Hall effect switch

Başlatan mmengi, 27 Aralık 2004, 06:18:37

NICHOLAS

Aşağıdaki linkte hall effect sensörü mıknatısların manyetik akı yoğunluğunu ölçmede kullanmışlar.Belki bu haliyle bir işe yaramaz ama en azından bir fikir verebilir.
http://www.modelbouwforum.nl/phpBB2/viewtopic.php?t=7834&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=df4112f155d9ec78f4e8769290131561
Bu sitedeki amcamların uğraşısı cdrom vs. den söktükleri motorları modifiye ederek 70-80 km hızla giden tekneler yapmak.[/img]

diot

herhangi bir bozuk floppy disk den sökebilirsiniz.

mmengi

denemeler için gerçekten kaynak çok sökülecek yer çok var.  :D

Ama iş imalata girince sökecek cihaz aramak olacak bir iş değil o yüzden piyasadan arkası gelecek bir malzeme bulup onun üstüne yoğunlaşmak gerekli yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

mmengi

UGN3113 hall switch buldum fakat düşük manyetik akılarda iş görmedi.  :cry:

UGN3503 bulup tekrar bir deneme yapacağım 3503 hall sensör yani akıya göre çıkış voltajı değişiyor bu voltajı alıp op-amp ile işleyip sonucu görmek lazım.

muratcuk

merhaba ustalar.
yazılarınızı zevkle okuyorum. nedir bu hall switch? acaip merak ettim :) bir kaç şey okudum ama ing pek yeterli olmadı.birazda üşengeçlikten fazla aramadım

ete

@ muratcuk,

Hall efect switch üç bacaklı Out - GND - +5V  uçalrı olan ve çok küçük transistör şeklinde ancak daha yassı kalınlığı 1-2 mm. olan bir malzeme. Besleme ve GND sini verip üzerine bir mıknatıs yaklaştırırsanız out çıkışından negatif (GND) çıkarıyor. Mıknatısı uzaklaştırırsanız çıkışı kesiyor. Mıknatısın etki mesafesi genelde 3-8 mm. arasında değişiyor. Daha kuvvetli mıknatıslarda bu etki mesafesi artabiliyor. Zayıflarda tabiiki düşüyor.
Bunların bir de çıkışı latch (kilitli) olanları var. Mıknatısı bir kere yaklaştırdınızmı çıkış GND ye kitleniyor.  Tekrar mıknatıs yaklaştırırsanız busefer kilit açılıyor. Yani bu tipler toggle olarak çalışıyor.

Kısaca Hall efect switch bu. Kullanıldığı yerler elektronik pusula yapmaktan tutun manyetik switch olarak kullanmaya kadar pek çok işte kullanılıyor.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

nurim

Hall sensör için uygulama devresi.Transistörlerin değiştirilmesi ile daha başka uygulama devreleri yapılabilir.UGN3113 24v ,UGN3503 6v kadar voltajla çalışırlar.

nurim...
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

muratcuk

sevgili ete verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim.

mmengi

Sağolsun bir dostum sayesinde UGN3503 buldum.  ;)

Ben uygulama olarak bir opampı comparator olarak kullandım.Sensör 0 gaus(teorik olarak dünya manyetik alanını ihmal edersek) yani hiç manyetik alana maruz kalmadığında +5volt besleme geriliminde 2.605 Voltluk bir çıkış gerilimi veriyor Bu gerilimi comparator ün + girişine verdim - girişinede çok turlu bir pot yardımıyla 2.605 ve üstüne ayarladım.comparatörün kazancınıda sonsuz olarak ayarladım(geri besleme uygulamadım yani).sensör manyetik alana maruz kaldığında çıkış gerilimi manyetik alanın gücüne göre artış göstermekte ve - girişteki eşik geriliminin üstüne çıktığında opamp ın çıkışı besleme gerilimine çekiliyor.Çok turlu pot yardımıyla bu eşik gerilimi ayarlanıyor ve istenilen manyetik gücün üstüne çıktığında opamp çıkış veriyor.Yaptığım denmelerde orta güçlü ufak bir mıknatıs yardımıyla max. 6cm. den on/off işlemi yaptırabilmekteyim.

mmengi

Bu arada UGN3113 switch olanı yani, aynı mıknatıs ile 4mm. den alırken yukarıda uyguladığım yöntemle çok daha fazla mesafeden algılama yaptırabildim.

kesmez

mesafeyi artırabilmenin bir yolu yokmu mesela 50cm gibi ...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

mmengi

çok stabil bir besleme ve kararlı bir opamp ile belki birazdaha artar ama sanırım bu 10cm. i geçmez diye düşünüyorum.Tabi burada mesafe uygulanan manyetik alanlada ilgili.

z

Sensörün hemen arkasına sensör alanı kadar demir bir parça bağlarsanız etki mesafesi artar.

Demir parçanın diğer ucu daha büyük yüzeye sahip olabilir. Amaç manyetik geçirgenliği artırmak ve alanı yönlendirmek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mmengi

Evet bu yöntem mesafeyi biraz arttırıyor ama kayda değer bir artış sayılmaz %5-10 gibi yaklaşık.

CaFFeiNe

başka başlık açmayayım burada sorayım
banada hall switch lazım oldu UGN3113 veya muadili yani latch özelliği yada manyetik akıya göre lineer çıkışı felan olmayacak basit birşey
nereden bulabilirim? mümkünse dükkan ismi tarifi filan iyi olur istanbula ilk gittiğimde alıcamda