24 V 5 V Dönüştürme

Başlatan Farukc, 03 Ağustos 2013, 17:55:45

mcn

2575 iyidir.gözün arkada kalmaz.Yalnız devrede adc kullanıyor ve mikroişlemcinin adc referans gerilimini Vdd geriliminden alıyorsan 2575 in çıkışındaki ripple lara dikkat et. Bi ara çok başımı ağrıtmıştı.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Farukc

Adc kullanıyorum nasıl bir sorun çıkar?

mcn

Örneğin yapmış olduğunuz gerilim regüle devresinin çıkışı 4.95 ile 5.00 arasında oynuyor ise doğru bir ölçüm yapamamış olursunuz doğal olarak. Referans geriliminiz hatalı ise gerisi ne kadar doğru olursa olsun bi önemi yok.

Bu yüzden arkadaşlar pcb tasarımının önemini çok vurguluyorlar.

skara1214

4.95 ile 5 arası 1 oynar çok önemli değil aslında ben adc ölçümü için kullandığım devrelerdede bir sıkıntı yaşamadım
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

polleme

En kötü bir LM2575 veya LM2576 ile 24V gerilim 8-9V mertebelerine düşürülür, ardından 7805 kullanılarak regülasyon sağlanır. Böylece 7805 üzerinde 3-4V düşeceğinden ısınma önemli sorun olmaktan çıkar.

yldzelektronik

Ben 2596 yı osilaskop altında inceledim de pek de temiz çıkışı olan bir reg gibi gelmedi bana.Data sheette önerilen filtre devresini yapmadım ancak fixet volt 5v versiyonu için yayınlanan şemayı yaptım ama temiz çıkış alamıyorum.Bu hem pwm sinyalimi bozuyor hem de adc mi.Çok sıkıntı verdi.Ldo kullanan var mı?Özelliği nedir?7805 lineer diye biliyorum ldo olduğunu iddia edenleri gördüm.Doğru mudur?Tecrübelerinizi aktarır mısınız?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

skara1214

ldo demek low drop out voltage dir.7805 için  en az 8 volt gereklidir. eğer 3 voltluk düşüş sana ldo geliyorsa öyledirlm117  3.3  5 voltu 3.3 volta çeviriyor. bazı modeller 0.2 voltluk farkı regule ediyordu

ziyaretci

LM317T 1,5V ~ 37V ADC için ideal olarak düşünüyorum.

skara1214

kaç volt girdiğin çok önemli yoksa devreyi  fırına çevirirsin

mcn

lm317 de iyi ısınır, 24 v dan düşürme için kocaman soğutucu gerekir. sen en iyisi 2575 üzerine yoğunlaş. Güzel bir pcb tasarımı ve ripple ları nerdeyse hiç kalmayacak şekilde filtreleme çalışmaları yap. her devrende kullanırsın regüle diye bir sıkıntın kalmamış olur  ;)
Regüle her zaman lazım oluyor, bugün 24 den yarın 40 volttan 5 volta inmen gerekiyor. 2575 in avantajı giriş gerilim aralığı çok geniş, hvt versiyonlarında 60 volta kadar çıkıyor.

Eren Eraslan

LM2575 çok güzel bir entegre fakat işin içine yüksek frekans girince gürültülerden sakınmak gerek , haliyle regülasyonu düz isteriz. Bunun için ground plane çok önemli.Ben 2575 tasarlarken yüksek frekansın olduğu ground ayrı güç kısmının groundu ayrı gibi görünen fakat birbirine bağlı şekilde tasarladım .Yüksek frekansta akım yolun en dışından gitmeye çalışır ,  Kapasitörlerin groundunu geniş tutmadım yol orda darlaşması gerekiyor. diyodun entegreye olan yakınlığı kapalı çevrimin kısa tutulması bunlar hep parametre , bunlara uygun yaptığın vakit hiç sorunsuz 3Ampere kadar kullanabilirsin.
Ben birde MAX5035 öneririm. Oldukça küçük bir entegre 1A 5V gerilim sağlıyor 40 Volta kadar . Eğer kullanmak isteyen olursa çizimleri paylaşabilirim
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

polleme

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 04 Ağustos 2013, 11:13:00
LM2575 çok güzel bir entegre fakat işin içine yüksek frekans girince gürültülerden sakınmak gerek , haliyle regülasyonu düz isteriz. Bunun için ground plane çok önemli.Ben 2575 tasarlarken yüksek frekansın olduğu ground ayrı güç kısmının groundu ayrı gibi görünen fakat birbirine bağlı şekilde tasarladım .Yüksek frekansta akım yolun en dışından gitmeye çalışır ,  Kapasitörlerin groundunu geniş tutmadım yol orda darlaşması gerekiyor. diyodun entegreye olan yakınlığı kapalı çevrimin kısa tutulması bunlar hep parametre , bunlara uygun yaptığın vakit hiç sorunsuz 3Ampere kadar kullanabilirsin.
Ben birde MAX5035 öneririm. Oldukça küçük bir entegre 1A 5V gerilim sağlıyor 40 Volta kadar . Eğer kullanmak isteyen olursa çizimleri paylaşabilirim

Güzel ama Türkiye'de bulunuyor mu?

Farukc

Eğer türkiyede bulunuyorsa ve beni bu dertten kurtaracaksa çok mutlu olurum..

yldzelektronik

Denemek istiyorum.Paylaşabilir misin?

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Eren Eraslan

nerden aldığımızı hatırlamıyorum yurtdışından adetli gelmişti ama hangi firmaydı hatırlayamadım. maximin sitesinden sample alabiliyorsunuz , dosyalarıda akşam paylaşırım hocam
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan