Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Yeni Masaüstü PC

Başlatan polleme, 06 Ağustos 2013, 15:55:46

polleme

Bugün devam eden PC-Linux sorunları ile ilgili yazışma, şu sıralar benim yaşadığım bir sorunu aklıma getirdi ve çözüm önerebilecek bir arkadaşımız olursa minnettar olurum.

Gigabyte H61M-S2PV anakartlı i5 işlemcili bir PC aldım. Üzerine sıfırdan Windows 7 64 bit Ultimate kurdum, 8 GB RAM var. Evde 8 MBps ADSL hat var. Bu PC'den Ethernet üzerinden yaptığım herşey çok yavaş. Örneğin internete giriyorum, sayfalar geç geliyor, dosya indiriyorum, 100 KB değerlerini çok zor görüyorum, yazıcıya dosya gönderiyorum, bir sayfa bile en erken 30 saniyede yazılıyor. Ethernet kartındandır deyip wifi USB adaptor alıp kullandım, sorun aynı. Fakat işyerinden eve getirdiğim notebook ile aynı işlemleri yaparsam internet sayfaları çok akıcı geliyor, yazıcı dosyayı anında yazıyor, dosya indirmede 700 KB değerlerini görebiliyorum. Notebook üzerinde 4 GB RAM var, Windows 7 Pro 64 bit kurulu. Acaba Ultimate 64 bit versiyonunda bir sorun mu var? İki makina aynı yere bağlanıp test edildiği için evdeki sistemle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. PC'de internete girmezsem diğer işleri çok hızlı yapabiliyorum, sorun sadece ethernet erişimi ile ilgili gibi.

Bu tür bir sorun yaşayan veya öneride bulunabilecek olan biri var mı?

metaltrrocker

Hocam işletim sistemini değiştirmeyi deneyin önce.yazılımsal da olabilir.Kurulum sırasında dosya hatası olmuş olabilir.Önce yazılımsal mı donanımsal mı onu anlamış olursunuz.

polleme

Kurarım kurmasına da saatler boyu yine bir kurulumla uğraşma düşüncesi sıkıyor. Neyse sanırım başka yolu da yok. Boş bir disk bulup ona kursam daha iyi olacak. Sorun aynı çıkarsa eldekini kaybetmem en azından.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: polleme - 06 Ağustos 2013, 15:55:46
Bugün devam eden PC-Linux sorunları ile ilgili yazışma, şu sıralar benim yaşadığım bir sorunu aklıma getirdi ve çözüm önerebilecek bir arkadaşımız olursa minnettar olurum.

Gigabyte H61M-S2PV anakartlı i5 işlemcili bir PC aldım. Üzerine sıfırdan Windows 7 64 bit Ultimate kurdum, 8 GB RAM var. Evde 8 MBps ADSL hat var. Bu PC'den Ethernet üzerinden yaptığım herşey çok yavaş. Örneğin internete giriyorum, sayfalar geç geliyor, dosya indiriyorum, 100 KB değerlerini çok zor görüyorum, yazıcıya dosya gönderiyorum, bir sayfa bile en erken 30 saniyede yazılıyor. Ethernet kartındandır deyip wifi USB adaptor alıp kullandım, sorun aynı. Fakat işyerinden eve getirdiğim notebook ile aynı işlemleri yaparsam internet sayfaları çok akıcı geliyor, yazıcı dosyayı anında yazıyor, dosya indirmede 700 KB değerlerini görebiliyorum. Notebook üzerinde 4 GB RAM var, Windows 7 Pro 64 bit kurulu. Acaba Ultimate 64 bit versiyonunda bir sorun mu var? İki makina aynı yere bağlanıp test edildiği için evdeki sistemle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. PC'de internete girmezsem diğer işleri çok hızlı yapabiliyorum, sorun sadece ethernet erişimi ile ilgili gibi.

Bu tür bir sorun yaşayan veya öneride bulunabilecek olan biri var mı?

Geçenlerde kullandığım dell laptobumda aldığım fantastik hatalardan bıkıp teknik servisi aradım.Bir takım testlere tabii tuttular ki kendi test yazılımı varmış.Sonunda problemin ultimate 64bit ile ilgili olduğuna kanaat getirdiler.Ki aynı sorunu yaşayan diğer müşterilerin sorunlarını pro ya dönerek çözmüşler.Usd merkezinden yapılan açıklamaya göre bazı osları desteklemeyebiliyormuş bazı sistemler.Bu da donanım sorunları oluşturabiliyormuş.Dedim ya "muş" ben daha os değiştirmedim.Bakalım...
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

polleme

Çok ilginç. Neredeyse aynı problem. 64 bit Pro'yu en kısa zamanda kurup deniyorum. Çok değerli bilgi, çok teşekkür ediyorum.

restore

hocam sorununuz spesifik olaiblir. ancak ben genel olarak performans acısından ssd önerebilirim.  gözle görülür fark örnek olarak açılışda hani renk topları geliyor birleşip pencere oluyor , işte orada  o renk topları birleşmeden vindows  açılıyor. toplamda 10 sn de pc hazır .  anakartım da onboard seriport ve paralel port bile mevcut sata 3 destekli. 

sizin problem harddisk yazılım veya driver yüklemeden kaynaklı olabilir.  ahci vyea ide tanımları var . sata2-3 gibi girişler var ...
yada işlemci tanımlarında...

şöyle test edin  harddiskte 1 gblik bir dosyayı bir yerden bir yere kopyalayın . kaç mb / s de kopyalayacak.
yada işlemci test programları var. onlarda  test edebilirsiniz .

birde os değiştirecekseniz 8 gb rami görmesi için  64 bit olmalı .

polleme

İşletim sistemi 64 bit, makina performansı iyi. Sorunum ethernet üzerinden erişimlerde. Örneğin 20 MB'lık bir dosyayı yazıcıya gönderdiğimde neredeyse byte byte transfer ediyor ve 1-2 dakika sonra çıktı geliyor. İntenet erişimleri bu denli olmasa bile yavaş. Dosya kopyalamalarda sıkıntı yok, bu nedenle sorunum diskle ilgili değil gibi. Bu akşam W7 64 Ultimate yerine Pro kuruyorum, bakalım ne olacak?

dhan000

Alıntı yapılan: polleme - 06 Ağustos 2013, 22:59:47
İşletim sistemi 64 bit, makina performansı iyi. Sorunum ethernet üzerinden erişimlerde. Örneğin 20 MB'lık bir dosyayı yazıcıya gönderdiğimde neredeyse byte byte transfer ediyor ve 1-2 dakika sonra çıktı geliyor. İntenet erişimleri bu denli olmasa bile yavaş. Dosya kopyalamalarda sıkıntı yok, bu nedenle sorunum diskle ilgili değil gibi. Bu akşam W7 64 Ultimate yerine Pro kuruyorum, bakalım ne olacak?

ethernet kartınızın ayarlarındanda olabilir. hızı otomatik yerine 10mbs full bridge yapıp deneyin.
sorununuz tamamen sürücü kaynaklıda olabilir... farklı sürücüler denemenizde fayda görüyorum...

polleme

Internette araştırdım, bahsettiğiniz tarzda ethernet kartı ile ilgili yüzlerce öneri var, hiçbirinden istediğim sonucu alamadım ama başka driver denemedim. O da nasıl olır bilmiyorum, ethernet onboard ve üreticinin yazılımını kurdum. Başka nerede bu driver bulunur ki?

dhan000

üreticinin sitesinde daha eski sürücüler olabilir onlar denenebilir anakart ile beraber verilen  cddeki sürücüler kullanılabilir ...
bir başka durumda ise anakartın üreticisi yerine dogrudan ethernet chipinin üreticisinin sayfasından sürücü temin edilebilir... chipi üretenlerde sürücü çıkarıyorlar diye biliyorum...

restore

speedtest ve ping test yapabilirsiniz

polleme

Dün akşamdan beri yaptıklarımı özetleyeyim: Öncelikle işletim sistemini Windows 7 Pro 64 bit olarak değiştirdim. Kablolu ethernet performansı pek değişmedi ama USB üzerinden kablosuz bağlantıda hız çok çok iyi. Biraz önce TTNet sitesinden hız testi yaptığımda 6,5 Mbps değerlerini gördüm. Kablolu bağlantıda ise TTNet testi başlamıyor bile "İndirme testi başlatılıyor" deyip on dakika bekletince kestim.

Bu durumda Pro dendiği gibi Ultimate versiyonundan daha iyi görünüyor. Kablolu bağlantıda sorun olması, yine bir ethernet driver veya donanımsal ethernet problemi olabileceğini gösteriyor ama en azından internet ve PC'yi sağlama almış oluyorum. En kötü bir ethernet kartı alıp onunla deneme yapabilirim.

muratdu

polleme

XP mi? Windows 7 bile artık terkedilme noktasına gelmek üzere iken mi?

metaltrrocker

Alıntı yapılan: polleme - 07 Ağustos 2013, 12:18:54
XP mi? Windows 7 bile artık terkedilme noktasına gelmek üzere iken mi?
xp ölür yakında ama win7 daha dayanır hocam ya:D