatlardan aldınız mı? (Konuyu bulamadım.)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Bir ara yapmaya karar vermiştim hatta izolasyonu çiple değil de transformatör ile yapacaktım ancak el atamadım.

Bildiğiniz gibi izolasyon çipleri 2500v gibi voltaj altında sorunsuz çalışıyor. Fakat güç katınız patlar ve JTAG pinlerine kadar yüksek voltaj gelirse bu durumda izolasyon çipi de patlıyor o patlayınca bu kez PC usb de patlıyor.

Dolayısı ile bu tip uygulamalarda transformatör ile izolasyon en iyisi.

Keza endüstriyel devrelerde optocouplerde de aynı sıkıntı var.

X-Fi

Hocam izolasyonda 2500 voltun üzerinde iletkenlik artmaz mı? sizin trafo sarımınız da bu elektriği yalıtmaya yetmeyecektir. Örnek insanların statik yük ile çarpılmasının 30 bin voltun üzerinde olduğunu biliyoruz.

Bence en sağlıklısı maliyetten kaçmayıp optik izolasyon yapmak.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Trafoda izolasyonu sağlamak kolay. Karkasın iyi oldumu sorun yok.

Optik yada kapasitif yada saw tipi izolastölerin riskini yukarıda yazmıştım. Denemesi bedava.

Optonun kollektör emetorune 220v ver ve patlat. Diyod tarafındaki devreler de genellikle arızalanacaktır.

Patlama esnasında oluşan ark plasma demektir ve plazma bir elektron bulutudur. Bu bulut yok oluncaya (ark sönünceye) kadar etrafındaki devrelere hasar verir.

Opto vs sorun yokken tıkır tıkır çalışır ve izolasyonu hakkıyla sağlar ama patlama anında hiç bir işe yaramaz.

Trafoda primer ve sekoneri ayıran tabaka izolasyon voltajını belirler. 2 bin voltda dayanacak izolasyon bir trafoda kolaylıkla sağlanır. Hele hele trafo boyutunu küçük yapacam sevdası yoksa hiç sorun olmaz.

Bu arada burada bahsedilen trafo besleme hatti icin degil, JTAG sinyallerini  sinyal anlaminda izole eden transformator anlamindadir.

learner

Hocam burada herbir sinyal hattı için bir trafo kullanmak gerek galiba. Peki bu trafolar birbirlerini etkileyip yüksek hızlarda veri kaybına sebep olmaz mı?

z

Yüksek frekans transformatörleri video, ethernet gibi uygulamalarda zaten kullanılıyor. Sonuçta izolasyon ve iletim elemanı.

Bu yöntemin tek dezavantajı kaba oluşu.