Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Stm32f4 Linux

Başlatan Farukc, 02 Ağustos 2013, 00:28:02

Farukc

Bir kaç aydır bu konu hakkında araştırma yapıyorum. Ve edindiğim bilgilere öre Stm32f4 linux çalıştırabiliyor. Hatta 600 milisaniyede açılıyormuş. Fakat ne yazıkkı elle tutulur bir şeyler bulamadım. Bu konuda karalıyım. Lpc ile stm arasında gidip geliyordum. Enson stm32f4 ü seçtim discovetboard elimde var buna ek modül yapmayı düşünüyorum. Sizce hangi malzemeler kullanmalıyım. Nasıl bir yol izlemeliyim?

kantirici

Burada amaç linux ise bence hiç uğraşmayıp direk beaglebone veya raspberry gibi bir hazır çözüm alın. 

Farukc

Amaç eğitim amaçlı ayrıca bu konuda çok araştırma yapan arkadaş var onlarada yardımcı oluruz. Dediğiniz çok doğru beaglebone ile kıyazslanamaz tabiki..[jstex][/jstex]

Tagli

Amaç eğitimse, bu sitedeki sistemi öneririm -> http://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/stable/

Ben, o ünlü Temel fıkrası gibi, baya uğraşıp son birkaç basamak kala sıkılıp bırakmıştım.
Gökçe Tağlıoğlu

Farukc

Arkadaşlar konuyla ilgili baya çalışma yaptım şuan kernel derlemeye çalışıyorum. Config dosyasını hazırladıktan sonra File system'e geçip bitirmeyi planlıyorum. Stm32f4'e eski pclerdeki Sdram' i taksam ve microSd karttan kerneli çeken SDram'a atan ve programı oraya dallandıran bir bootloader yazarsam olacak gibime geliyor..

Yalnız burada 2 sorum olacak

Sizce SDram'i Stm32f4 tanırmı? / Yani buna uygun bootloader yazılırmı?

Kendimmi bootloader yazmam lazım yukarıdaki mantıkla yoksa Uboot gibi bir sistem yetermi?

Saygılar

Arkadaşlar şimdi öğrendim Sdram desteği yokmuş Stm32f407vg ' nin . PSram, Sram , Nor veya Nand seçmek zorundayım sizce hangisini seçmeliyim?

yldzelektronik

Alıntı yapılan: Farukc - 03 Ağustos 2013, 11:42:17
Arkadaşlar konuyla ilgili baya çalışma yaptım şuan kernel derlemeye çalışıyorum. Config dosyasını hazırladıktan sonra File system'e geçip bitirmeyi planlıyorum. Stm32f4'e eski pclerdeki Sdram' i taksam ve microSd karttan kerneli çeken SDram'a atan ve programı oraya dallandıran bir bootloader yazarsam olacak gibime geliyor..

Yalnız burada 2 sorum olacak

Sizce SDram'i Stm32f4 tanırmı? / Yani buna uygun bootloader yazılırmı?

Kendimmi bootloader yazmam lazım yukarıdaki mantıkla yoksa Uboot gibi bir sistem yetermi?

Saygılar

Arkadaşlar şimdi öğrendim Sdram desteği yokmuş Stm32f407vg ' nin . PSram, Sram , Nor veya Nand seçmek zorundayım sizce hangisini seçmeliyim?

Kardeş geldiğin noktayı, geçtiğin aşamaları bizimle de paylaşır mısın?Ben de linux konusunu merak ediyorum.Başlangıç rehberi niteliğinde bir yazı güzel olurdu.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Farukc - 03 Ağustos 2013, 11:42:17
PSram, Sram , Nor veya Nand seçmek zorundayım sizce hangisini seçmeliyim?
Bildiğim kadarıyla: NAND günümüzde kullandığımız USB belleklerde olan teknoloji, NOR ise ilk çıkan USB belleklerde kullanılan teknoloji.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

engineer

Linux derken ucLinux'u kastettiniz heralde aksi taktirde Cortex M'lerle linux kernel'i çalıştıramazsınız. Mimariden ve işletim sisteminden çok iyi anlıyorsanız bir sanal mmu oluşturursanız o zaman mümkün tabi. Eğer ucLinux 'un STM32 için port edilmiş bir sürümü varsa onu indirin gerekli ayarları yapın, scriptleri düzenleyin yada yazın ve kök dosya sistemini yapılandırın hatta birde busybox derleyin ve çekirdeğe ekleyin. Ayrıca sdcard için gerekli sürücüleride ayarlamanız gerekiyor ve dosya sistemini yapılandırmalısınız ayrıca kernel'de ona göre dosya sistemlerini mount etmelisiniz.

Şayet port edilmiş bir sürüm yoksa hiç bunlarla uğraşmayın çünkü oldukça zahmetli bir iş, birde derin bir linux bilgisi ve sistem programlama isteyen bir iş. Ayrıca arkadaşın dediği gibi amaç linux ise kafanızı hiç yormayın beaglebone bu iş için biçilmiş kaftan.

Yok eğer ben illaki kendi yaptığım sistemde gerçek linux çekirdeği çalıştırmak istiyorum diyorsanız Atmel'in bu iş için güzel bir ARM926 tabanlı işlemcisi var, tqfp benzeri bir kılıfta ayrıca birçok kaynak bulabilirsiniz bu konuda.

http://www.at91.com/linux4sam/bin/view/Linux4SAM/

mesaj birleştirme:: 03 Ağustos 2013, 21:34:53

Bu arada NAND ve NOR lar bir çeşit ROM, bu iki yapının birbirlerine göre farklı üstünlükleri var ayrıca NAND günümüzde daha çok kullanılıyor. NAND' a yada NOR flash rom'a bir denetleyici eklerseniz sdcard/mmc elde edersiniz yada aynı şekilde usb flash bellek elde edersiniz, hatta bunu paketler çip halinde üretirseniz emmc olur buda günümüzde çok popüler. NAND ve NOR rom'lar bir denetleyiciye ihtiyaç duyarlar işlemci içerisinde yada dışarda yada yazılımsal.. Ayrıca ROM ayrı RAM ayrı biri elma diğeri armut. Sizin RAM için SRAM bakmanız gerek, zaten kernel'i sdcard'a yükliyeceksiniz.

U-boot çok popüler ve kerneli yüklemek için gerekli ancak sizin u-boot'a gelene kadar birkaç bootloader daha yazmanız gerekebilir.