Smd tantal kılıf farkı

Başlatan JKramer, 06 Ağustos 2013, 17:38:24

JKramer

Merhaba,

Aynı değerdeki (10uF/16V mesela) tantallar farklı kılıflarda (A ve B mesela) olabiliyor. Büyük kılıfta olanların daha düşük ESR değerine sahip olması dışında aralarında bir fark var mı?

z

Kritik uygulamalarda kapasitorun gerilim ve kapasite degeri tek basina tanimlayici degildir. Akim tasima kapasitesi de onemlidir.

Mesela 1uF lik her kapasitorden 10A akitabilirmisin?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

Alıntı yapılan: JKramer - 06 Ağustos 2013, 17:38:24
Merhaba,

Aynı değerdeki (10uF/16V mesela) tantallar farklı kılıflarda (A ve B mesela) olabiliyor. Büyük kılıfta olanların daha düşük ESR değerine sahip olması dışında aralarında bir fark var mı?
evet hocam , benim de gozume baska bir ayrinti carpmadi.

Z hocam , esr degeri ile akim kapasitesini cikartamaz miyiz direk. 10V 0,5 ohm kondansator 20 amper akim basabilir diyebilir miyiz kabaca.

mistek

Alıntı yapılan: camby - 07 Ağustos 2013, 00:27:41
evet hocam , benim de gozume baska bir ayrinti carpmadi.

Z hocam , esr degeri ile akim kapasitesini cikartamaz miyiz direk. 10V 0,5 ohm kondansator 20 amper akim basabilir diyebilir miyiz kabaca.

Eğer öyle olursa bu kondansatör havaya uçmaz mı?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

camby

Alıntı yapılan: mistek - 07 Ağustos 2013, 00:53:42
Eğer öyle olursa bu kondansatör havaya uçmaz mı?
ucmaz , niye ucsun. Kondansatoru ucuran calisma geriliminin uzerindeki voltaj

mistek

Bi dökümanda P=I*I*ESR şeklinde ifade görmüştüm herhalde farklı bi durum içindi.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

pisayisi

Bir kondansatörün dayanım gösterebileceği azami dalgalılık akımı , ilgili kondansatörün gövdesinden dış ortama yayabilceği maksimum güç Pmax olmak üzere, ESR değeri ise seri direnç değeri iken aşağıdaki formülle ifade edilir.
Imax=
[IMG]http://imageshack.us/a/img850/5213/58a.gif[/img]

Buna göre aynı kapasite ve Esr değerine sahip farklı kasalara sahip kondansatörlerde kapasitenin termal rezistans değeri iyileştikçe daha yüksek dalgalık akımlarına dayanabilceği sonucu çıkarılabilir. Genelde kasa olarak büyüdükçe Pmax değeri arttığından kondansatörün dayanabilceği azami akım da artacaktır. Kataloglarda azami akım değerleri verilse de Pmax ve ESR için öngörülen değerler kullanılarak yukardaki formülden Imax herzaman hesaplanabilir...
Murat

Icarus

Yanlız bir şey eklemekte fayda görüyorum ESR'den sanki hep sabit değermiş gibi bahsediliyor oysa sqtr(F) ile orantılıdır.
Yani ESR(sqtr(F))