HANGİSİNİ ALMALIYIM DİZÜSTÜ PC

Başlatan eml581, 05 Ağustos 2013, 01:26:34

malpaslan1979

Neden kuzey köprüsünü sordum: Çünkü işlemci kendi içerisinde ne kadar hızlı olursa olsun dışarı ile olan bağlantı hızı kadar süratlidir aslında.

Çekirdek hızını yatsımıyorum, reddetmiyorum bir işe yaramaz demiyorum. Fakat hız konuşulacaksa eğer işlemcinin en çok bağlantı kurduğu donanımlar olan bellek, görüntü kartı vb cihazlarla olan bağlantı hızı da önemli bir etkendir. 

aşağıdaki kısımlar hızlı cevaplama maksadıyla alıntı yapılmıştır....

kuzey ve güney köprüsü nedir ?

Anakartımızda Bulunan Kuzey ve Güney Köprüsü Nedir ?

Anakartımıza baktığımızda 2 tane çip bulunur. Bunlardan biri işlemciye yakın olan üzerinde soğutucu bulunan kuzey köprüsü, genelde sağ köşede bulunan aynı kuzey köprüsünün boyutunda (soğutuculu veya soğutucusuz) ki ise güney köprüsüdür.

Peki bu köprüler nedir, görevleri nelerdir.

Kuzey köprüsü

Yukardaki resimde görüldüğü gibi (North Bridge) İşlemci, bellekler ve agp- pcı ekspres slotlarına en yakın olan çiptir. Kuzey köprüsünün görevi bu üçlünün (ram,gp- pcı ekspres ve işlemci) aralarında iletişimi sağlamak kontrol etmektir.

Güney köprüsü

Yukardaki resimde görüldüğü gibi (South Bridge) Ide, usb, lan, pcı ve ses yani bilgisayarın diğer çevre birimlerini denetlemektir. Güney körüsüde çevre birimlerinin olduğu bölüme yakındır.

yukarıdaki kısım alıntıdır. hızlı cevap vermek için bu yola başvurdum.

http://www.seyretogren.com/video/donanim-network/yonga-seti-chipset-nedir.html

kuzey köpsürü genel olarak CPU - RAM ve ekran kartı birimlerinin birbiri ile iletişimini kuran ana çiptir.Genelde pasif soğutucu ile anakartın ortalarında bir yerde konumlandırılmış olarak görebilirsin.Güney köprüsüde lan bağlantı noktası - sata portları -seri port - paralel port gibi daha çok matematiksel işlemden ziyade girdi çıktıları kontrol eden ikinci çiptir.Onunda yeri genelde anakartın sağ alt köşesinde bulunur.İ3 ve İ5 İ7 işlemcilerle kuzey köprüsü işlemcinin içerisine alınarak oluşan FSB sorunları büyük ölçüde aşılmış oldu.

malpaslan1979

bellek ve görüntü kartıyla yine bağlantı sağlanmıyor mu peki işlemci dışı ile veri alış verişi olmuyor mu @gerbay hocam?

malpaslan1979

@gerbay işlemcinin içine girdiğini anladım
Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 05 Ağustos 2013, 15:08:15
Neden kuzey köprüsünü sordum: Çünkü işlemci kendi içerisinde ne kadar hızlı olursa olsun dışarı ile olan bağlantı hızı kadar süratlidir aslında.

Çekirdek hızını yatsımıyorum, reddetmiyorum bir işe yaramaz demiyorum. Fakat hız konuşulacaksa eğer işlemcinin en çok bağlantı kurduğu donanımlar olan bellek, görüntü kartı vb cihazlarla olan bağlantı hızı da önemli bir etkendir. 

aşağıdaki kısımlar hızlı cevaplama maksadıyla alıntı yapılmıştır....

kuzey ve güney köprüsü nedir ?

Anakartımızda Bulunan Kuzey ve Güney Köprüsü Nedir ?

Anakartımıza baktığımızda 2 tane çip bulunur. Bunlardan biri işlemciye yakın olan üzerinde soğutucu bulunan kuzey köprüsü, genelde sağ köşede bulunan aynı kuzey köprüsünün boyutunda (soğutuculu veya soğutucusuz) ki ise güney köprüsüdür.

Peki bu köprüler nedir, görevleri nelerdir.

Kuzey köprüsü

Yukardaki resimde görüldüğü gibi (North Bridge) İşlemci, bellekler ve agp- pcı ekspres slotlarına en yakın olan çiptir. Kuzey köprüsünün görevi bu üçlünün (ram,gp- pcı ekspres ve işlemci) aralarında iletişimi sağlamak kontrol etmektir.

Güney köprüsü

Yukardaki resimde görüldüğü gibi (South Bridge) Ide, usb, lan, pcı ve ses yani bilgisayarın diğer çevre birimlerini denetlemektir. Güney körüsüde çevre birimlerinin olduğu bölüme yakındır.

yukarıdaki kısım alıntıdır. hızlı cevap vermek için bu yola başvurdum.

http://www.seyretogren.com/video/donanim-network/yonga-seti-chipset-nedir.html

kuzey köpsürü genel olarak CPU - RAM ve ekran kartı birimlerinin birbiri ile iletişimini kuran ana çiptir.Genelde pasif soğutucu ile anakartın ortalarında bir yerde konumlandırılmış olarak görebilirsin.Güney köprüsüde lan bağlantı noktası - sata portları -seri port - paralel port gibi daha çok matematiksel işlemden ziyade girdi çıktıları kontrol eden ikinci çiptir.Onunda yeri genelde anakartın sağ alt köşesinde bulunur.İ3 ve İ5 İ7 işlemcilerle kuzey köprüsü işlemcinin içerisine alınarak oluşan FSB sorunları büyük ölçüde aşılmış oldu.

kısımında da zaten işlemcinin içerisine alındığına dair bazı bilgiler var hatta linke tıklarsanız videoda da bunu anlatıcı söylüyor.

Benim sorduğum şu: kontrolcü evet işlemcinin içine girmiştir fakat işlemcinin ram ve görüntü kartı ile veri alışverişi yok mudur?

ErsinErce

türkiye şartlarında pc almanın tek avantajlı yönü bize gelene kadar problemleri de ortaya çıkmış oluyor
google a "model numarası problems" dediğinizde nelerle karşılaşabileceğiniz ortaya çıkıyor
(bu olay her türlü elektronik alet için geçerlidir.)

laptop alırken dikkat edilecekler listesi hazırlarsak;
- veri yolu hızı
- işlemci sorunları
- soğutma dizaynı (servis klavuzuna bakabilirsiniz)
- donanım driverlarının işletim sistemiyle uyumlu olması (x özelliğini kullanmak için y programını yüklemek zorunda kalınmamalı)
- ekran kartının özellikleri (ram tipi, hızı , harici vs)
- ekran çözünürlüğü
- klavye tasarımı
- pil gücü

ayrıca istediğiniz özellikleri bu noktadan sonra yazabilirsiniz (x gb ram y tb hdd)

eml581

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 05 Ağustos 2013, 03:40:47
Fiyat skalasının birazcık üstünde ama almaya değer gerçekten.
http://www.vatanbilgisayar.com/notebook-netbook-tablet/asus-s46cb-wx020h-s46cb-notebook-core-i5-17ghz-4gb-750+24gb-14-2gb-w8-tasinabilir-bilgisayar/productdetails.aspx?I_ID=65489

ayrıca ekran kartı önemli demişsiniz ancak bu ekran kartı ile ne yapacaksınız yüksek grafikli ekran kartı isteyen oyunları mı oynayacaksınız yoksa grafik tasarım işleri mi?
Aradaki ekran farkı için buraya bakınız
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-740M.89900.0.html
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-635M.66964.0.html
http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-8730M.87149.0.html

o kdar yüksek grafik gerektiren oyunlar oynayacağmı sanmıorum  oyun olammsa oynamam oyun delisi değilim ekran kartını bidaha değiştiremiyceğim içi n güzel bi ekran akrtı olsun diorum ram ile hdd değişir onlara pek takıldımıorum

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2013, 05:47:00

Alıntı yapılan: unknownperson - 05 Ağustos 2013, 05:34:31
Evet öncelikle ne iş için kullanmak istediğini yazsaydın daha net yardımcı olabilirdik. Öncelikle Lenovo alma vidaları flen elinde kalır alet dağılıyor bildiğin , dell'in servis avantajı var mesela sorun mu çıktı arıyorsun gelip pc'yi tamir edip gidiyorlar. Bana kalırsa bu fiyatları veriyorsan git Toshiba al derim . Apple , sony , toshiba en iyi laptoplara sahip markalar , sonrasında Asus , Dell vb... geliyor. Ekran kartına bakarken gb'na flen bakma onun bi önemi yok kaç bit ve http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html bu listeden bak . Sakın 2gb diyen satıcılara inanma paylaşımlı oluyor genelde o yüzden ekran kartı modelini öğrenip hemen bu listeden bak.

apple sony toshiba bnlarda fiyatlar çok  ucuk be hocam  o yüzden piyasalarına hiç girmedim ne için kullanıcam genel olarak sistem gereksinimleri çok yüksek olan oyunlar  olursa oynarım olmassa oynamam yani autocad vb  programları zaten açar die düşünüorum genel amaçlı kulnım için bir pc uygundur bana

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2013, 05:48:31

Alıntı yapılan: JKramer - 05 Ağustos 2013, 08:22:11
Dell'in yerinde servis olayı kademeli olarak kalkıyormuş, yeni alınan bilgisayarlarda ise yok bildiğim kadarıyla.

evet bnde duydum bunu biraz çekinioyorum o yüzden

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2013, 05:50:05

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 05 Ağustos 2013, 08:58:00
Lenovo Z580 kullanıcısıyım. Alalı 7 ay oldu. Hiç memnun değilim. Aldığımda win8 vardı, win7 ye çevirdim... Bir türlü yıldızım barışmadı driver larla. Bilgisayarı kullanırken durup dururken touchpad gidiyor mesela... Sonra kendi kafasına göre geliyor, bazen hiç gelmiyor. Sonra mesela ses açıp kaparken, ekrandaki çıkan görüntüde yine aynı durum var. Ayrıca ekranı berbat... Sırf bu yüzden evde çalışmak bana zor geliyor. Özellikle ekranın köşe noktalarında pixeller, nokta nokta göze batıyor...  i7 işlemci var ama ama performansı hiçte öyle değil.. Kasası da dışardan sağlam gibi görünüyor, görüntüsü falanda fena değil ama kullanınca anlıyorsun ne kadar dandik olduğunu. Renault marka arabaların kasası gibi.. Kesinlikle tavsiye etmem...

hocam garantiye yolmadınız mı bu arızalar varda?  lenovo ni garanti servisi nasıl bilginiz varmı ?

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2013, 05:58:11

Alıntı yapılan: yasin_arsln - 05 Ağustos 2013, 09:23:43
Ekran kart performansı hız vs. bakınca sayısal verilere falan GT635M hızı düşük fakat çok büyük bir fark göremiyorum. Aynı zamanda ikisi 2 gb ve 128 bit ekran kartı açısından bir sorun çıkarmayacak ürünler ikiside. Ama işlemci olarak baktığımızda Lenova ön plana çıkıyor. Benim tercihim lenova olurdu.

evet haklısnın ekran kartından sonra bide o sıkıntı var işlemci hızı birinde turbo boost 2.7 çıkıo dio diğerin 2.7 gibi bi hızı var turbosuz ne yapsam of

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2013, 06:02:17

Alıntı yapılan: ByteMaster - 05 Ağustos 2013, 11:15:18
Dell Inspıron 5520 kullanıyorum çok memnunum.
Özellikleri Core I5, 8GB RAM, 500GB HDD, AT Radeon HD7670M
Üzerinde 7/24 hertürlü kod yazıp PCB, Grafik(Photoshop, Illustrator,v.s.) ağırlıklı her türlü işi yapıyorum.
Oyun performansı olarak hiç denemediğim için yorum yapmıyorum. Ancak onunda altından kalkabileceğine eminim.
Ayrıca az ısınıyor.

hocam işde elektronik cihaz herkez sizin kdr şanslı olamiyor aşırı ısınıryor die o kdr olumsuz yorum varki olusuz yorumlardan dolayı kararsızım 5521 veya 3521 almyı düşünüorum bnde dell evde garanti olanağı siszin pc nizde varmı veya garanti servisi nasıl dell bilginiz varmı

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2013, 06:04:13

Alıntı yapılan: mustafa6106 - 05 Ağustos 2013, 13:25:44
bende laptop alacağım araştırıyorum. Buradaki Dell pc para etmez hem ram düşük hem işlemci hızı düşük ben aynı paraya 6gb ram 2.6MHz 3.nesil i-5 2gb ekran kartlı olanı buldum markası asus 60-70tl farklada ram'i 8gb yaptırabiliyordum. birde ön bellek kapasitesine bak işlem performasını ileri derecede etkiler..lenovo güzelmiş yerinde olsam onu alırdım

halen kararsızım asus nasıldır linkini verirmisniz

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2013, 06:14:21

Alıntı yapılan: ErsinErce - 05 Ağustos 2013, 20:43:11
türkiye şartlarında pc almanın tek avantajlı yönü bize gelene kadar problemleri de ortaya çıkmış oluyor
google a "model numarası problems" dediğinizde nelerle karşılaşabileceğiniz ortaya çıkıyor
(bu olay her türlü elektronik alet için geçerlidir.)

laptop alırken dikkat edilecekler listesi hazırlarsak;
- veri yolu hızı
- işlemci sorunları
- soğutma dizaynı (servis klavuzuna bakabilirsiniz)
- donanım driverlarının işletim sistemiyle uyumlu olması (x özelliğini kullanmak için y programını yüklemek zorunda kalınmamalı)
- ekran kartının özellikleri (ram tipi, hızı , harici vs)
- ekran çözünürlüğü
- klavye tasarımı
- pil gücü

ayrıca istediğiniz özellikleri bu noktadan sonra yazabilirsiniz (x gb ram y tb hdd)

hocam orta halli bi öneriniz varmı

unknownperson

Yok hayır çok uçuk değil fiyatlar benim pc http://www.bimeks.com.tr/urun/126829/toshiba-satellite-l850-1r6-w8-.aspx bu bence çok da bir şey oynamıyor fiyat olarak , kafan rahat olur en azından.

ErsinErce

Alıntı yapılan: eml581 - 06 Ağustos 2013, 05:37:21
hocam orta halli bi öneriniz varmı

neye göre orta halli
hangi programları kullanıyorsunuz, ne sıklıkla kullanıyorsunuz, oyunlarda ne kadar zaman harcıyorsunuz
( atıyorum visual studio kullanırken yanda corel draw ile grafikleri hallederim derseniz ayrı konfigürasyon gerekir,
altium kullanırken solidworks kullanayım derseniz ayrı bir konfigürasyon gerekir, iki şekilde de kullanabilirim derseniz bambaşka )

öneriler yerine kendi isteklerini belirleyip sıraladığım açıklamalara göre kendin seçersen daha iyi olur.
herkes kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak daha iyi der.

linux kullanacaksan veya elinde windows lisansı varsa windows a ekstra para verme aşağıdaki seçeneklere bak

http://www.istanbulbilisim.com.tr/dell-inspiron-5521-g51f61c-notebook-fiyati,66744.html
http://www.istanbulbilisim.com.tr/dell-inspiron-5521-g33f81c-notebook-fiyati,54866.html

metaltrrocker

Kendi bilgisayarım ve arkadaşımınkinden örnek vermem gerekirse Samsung ların bataryası tırt.Acer de öyle.1 seneyi geçtikten sonra bataryanız 30-40 dakika arası dayanmaya başlıyor(ekran parlaklığı ve performans seçenekleri minimumda iken). Onun aksine Asus un bataryaları tam bir canavar.
Ekleme yapmam gerekirse bu dönemde bilgisayar alıyorsanız bence ssd olmasa bile yeni çıkan hybrid diskleri tercih etmenizdir.(Bilgisayarına modifiye yapacak olanlara da tavsiye ederim.Ben düşünüyorum).Artık sonradan modifiye edebilirsiniz. ssd lerden farkı ise atıyorum 500 gb bir normal hdd nin 24gb ssd kısmı oluyor ve hdd kafasına göre hangi işlem ön plandaysa yazım ve okuma işleri için ssd kısmı kullanıyor.Farkı görmek isterseniz link burda.
http://www.donanimhaber.com/hdd_ssd/haberleri/seagate-momentus-xt-hybrid-disk-video-inceleme.htm

eml581

Alıntı yapılan: ErsinErce - 06 Ağustos 2013, 10:34:29
neye göre orta halli
hangi programları kullanıyorsunuz, ne sıklıkla kullanıyorsunuz, oyunlarda ne kadar zaman harcıyorsunuz
( atıyorum visual studio kullanırken yanda corel draw ile grafikleri hallederim derseniz ayrı konfigürasyon gerekir,
altium kullanırken solidworks kullanayım derseniz ayrı bir konfigürasyon gerekir, iki şekilde de kullanabilirim derseniz bambaşka )

öneriler yerine kendi isteklerini belirleyip sıraladığım açıklamalara göre kendin seçersen daha iyi olur.
herkes kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak daha iyi der.

linux kullanacaksan veya elinde windows lisansı varsa windows a ekstra para verme aşağıdaki seçeneklere bak

http://www.istanbulbilisim.com.tr/dell-inspiron-5521-g51f61c-notebook-fiyati,66744.html
http://www.istanbulbilisim.com.tr/dell-inspiron-5521-g33f81c-notebook-fiyati,54866.html

Hocam bu pc lerde  windiws sistemi yok mu  orj windows deken format cdlerindnmi bahsettiniz

electricker

Lenovo kesinlikle almayın .. Bende g570 var , mentese sorunumu dersın , vıda cıkması mı dersın hepsi var .. Şu anda Fan Izgarası elime geliyor , gün geçtikçe parçalanıyor , çok adi bir plastik üretimine sahip .. Bir elektronikçi kullanamaz .

mistek

3 Aylık MSI kullanıcısı olarak bende MSI notebooklarını önerebilirim. Özelliğine göre fiyatları uygun.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ErsinErce

Alıntı yapılan: eml581 - 07 Ağustos 2013, 09:24:35

Hocam bu pc lerde  windiws sistemi yok mu  orj windows deken format cdlerindnmi bahsettiniz
içeriğe dikkat edersen freedos diyor işletim sistemine
Elinde bir windows varsa yükleyip kullanabilirsin bu sayede normalde alınan işletim sistemi ücretini vermemiş olursun.

Genelde yazılım tasarım işleriyle uğraşanlara verdikleri lisans tipi uymuyor ve kurulum istediğiniz gibi olmuyor. alır almaz zaten formatlamanız gerekiyor.
onun yerine bu pc lerle elinizdeki lisansla kendi istediğiniz kurulumu yaparak ekstra ücret vermeden istediğinize kavuşmuş oluyorsunuz.