JTAG Hakkında

Başlatan kralsam, 31 Temmuz 2013, 17:29:30

kralsam

Selamlar Arkadaşlar,

JTAG için cihaz almayı düşünüyorum. Ama daha önce kullanmadığım için biraz bilgiye ihtiyacım var.

Öncelikle JTAG bağlantısı IC'den IC'ye değişmiyor değil mi ? Yani STM32 de olsa TI ın yada diğerlerininde olsa aynı aygıtı kullanabilirim sanırım.

Ben aşağıdaki JLink v8 kopyası almayı düşünüyorum. fiyatı yaklaşık 10$

Sizin önerileriniz nedir?

z

Bu cihazı kullanıyorum ve memnunum. Daha hızlısını kullanan varsa ben de bilmek isterim. Debug aşamasında kodları adım adım çalıştırırken hızlı jtag daha az can sıkıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kralsam

Alıntı yapılan: z - 31 Temmuz 2013, 17:32:21
Bu cihazı kullanıyorum ve memnunum. Daha hızlısını kullanan varsa ben de bilmek isterim. Debug aşamasında kodları adım adım çalıştırırken hızlı jtag daha az can sıkıyor.

Peki hocam bilgim doğrumu? Yani tüm JTAG li cihazlarda kullanılabiliyormu?

z

Evet Jtag evrensel bir cihaz. JTAG portuna sahip her çipte kullanabilirsin.

Fakat !!!!

Kullandığım yazılımın jtag listesinde, kullanmak istediğin Jtag cihazının mevcut olması lazım.

Mesela TI DSP çiplerini programlamak için kullandığım XDS511PP Jtag cihazı, KEIL'in listesinde bulunmadığı için, ARM çiplerini programlamada vs kullanamıyorum.

kralsam

Bir noktaya daha açıklık getirelim. Bu cihazı Keil gördüğüne göre, bu cihazla TI ın DSP chiplerini de Keil ile debug edebilirim. Doğrumudur?

mistek

Alıntı yapılan: kralsam - 31 Temmuz 2013, 19:40:21
Bir noktaya daha açıklık getirelim. Bu cihazı Keil gördüğüne göre, bu cihazla TI ın DSP chiplerini de Keil ile debug edebilirim. Doğrumudur?

Hayır. Cihazın o işlemciyi desteklemesi önemli.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Keil TI'ın DSP çiplerine destek vermiyor. Dolayısı ile bu Jtag cihazını Keil ile kullanarak DSP programlayamazsın.
Öte yandan TI'ın IDE si Code Sutudio da Jlink'e destek vermiyor.

Para tuzağı. Code Red'in uygun fiyatlı çok güzel jtag cihazı var fakat rakip firma Keil buna destek vermiyor.

kralsam

Alıntı yapılan: z - 31 Temmuz 2013, 19:51:07
Keil TI'ın DSP çiplerine destek vermiyor. Dolayısı ile bu Jtag cihazını Keil ile kullanarak DSP programlayamazsın.
Öte yandan TI'ın IDE si Code Sutudio da Jlink'e destek vermiyor.

Para tuzağı. Code Red'in uygun fiyatlı çok güzel jtag cihazı var fakat rakip firma Keil buna destek vermiyor.

Keil eğer TI'ın DSP çiplerine destek vermiş olsaydı yapılabilirdi. Yada Code Composer Studio Jlink destekleseydi yine kullanılabilirdi. Sonuç olarak JTAG her yerde JTAG. İnşallah doğru anladım. Aç karnına olmuyor pek ama :)

Peki sadece programlama ihtimalim yokmu ?

z

10 Doları ver kurtul.

camby

10 dolara nerede satılıyor bu cıhaz ?

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

esensoy

firmware güncellemesi yapmayın, güncelleme ile klon olduğunu farkediyor alet, geri döndürmesi biraz zahmetli
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

kralsam

Bir adet sipariş verdim hadi hayırlısı bakalım. :)

Alıntı yapılan: ByteMaster - 01 Ağustos 2013, 00:40:00
OpenOCD kullanın.

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Linux ta da çalışabiliyor sanırım. :)

z

CM3 çiplere program atmak ve debug etmek için TI'ın ARM kitleri ile beraber verdiği Stellaris ICDI kartını kullandım ancak hızından memnun kalmadığım için  JTAG cihazı almak için sizlere de danışmıştım.

Nihayetinde çakma JLink  cihazı aldım ve uzun süre memnun kalarak kullandım. Bir kere update ettim fakat sonraları update etmeye korktum. (Gerekçeleri forumda yazıyor)

Ne varki Jlink için ST Link Utility tarzında bir program bulamadığımdan bunu da bir kenara bırakıp STM32F discovery kitinde bulunan ST-Link deprecated versionu kullanmaya başladım.

Çipin koruma ayarlamalarını yapabilme açısından artık ST Link Utility programını da kullanabilirken bu kez de Keil'de çipin bazı bölgelerini silmeden program yükleme konusunda ST-Link (deprecated version) için DEBUG menülere ilgili seçeneklerin konmadığını gördüm. (Hepsi para tuzağı gibi)

En nihayetinde orjinal ST-Link/V2 aldım ve tüm bu dertlerden kurtuldum.

Şimdi keşke en başından çakma kartlara falan hiç bulaşmasaydım diyorum.

Minicik ve çok da kibar.