Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Yeni Masaüstü PC

Başlatan polleme, 06 Ağustos 2013, 15:55:46

polleme

Alıntı yapılan: polleme - 07 Ağustos 2013, 12:11:31
Dün akşamdan beri yaptıklarımı özetleyeyim: Öncelikle işletim sistemini Windows 7 Pro 64 bit olarak değiştirdim. Kablolu ethernet performansı pek değişmedi ama USB üzerinden kablosuz bağlantıda hız çok çok iyi. Biraz önce TTNet sitesinden hız testi yaptığımda 6,5 Mbps değerlerini gördüm. Kablolu bağlantıda ise TTNet testi başlamıyor bile "İndirme testi başlatılıyor" deyip on dakika bekletince kestim.

Bu durumda Pro dendiği gibi Ultimate versiyonundan daha iyi görünüyor. Kablolu bağlantıda sorun olması, yine bir ethernet driver veya donanımsal ethernet problemi olabileceğini gösteriyor ama en azından internet ve PC'yi sağlama almış oluyorum. En kötü bir ethernet kartı alıp onunla deneme yapabilirim.

Problem ilginç bir boyut aldı. Daha önce kablolu bağlantıda yine sorun olduğunu, ama kablosuz bağlanınca internet erişiminde sorun yaşamadığımı iletmiştim. Bugün akşam üzeri evdeki ethernet üzerinden bağlandığım NAS cihazından dosyalar almak istedim, dosyaları sanki yavaş bir internet bağlantısından indirir gibi 50-100 KB gibi hızlarla almaya başladı. 50 MB bir dosyayı almam birkaç saniye sürmesi gerekirken 3-4 dakika sürüyor. Üstelik kablosuz bağlantıda durum böyle. Aynı kablosuz bağlantıdan internetten 6,5 Mbps hızında indirme yapabildiğimi iletmiştim. Acaba sorun MTU değerleri ile mi alakalı? Anakartın üzerindeki ethernetten başka farklı driver ile çalışan USB kablosuz modülü üzerinden de bunu yaşamak bir driver problemi yaşamadığımı düşündürüyor. Ya Windows ile ilgili bir bug var,birtakım şu anda bilmediğim bazı ayarlarla düzelebilir, yada anakartımda bir donanım sorunum var. Öneride bulunabilecek olan var mı?

dhan000

üstad denemek için 32bit bir windows kursanız... 32bit olunca ramlarınızın tamamını tanımayacak ama denemekte fayda var diye düşünüyorum...

ByTEK

Bence Harici Ethernet kartı takıp denemeniz gerekli gibi düşünüyorum.

polleme

USB wireless ethernet ile deneyip benzer sonuçlar aldığımı söylemiştim, bence USB erhernet ile de aynı olur.

ByTEK

PCI ethernet kartı demek istemiştim.

polleme

Şu an izindeyim, bir denerim belki ama kasa slim olduğundan low profile ethernet kartı gerekecek, bunlar da kolay bulunmuyor diye biiiyorum.

polleme

Bir süredir yıllık izinde idim. Dönüşte kaldığım yerden denemelere devam ettim. Yurtdışı sitelerden de araştırdım. Sonunda Gigabyte'ın verdiği driver yerine Realtek sitesinden indirdiğim LAN driver ile deneme yapınca ethernet kartından ethernet ortamındaki yazıcı ve NAS cihazlarına erişim normal hızlara döndü. Artık ethernet üzerinden NAS'tan 1GB dosyayı 4-5 yerine saniyeler mertebesinde aktarabiliyorum. Ama aynı ethernet kartı üzerinden internete erişim hala yavaş. TTnet hız testlerinde 8Mbps olan hızım 200Kbps görünüyor. Windows ayarlarından bunun için yapabileceğim birşey var mı? Bu arada daha önce bahsettiğim wifi USB modül üzerinden internet hızım 5-6Mbps ölçüldüğünden makina veya ağ ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Şeytan internete wifi bağlan, lokal kaynaklara ethernet üzerinden eriş diyor ama neden iki ayrı bağlantı kullanmak zorunda kalayım? Bir yorum yapabilecek olan var mı acaba?

polleme

Sorunum devam ediyor. Çözemeyip çaresiz kalınca makinaya Windows 8 kurmaya karar verdim. Yurtdışı sitelerde buna yönelik olumlu yorumlar var. Sizlere sorum şu: Windows 7'de kullandığımız elektronik yazılımları (Proteus 7-8, MikroC, CCS C, MPLAB, Keil ve aklıma şu an gelmeyen diğerleri) Windows 8'de sorun yaratıyor mu? Windows 8'e geçip sorunu çözünce başıma yeni dertler almak ta istemiyorum.

mistek

Alıntı yapılan: polleme - 18 Eylül 2013, 18:55:06
Sorunum devam ediyor. Çözemeyip çaresiz kalınca makinaya Windows 8 kurmaya karar verdim. Yurtdışı sitelerde buna yönelik olumlu yorumlar var. Sizlere sorum şu: Windows 7'de kullandığımız elektronik yazılımları (Proteus 7-8, MikroC, CCS C, MPLAB, Keil ve aklıma şu an gelmeyen diğerleri) Windows 8'de sorun yaratıyor mu? Windows 8'e geçip sorunu çözünce başıma yeni dertler almak ta istemiyorum.

Programların hepsi win8 de çalışıyor. Problem olanlarıda uyumluluk ayarlarından düzeltiyorsunuz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

polleme

Evet arkadaşlar, makinaya Windows 8 kurunca sorunlarım düzeldi. Günlerdir stresi vardı, sorun, iade vs ile uğraşmadan hallolduğuna sevindim. Benzer sorun yaşanma ihtimaline karşı buraya da bilgi iletmek istedim.

Bu arada mevcut ana kartıma ilaveten bir anakart daha almak (denemek için) zorunda kaldığımı da belirteyim. Almak isteyen olursa o kartı hemen satışa koyuyorum.