Hall effect switch

Başlatan mmengi, 27 Aralık 2004, 06:18:37

mmengi

Arkadaşlar bana hall effect switch lazım oldu nette biraz araştırdım HAL501 bana uygun bir sensör gibi geldi.Piyasada bulunan bir malzememidir yada başka üreticilerin böyle sensörleri bulunuyormu piyasada.

NICHOLAS

Cdrom'larda cd çeviren motorun plaketinin üzerinde genelde 3 tane bulunur.Umarım işini görür.

ete

@mmengi,

Bir projemde kullandım. Piyasada muhtelif modelleri var. Ben Ankarada UGN 3503 ve bunun yanıda birkaç daha değişik tip buldum halende var.
Ayrıca bunların bir de çıkışı latch'lı olanları var. Yani bir kere önünden mıknatıs geçirdinizmi çıkış sanki röle gibi sürekli çıkışta kalıyor. İkinci geçişte off oluyor (toggle gibi). Normal modeller ise mıknatısı gördüğü müddetçe çıkış veriyor.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mmengi

@nicholas

dostum elimde bir cdrom vardı parçaladım olabileceğini düşünerek ama çıkmadı malesef.

@ete
UGN 3503 yi inceledim işimi görecek gibi benim kullanım amacım on/off bilgisi almak, bir disk üzerindeki mıknatıslar vasıtasıyla devir ölçümü yapacağım bu bahsettiğin sensör bunun için yeterlimidir.Yani ben akı yoğunluğu kontrolü yapmayacağım sadece bana on/off bilgisi vermesi yeterli.

aster

empa ya sordun mu ? optec mamullerini satıyorlar
sen gel benim hurdaları deşelim şimdiden 3 tane buldum  :D

mmengi

Test aşamasında empayla uğraşmaya değmez 1-2 tane için sefaköye gitmeye hiç gerek yok kadıköyde buldum almaya çalışırım bu gün.

aster

sen bir ara bunu da arıyordun galiba Ultrasonic Level Transducers
http://www.kistlermorse.com/p_ultracell.asp

ete

@mmengi,

Bu sensörler işini görür. Tabiiki diskin dönüz hızı algılama peryodu içinde olmalı.
Bu arada aradığın sensörler küçük floppy disklerde var. Ayrıca eski 5 1/2 lik disk sürücüler içinde de var. Elinde eski varsa bakabilirsin. Adamlar bununla disk devirlerini kontrol edebiliyorlarsa senin işin mutlak görülür.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

salim ALTIN

Merhaba.
Selanik pasajında vardı bir ara. Şadan ın yanında 1 inci katta ser elektronikte vardı. Orada yoksa çığırda mutlaka. Ama ben selanikte görmüştüm.
Arçelik direct drive motorun devir sayıcı kartlarında var3 adet . Arçelik hurdacısı var tem in çayırova çıkışının oradan organizeye giderken sağda ali baba çiftliğinin yanında. sana yakın oradan bulman daha kolay.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

oyhan

Selam
allegro firması hall effect sensorleri üretiyor.
http://www.allegromicro.com/
Başarılar...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

mmengi

Piyasadan allegro nun UGN3113 modelini buldum.Bu sensörün çıkışı open collector olduğundan beslemeye 10k bir dirençle pull up yaptım.besleme gerilimi 12v verdim fakat çıkış devamlı 10.3 voltta ve karşısına mıknatıs falan yaklaştırınca çıkış voltajında hiçbir değişiklik olmuyor.Bu sensörün acaba başka bir bağlantı şeklimi var.

mmengi

:D

Bu modellere beslemeyi ters verince çalışmıyormuş.  :lol:

aster

malzeme kılıfı üzerindeki yazı size baktığında soldan 1-2-3 diye gidiyor
altta ayakların olduğu yerde 45 derecelik bir kırık var o arkaya gelecek

salim ALTIN

merhaba.
Nasıl bir sonuç oldu ? işe yaradımı bari. Birde vaktin ve  imkanın varsa akım trafosu mantığında denemen mümkünmü ? :D  hazır elin değmişken. Bizde hazıra konalım :D
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mmengi

sevgili salim altın benim elimdeki hall effect switch yani sadece on/off veriyor sensör özelliği yok o yüzden istediğin testi yapamıyorum.HAL serilerinde seviye özellikli sensörler var onlarla denemek lazım bu akım mevzunu, hatta birinin data sheetinde böyle bir örnek vardı.Amcam 8-10 tur sardığı toroid trafonun bir parçasını kesip arasına sensörü koymuş ve akı yoğunluğuna göre akım ölçümü yapıyordu.